Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зміни в Податковому кодексі: огляд останніх законодавчих ініціатив

12.42, 20 червня 2012
982
0

Впродовж останнього місяця усі перебувають в очікуванні чергових глобальних змін Податкового кодексу. Cреди них - законопроект № 9661-д відносно удосконалення деяких податкових норм.

На окрему увагу юристів заслуговує законопроект № 9661-д "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно удосконалення деяких податкових норм" (далі - "проект 9661" або "законопроект"), текст якого займає більше 40 сторінок.

Передусім, варто відмітити, що остаточний текст проекту 9661 на дату підготовки справжнього огляду невідомий. Судячи з рухів документу, відбитих на офіційному сайті Верховної Ради, в текст законопроекту, який був прийнятий в другому читанні (24 травня 2012 року), додатково вносилися правки перед передачею його на підпис Президентові.

На жаль, як це часто буває, фінальний текст ми зможемо вже оцінити лише після його підписання Президентом і публікації (за останніми даними, законопроект вже перебуває на підписі у Президента).

Незважаючи на відсутність фінального тексту, все ж вважаємо необхідним розглянути основні зміни, пропоновані проектом 9661.

Зміни торкнулися таких блоків питань як:

- адміністрування податків;

- податок на прибуток підприємств і прибутки фізосіб;

- податок на додану вартість;

- спрощена система оподаткування;

- податок на нерухомість.

Розглянемо усе по порядку.

Адміністрування податків

Деякі зміни в частині адміністрування податків торкнулися порядку проведення перевірок. Важливим нововведенням є те, що з дня набуття чинності законопроекту, податкові органи втратять право вимагати пояснення від платників податків з питань, що виникають під час перевірок. Такі пояснення платники податків зможуть надавати за бажанням.

Слід зазначити, що підстави, передбачені пунктом 78.1. статті 78 Податкового Кодексу для проведення документальних виїзних позапланових перевірок тепер будуть підставами для проведення документальних позапланових перевірок в принципі (виїзних і невиїзних).

Крім того, проект 9661 врегулює питання підписання декларації у разі ведення податкового обліку безпосередньо керівником платника податків. У такому разі додаткове підписання декларації особою, що відповідає за ведення бухгалтерського обліку, не буде потрібно.

Цікавим є нововведення, пропоноване проектом 9661, яке дозволяє здійснювати обнародування узагальнювальних податкових консультацій за допомогою інтернет-ресурсів.

Законопроект передбачає збільшення максимальної суми податкового боргу платника податків, при якій не спрямовується податкова вимога і не застосовується податкова запорукадо 20 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян.

Важливо, що проект 9661 розширює підстави для адміністративного арешту активів. Так, новою основою є відсутність зареєстрованого відповідним чином РРО.

Окрім вказаного вище, податкові органи також, швидше за всеотримають доступ до реєстрів рухомого і нерухомого майнащо, зокрема, дозволить оперативно відстежувати його відчуження фізичними особами

Нововведення, яке повинне спростити життя суб'єктам господарювання на етапі їх реєстрації, являється скасування окремої реєстрації в податковій інспекції. Згідно із законопроектом постановка платника податків на облік підтверджується випискою з Єдиного реєстру юридичних і фізичних осіб-підприємців. Таке нововведення може в майбутньому спричинити скасування форми 4-ОПП.

Податок на прибуток

Звичайно ж, одними з самих очікуваних змін є зміни відносно перенесення збитків. Проте перший аналіз доступного тексту законопроекту показує, що пропоновані зміни, на жаль, не скасовують вже існуючих проблем в цій сфері.

Зокрема, проект 9661 залишив без змін норму Податкового кодексу, яку податкові органи активно використовували для обмеження перенесення збитків. Крім того, для платників податків з доходом за 2011 рік в один мільйон гривен і більше, законопроект передбачає обмеження на перенесення збитків в щорічному розмірі, що не перевищує 25% збитків, накопичених за станом на 1 січня 2012 рік.

На окрему увагу заслуговує те, що норми по перенесенню збитків припускають їх застосування за результатами першого півріччя 2012 року, що може спричинити перегляд результатів діяльності платників податків за перший квартал 2012 року.

Враховуючи недоступність фінального тексту, варто дочекатися остаточної редакції майбутнього закону і зрозуміти, що ж все-таки законодавці вирішили робити з ситуацією, що склалася, з перенесенням збитків.

Згідно з проектом 9661 ще ширшим буде об'єкт застосування так званого "податку на рекламу від нерезидентів" (пункт 160.7 статей 160 Податкового кодексу). Так, законопроект пропонує встановити, що резиденти повинні виплачувати 20% від суми платежу (виплати) нерезидентам за виготовлення і поширення реклами в принципі, а не тільки про такого резидента (як це передбачено нині). Такі зміни істотним чином позначаться передусім на рекламних агентствах.

Податок на прибутки фізичних осіб

Законопроект пропонує інакше подивитися на функції податкового агента при виплаті доходу фізособам-підприємцям, які не є платниками єдиного податку. Так, нині, можливість неутримання НДФЛ при виплаті таких сум обумовлена відповідністю операцій, за які виплачується винагорода, вибраною такою фізособою видам діяльності. Законопроект же пропонує скасувати таку умову по видах діяльності. Обов'язковим залишається надання приватним підприємцем довідки про його реєстрацію як СПД.

Податок на добавленню вартість

Передусім слід зазначити, що проект 9661 передбачає спрощення процедури добровільної реєстрації платником податку на додану вартість. З цією метою внесені зміни в пункт 182.1 статей 182 Податкові Кодекси, а саме:

a. скасована умова, що передбачає, що постачання товарів або послуг іншим платникам податку на додану вартість повинна складати не менше 50% загального об'єму поставок за останні 12 календарних місяців;

b. також скасована вимога про мінімальний розмір статутного капіталу або балансової вартості активів;

c. єдина вимога, що пред'являється підприємствам, - здійснення операцій оподаткувань.

Вказані вище зміни, передусім, полегшують ПДВ реєстрацію знову створеним підприємствам. Крім того, законопроект скоротив термін реєстрації платників ПДВ з 10 до 5 робочих днів.

Важливим моментом, на який ми хочемо обов'язково звернути вашу увагу, є те, що законопроект уточнює, що порядок визначення бази оподаткування по постачанню імпортних товарів застосовується тільки для першого імпортера.

Позитивним нововведенням також повинен стати новий порядок визначення сплаченої частини податкового кредиту для бюджетного відшкодування ПДВ, оскільки після набуття чинності змін сума податку на додану вартість може бути фактично сплачена постачальникам товарів/послуг не лише в попередньому податковому періоді (як було раніше), але і в звітному, тобто том, в якому платник податків заявляє бюджетне відшкодування.

Цікавим і дуже прогресивним буде введення електронної податкової накладної, умовами застосування якої відповідатиме реєстрації електронного підпису, а також реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі. При складанні накладної в електронній формі, необхідність її складання в паперовому виді відсутня. А ось терміни такої реєстрації податкових накладних законопроектом пропонується скоротити з 20 до 15 календарних днів.

Ще одно зміна торкається реєстрації податкових накладних. Нова редакція абзацу 2 пункти 201.10 статей 201 Податкового кодексу встановлює, що при здійсненні операцій з поставки товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцеві податкову накладну і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, в той час, як згідно діючої редакції продавець повинен видавати покупцеві податкову накладну тільки після її реєстрації в Єдиному реєстрі.

Незважаючи на ряд позитивних нововведень в порядок застосування ПДВ, свою ложку дьогтю законодавці все ж додали. Так, у разі підписання закону в поточній редакції умовне постачання для цілей ПДВ при анулюванні ПДВ реєстрації необхідно буде визнавати і відносно послуг, які не були використані в операціях оподаткувань в межах господарської діяльності. На вартість таких послуг платник податків також повинен буде нарахувати податкові зобов'язання.

В той же час, законопроект пропонує дозволити платникам податків на підставі бухгалтерської довідки включати в податковий кредит суми ПДВ сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, необоротних активів, які раніше не використовувалися, але з певного моменту починають використовуватися в оподатковуваних операціях (у тому числі при перекладі невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів).

Серед несприятливих для платників податків змін можна також назвати введення додаткової умови для автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ, а саме відсутність задекларованих податкових збитків. Така умова може значно звузити коло осіб, які мають право претендувати на автоматичне відшкодування.

Спрощена система оподаткування

Проект 9661 значно спростить життя единщиков. Коротко згадаємо найпозитивніші зі змін:

a. единщикам дозволять переходити з групи в групу, без обмежень, але з дотриманням вимог, встановленою для кожної групи;

b. дозволено здійснювати наступні види діяльності, що раніше не дозволяли знаходитися на єдиному податку : кур'єрські послуги, послуги зв'язку, що не ліцензуються, реалізацію корисних (що включає серед іншого воду, сіль і ряд будівельних матеріалів) копалини, а також торгівля ювелірними виробами з дотриманням деяких вимог;

c. встановлений мораторій на застосування штрафних санкцій за порушення в 2012 році порядку числення, правильності заповнення податкових декларацій платника єдиного податку і повноти сплати сум єдиного податку платниками не застосовуються; також не повинен застосовуватися адмінштраф за неправильне заповнення "единщиками" року книги обліку прибутків і книги обліку прибутків і витрат в період з 1 січня по 31 грудня 2012 року.

Податок на нерухомість

Проект 9661 пропонує у черговий раз відкласти стягування податку на нерухомість до 1 січня 2013 року (діюча редакція кодексу припускає вступ статті 265 Податкового кодексу з 1 липня поточного року.

Попутно хочемо звернути вашу увагу також на законопроект № 10451, що знаходиться на розгляді у Верховній Раді, яким пропонується стягувати податок на нерухомість відмінну від земельних ділянокне з житлової площі, а із загальною.

ВИСНОВОК:

Все ж слід визнати, що більшість змін, передбачених проектом 9661, особливо в частині податку на додану вартість, є позитивними. В той же час, ряд існуючих проблем, в частотності, перенесення збитків минулих років, фактично залишається невирішеним.

Автори:

Дмитро Донецстарший юрист

Ганна Демченко, юрист DLA Piper Ukraine

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему