Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи варто враховувати вимоги по сплаті неустойки при визначенні кількості голосів кредиторів?

10.00, 3 квітня 2012
353
0

Матеріал тижневика "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 27. 03. 2012, № 12

За наявності боргів, які неможливо сплатити, до боржника застосовується процедура банкрутства, яка відповідно до Законом "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкротом" (далі - Закон про банкрутство) може бути ініційована як кредиторами, так і самим боржником. Так, наприклад, у разі неплатоспроможності боржника його власником може бути прийняте рішення про звернення до суду із заявою про банкрутство за спрощеною процедурою, особливість здійснення якої регламентовані статтею 51 Закону про банкрутство.

Природно, неплатоспроможність боржника свідчить про наявність у нього кредиторів, вимоги яких повинні підлягати задоволенню. Сама процедура банкрутства управляється голосами таких кредиторів, при цьому кількість голосів кредиторів на загальних їх зборах має бути пропорційне розмірам заявлених ними вимога відповідно, 100 % голосів кредиторів і складатиме загальну суму кредиторської заборгованості.

На практиці дуже часто виникають труднощі з визначенням кількості голосів кредиторів з урахуванням сум неустойки, штрафу або пені. Прикладом виникнення таких утруднень служить постанова ВСУ від 13.02.2012 "Про банкрутство". ВСУ не вперше зіткнувся з різночитаннями Закону про банкрутство відносно віднесення сум неустойки до грошових зобов'язань боржника і обліку сум неустойки при визначенні кількості голосів кредиторів.

ВСУ зіткнувся з протилежними позиціями ВХСУ в аналогічних спорах відносно включення неустойки в реєстр вимог кредиторів при визначенні кількості голосів кредиторів на загальних зборах.

ВХСУ в постанові від 05.07.2011 "Про визнання банкротом" стверджує, що норми Закону про банкрутство не містять абсолютно ніяких виключень відносно неучета яких-небудь вимог, у тому числі неустойки, при визначенні кількості голосів кредиторів на зборах кредиторів. Крім того, ВХСУ приходить до висновку, що приписи статті 1 Закону відносно неможливості обліку пені і штрафу у складі грошових зобов'язань боржника застосовуються тільки у момент подання до суду заяви про банкрутство.

Протилежна позиція ВХСУ викладена в постанові від 07.09.2004 "Про зобов'язання розпорядника майна визначити голоси кредитора". Так, ВХСУ визначає, що неустойка і інші фінансові санкції не зараховуються для визначення кількості голосів на зборах кредиторів.

Так чи варто враховувати штрафні санкції при визначенні кількості голосів кредиторів на зборах кредиторів?

ВСУ звертає нашу увагу на те, що неустойка (пеня, штраф) не зараховується до складу грошових зобов'язань боржника, а в реєстрі вимог кредиторів містяться відомості про кожного кредитора, розмір його вимог по грошових зобов'язаннях, при цьому розмір неустойки (штрафу, пені) вказується окремо.

Зважаючи на те що неустойка не включається до складу грошових зобов'язань боржника, ще і відділяється від вимог кредиторів по грошових зобов'язаннях при складанні реєстру вимог кредиторів, вимоги по сплаті неустойки не є вимогами кредитора, у зв'язку з чим і не враховуються при визначенні кількості голосів кредиторів на зборах кредиторів.

Також "Ю&З" хотів би звернути увагу на судові рішення, що підтверджують вказану вище позицію ВСУ відносно того, що при визначенні кількості голосів для участі зборах кредиторів неустойка не враховується.

У постанові ВХСУ "Про банкрутство" визначено, що неустойка (штраф, пеня), фінансові санкції, у тому числі із зобов'язанням по сплаті податків, зборів, в реєстр вимог кредиторів не включаються, а вносяться окремо, а відповідно, не може визначати кількість голосів кредиторів. Аналогічна правова позиція про те, що неустойка і інші фінансові санкції не зараховуються для визначення кількості голосів на зборах кредиторів, викладена в постанові ВХСУ від 07.09.2004.

ВИСНОВОК:

Зважаючи на те що неустойка не включається до складу грошових зобов'язань боржника, ще і відділяється від вимог кредиторів по грошових зобов'язаннях при складанні реєстру вимог кредиторів, вимоги по сплаті неустойки не є вимогами кредитора, у зв'язку з чим і не враховуються при визначенні кількості голосів кредиторів на зборах кредиторів.

__________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронний аналітичний тижневик, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створений спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему