Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Використання логотипу ЄВРО-2012 при виготовленні і реалізації продукції

12.20, 8 червня 2012
486
4

Про те, за яких умов використання символіки ЄВРО-2012 є законним, читайте в матеріалі тижневика "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 07. 06. 2012, № 31.

З наближенням часу проведення чемпіонату по футболу все актуальніше стає питання правомірності використання логотипу ЄВРО-2012 при виготовленні і реалізації різної продукції.

Нагадаємо, що Україна при подачі заявки на проведення чемпіонату по футболу гарантувала захист прав інтелектуальної власності УЕФА і його комерційних партнерів в період підготовки і проведення чемпіонату відповідно до законів України і діючих міжнародних договорів, ратифікованих Верховною Радою України.

З метою реалізації наданих гарантій Верховна Рада України прийняла Закон України "Про організацію і проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року по футболу в Україні". Цим законом передбачений заборона на пряме або непряме використання будь-яким способом без дозволу УЕФА об'єктів права інтелектуальної власності УЕФА, а також так званий "недозволений маркетинг".

До об'єктів інтелектуальної власності УЕФА відносяться права на усі позначення, винаходи, статистичні, інформаційні і інші дані, права на бази даних, а також права, витікаючі з відповідних заявок. До символіки чемпіонату відносяться зареєстровані і незареєстровані торгові марки "Чемпіонат Європи з футболу 2012", "Volunteer", "Славко", "Славек", "EURO 2012", "ЄВРО 2012", "POLAND UKRAINE 2012", "Польща Україна 2012" і інші, його офіційна назва. До офіційних эмблемным знаків відносяться: офіційний логотип чемпіонату, слоган "Створюємо історію разом", талісмани Славек і Славко, а також приз чемпіонату (затверджений кубок).

Для отримання права на виробництво і реалізацію сувенірної продукції з символікою Євро-2012 необхідно отримати дозвіл (ліцензію) у УЕФА

За інформацією Державного служби інтелектуальної власності України (далі - ГСИСУ) зведення про усіх зареєстрованих в Україні на ім'я УЄФА знаках для товарів і послуг, представлені в Автоматизованій базі даних інтелектуальної власності УЄФА і її комерційних партнерів, розміщеною на сайті. Вказана інформація оновлюється при проведенні нових реєстрацій.

Що стосується прав на виготовлення сувенірів з логотипом ЄВРО-2012, то ними володіє американська компанія Warner Bros.

Отже, якщо підприємець бажає робити і реалізовувати сувенірну продукцію з символікою ЄВРО-2012, він повинен отримати відповідний дозвіл (ліцензію) у УЕФА через Місцевий організаційний комітет "ЄВРО - 2012 Україна". Проте необхідно помітити, що отримання такої ліцензії досить проблематично, оскільки УЕФА висуває досить великий перелік вимог, якому повинна відповідати компанія претендент, у тому числі наявність великої мережі збуту.

Виробництво і реалізація такої продукції без відповідного дозволу порушує права інтелектуальної власності УЕФА, що є основою для залучення порушника до громадянської, адміністративної або карної відповідальності.

Віталій Мазур

Так, відповідальність за незаконне використання логотипу і позначень чемпіонату ЄВРО-2012 така ж, як і за порушення яких-небудь інших прав інтелектуальної власності. Адміністративна відповідальність передбачена ст. 51-2 Кодексу про адміністративні правопорушення України, санкція якої передбачає накладення штрафу до 3400 грн. з конфіскацією незаконно виготовленої продукції, устаткування і матеріалів, призначених для її виготовлення. Карна ж відповідальність, встановлена ст. 229 Карного кодексу України, що передбачає накладення штрафу до 255 тис. грн. з конфіскацією і знищенням незаконно зробленої продукції і устаткування для її виробництва.

Право проводити перевірки на предмет виявлення незаконного використання позначень чемпіонату ЄВРО-2012 мають: Державна служба інтелектуальної власності, а саме - державні інспектори з питань інтелектуальної власності; Міністерство внутрішніх справ, а саме - Державна служба по боротьбі з економічною злочинністю (ДСБЕЗ), а також органи податкової служби України. Отже, якщо до підприємця прийшли з перевіркою інші органи, то сміливо можна не пускати непрошених гостей.

Основи для проведення перевірки у цих органів досить різноманітні. Це може бути як планова або позапланова перевірка, так і проведення оперативно-розшукових заходів у рамках оперативно-розшукової справи, або у рамках кримінальної справи.

Необхідно помітити, що Верховна Рада України прийняла Закон "Про особливості виробництва у справах про адміністративні правопорушення в період проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні", яким встановлена прискорена процедура розгляду справ про адміністративні правопорушення під час проведення чемпіонату по футболу і впродовж 30 днів після його завершення. Так, Законом встановлено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені у тому числі статтею 51-2 Кодекси про адміністративні правопорушення України, повинні розглядатися ппро місцю здійснення правопорушення протягом доби. У свою чергу, постанова, прийнята за результатами такого розгляду, має бути виконана негайно.

ВИСНОВОК:

Якщо підприємець хоче запрацювати на ЄВРО-2012, то необхідно виявити кмітливість. Можна продавати сувенірну продукцію із зображеннями на футбольну або біляфутбольну тематику (м'яча, футбольних гравців, не персоніфікуючи; футбольні ворота і т. п.), але при цьому малюнок не має бути схожий на офіційний логотип або символи чемпіонату. Крім того, в зображенні не слід згадувати ні чемпіонат, ні напис ЄВРО-2012. Ще можна робити вироби з національною символікою, які, як показує практика попередніх чемпіонатів, має не менший попит у уболівальників і туристів.

Автор: Віталій Мазурюрист ЮФ "Pragnum"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему