Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Залучення колекторів як засіб реального стягнення боргу

11.38, 25 травня 2012
520
9

Про правові підстави здійснення колекторної діяльності читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 22. 05. 2012, № 26

На жаль, наша країна досі гостро відчуває негативні наслідки глобальної економічної кризи, особливо у фінансовому секторі. Вимоги до організації роботи банків значно посилилися, а об'єм споживчого кредитування далекий від докризового рівня. Враховуючи необхідність формування величезних резервів під кредити, що щодня знецінюються, єдино вірним рішенням для банківських установ є оптимізація процесу повернення проблемної заборгованості шляхом співпраці із спеціалізованими компаніями.

Переваги роботи з колекторними компаніями

Світовий досвід ведення бізнесу наочно демонструє переваги аутсорсинга в самих різних сферах і повернення заборгованості не є виключенням. Аутсорсинг непрофільних видів діяльності завжди сприяє збільшенню ефективності роботи компанії і мінімізації ризиків і витрат. Адже для банків і інших фінансових установ стягнення - процес другорядний, а основний - робота з клієнтами, продаж і обслуговування пропонованих послуг. І тут в роботу вступають компанії, що спеціалізуються на стягненні боргів, які мають досвід роботи з різними категоріями боржників і у яких розроблена своя власна стратегія впливу на позичальників. Особлива увага в таких компаніях приділяється навчанню і підготовці співробітників, оскільки стягнення боргів - це їх основна і пріоритетна робота.

Для банків стягнення боргів - процес другорядний, а основний - робота з клієнтами, продаж і обслуговування пропонованих послуг, відповідно, вони залучають до роботи компанії, пріоритетною роботою яких є якраз стягнення боргів

Вигоди роботи з колекторами очевидні: немає необхідності додатково витрачати кошти на оплату праці фахівців підрозділу по роботі із заборгованістю і забезпечення їх діяльності, співробітників служби безпеки, юристів. Колекторна компанія також бере на себе витрати на листування, телефонні переговори, особисті зустрічі з боржником, а винагорода отримує лише у разі результативної і успішної роботи у вигляді відсотка від грошових сум, повернених боржниками. Проте це лише одна сторона медалі. З іншого боку, кожен клієнт колекторної компанії отримує не лише економічну вигоду, але і мінімізує іміджеві риски, адже він має можливість повністю дистанціюватися від процесу повернення боргу, формуючи при цьому позитивний образ і зберігаючи високий рівень довіри населення.

А чи можлива співпраця?

Засоби масової інформації намагаються сформувати і нав'язати своїй аудиторії негативний образ колектора, нарочито підкреслюючи незаконність співпраці з колекторними компаніями зважаючи на відсутність законодавчих норм, регулюючих такий вид діяльності. Але така однобока подача інформації повністю спотворює дійсність і значно ускладнює роботу банків і фінансових установ, спрямовану на повернення існуючої заборгованості. Дійсно, на жаль, раз у раз з'являється інформація про застосування протиправних заходів відносно боржників співробітниками колекторних агентств, але при найближчому розгляді з'ясовується, що ця справа рук шахраїв, бажаючих заробити на чужих проблемах. Такі шахраї існують в усіх сферах діяльності - вони продають нам підробні товари в магазинах, відправляють відпочивати на неіснуючі курорти, виманюють грошові кошти, маніпулюючи нашою свідомістю.

В'ячеслав Голуб

Тому при виборі колекторної компанії для встановлення партнерських стосунків банк, в першу чергу, повинен уважно ознайомиться з історією професійної діяльності такого підприємства, звернути увагу на рекомендації існуючих контрагентів, відвідати офіс і упевнитися в наявності необхідної матеріально-технічної бази і людських ресурсів для надання послуг необхідної якості і об'єму.

Та все ж залишається питання, а чи законна така співпраця? Стаття 42 головні законодавчі акти країни - Конституції України - гарантує право кожному займатися підприємницькою діяльністю, яка не заборонена законом. Загальними основами цивільного законодавства, згідно ГКявляються серед іншого право на підприємницьку діяльністьне заборонену законом, і свобода договору. Стаття 6 того ж ГК законодавчо закріплює право сторін укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним основам цивільного законодательств. Також передбачається право сторін врегулювати в договорі, передбаченому актами цивільного законодавства, свої стосунки, які не врегульовані цими актами, або відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої стосунки на власний розсуд.

Колекторні компанії функціонують виключно у рамках правового поля, хоча профільного закону, регулюючого такий вид діяльності, не існує

Крім того, існує цілий ряд нормативних актів, що так чи інакше стосуються діяльності колекторів. Наприклад, Правлінням Національного банку України були розроблені і закріплені Рекомендації № 461 від 06.08.2009 відносно роботи банків з боржниками - фізичними особами, які мають заборгованість по споживчих кредитах і потрапили в скрутне фінансове становище. Згідно п. 4.1 вказаних Рекомендацій банки з метою повернення позичальниками заборгованості можуть звернутися до послуг третіх осіб - суб'єктів господарської діяльності і укласти з ними відповідні договори. Таким чином, колекторні компанії функціонують виключно у рамках правового поля, хоча профільного закону, регулюючого такий вид діяльності, дійсно не існує.

Форми співпраці

Ринок колекторних послуг динамічний, він розвивається і адаптується до потреб клієнтів. Лідери ринку готові запропонувати досить широкий вибір форм сотрудничества своїм партнерам, починаючи від укладення з останніми стандартних договорів на надання послуг або доручення і закінчуючи власними ноу-хау, такими як аутсорсинг персоналу. Усе залежить від побажань і кінцевої мети контрагента. Договори можуть передбачати як проведення виключно досудових заходів, спрямованих на добровільне погашення позичальником виниклої заборгованості, так і комплексний супровід судового розгляду справ з наступним контролем виконання судового рішення. Розгалужена мережа регіональних представників дає колекторам можливість без додаткових витрат брати участь в судових засіданнях по усій території України і тісно взаємодіяти як з самим боржником, так і з усіма державними органами. Крім того, наявність спеціалізованих програмних комплексів дозволяє клієнтові передбачити в договорі можливість отримувати найповніші звіти про виконану роботу, стежити за дотриманням процесуальних термінів, відстежувати усі дії, зроблені по відношенню до кожного боржника, аж до прослуховування аудіозаписів телефонних переговорів.

Сьогодні колекторні компанії відкриті для діалогу з партнерами, позичальниками, органами державної влади. Вони не проти ухвалення профільного закону і ліцензування їх виду діяльності, навпаки, це дозволить їм узабезпечити себе від проявів шахрайства і недобросовісної конкуренції. Колектори згодні обговорювати всілякі форми співпраці з фінансовим сектором, з підприємствами житлово-комунального господарства, з телекомунікаційними підприємствами і дистриб'юторськими мережами. Вони готові працювати на результат, дозволяючи своїм партнерам досягати бизнес-целей в найкоротші терміни.

ВИСНОВОК:

Співпраця банків і інших фінансових установ з колекторними компаніями є не лише економічною вигодою для перших, але і мінімізує іміджеві риски, адже при такій співпраці банк має можливість повністю дистанціюватися від процесу повернення боргу. Що стосується законності такої співпраці, то варто відмітити, що колекторні компанії функціонують виключно у рамках правового поля, хоча профільного закону, регулюючого такий вид діяльності, не існує.

В'ячеслав Голубдиректор "Агентства комплексного захисту бізнесу "Дельта М"

________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему