Переглядаючи теми, заведені на юридичному форумі цього тижня, увага "Ю&З" притягнула тема відносно можливості оплати корпоративних прав векселем. Учасником форуму було позначено наступне питання: "Товариство з обмеженою відповідальністю планує придбати корпоративні права у іншого суспільства і розрахуватися за них векселем. Згідно із статтею 4 Закону "Про звернення векселів в Україні" розрахунок векселем можливий тільки за товар або послугу. Чи являються корпоративні права товаром? Підкажіть, будь ласка, хто стикався".
Позиція 1. Ні, адже більшість законів трактують товар як продукцію, призначену для наступної реалізації. Оборот корпоративних прав - ця їх властивість, а не призначення. Хоча не виключено, що така оплата можлива, усе залежить від зацікавленості сторін.
Позиція 2. Можна, без проблем. Існуюча на сьогодні практика показує, що розрахунок векселем за корпоративні права вже ніяк не можна назвати рідкістю. Тим паче, що у представників органів податкової служби до цього претензій немає.
Позиція "Ю&З": Стаття 167 ХК визначає корпоративні права як права особи, доля якої знаходиться в статутному фонді хозорганизации, що тягне правомочність на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певних дивідендів, а також інша правомочність, передбачена законом і статутними документами. Корпоративні права не можна назвати товаром, а швидше різновидом майнових прав.
Що стосується особливостей звернення векселів в Україні, яке полягає у видачі перевідних і простих векселів, здійсненні операцій з векселями і виконанні вексельних зобов'язань в господарській діяльності, то вони регулюються Законом України "Про звернення векселів в Україні". Видавати перевідні і прості векселі можна тільки для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, зроблені послуги.
Відносно правомірності оплати юридичною особою придбаних корпоративних прав векселем слід сказати наступне. Згідно із статтею 3 Закони України "Про звернення векселів в Україні" придбавати права по перевідних і простих векселях на території України можуть юридичні і фізичні особи. Також статей 21 ХК визначене, що вексель - це цінний папір, що засвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця сплатити після настання терміну певну суму грошей власникові векселя (векселедержателеві). Згідно статті 341 Господарського кодексу взаємні розрахунки між учасниками господарських стосунків, а також інші розрахунки у фінансовій сфері (безготівкові розрахунки) можуть здійснюватися у формі платіжних доручень, платіжних вимог, вимог-доручень, векселів, чеків, банківських платіжних карток і інших дебетових і кредитових платіжних інструментів.
Необхідно відмітити, що НК визначає обмін інвестиційних активів (корпоративних прав) як їх продаж. Відповідно, при здійсненні операцій з інвестиційними активами (корпоративними правами) підлягає оподаткуванню інвестиційний прибуток.
ВИСНОВОК:
Враховуючи той факт, що стаття 341 ХК дозволяє взаємні розрахунки між учасниками господарських стосунків, а також інші розрахунки у фінансовій сфері у формі платіжних доручень, платіжних вимог, вимог-доручень, векселів, чеків, банківських платіжних карток і інших дебетових і кредитових платіжних інструментів, оплата корпоративних прав векселем можлива.
________________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональним дилерам.