Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Експерт: Митний кодекс - крок до цивілізованого митного оформлення

09.30, 21 березня 2012
290
0

Про позитивні новели і недоробки нової редакції Митного кодексу розповіла партнер юридичної фірми FELIX Оксана Кобзар.

Прийняття нового Митного кодексу партнер юридичної фірми FELIX Оксана Кобзар оцінює позитивно. У новій редакції усунені головні недоліки попередньою - жорсткі ринкові бар'єри для митних брокерів, консервативні норми про визначення митної вартості та ін. "Проект ТК з поправками Президента - це перший, але упевнений крок вперед до цивілізованого митного оформлення. Другий необхідний крок - це відучити наших чиновників маніпулювати нормами закону"- вважає юрист.

Суб'єктам ВЭД слід звернути увагу, що проектом значно розширені повноваження митниці у сфері пост-аудита - перевірки планові, позапланові, виїзні і не виїзні, зустрічні звіряння. Ефектом таких змін може стати посилення тиску на суб'єктів ВЭД. Тільки від сумлінності чиновників митниці залежатиме, як запрацює інститут уповноважених економічних операторів, передбачений проектом. Не виключено, що результатом буде монополізація імпорту в руках обраних.

Недоліком проекту О. Кобзар назвала і те, що він не містить прямого порядку відшкодування збиткузаподіяного суб'єктами ВЭД неправомірними діями, бездіяльністю і рішеннями співробітників митниці. Проект закону з цього питання має бути розроблений КМУ впродовж трьох місяців з моменту прийняття кодексу.

В той же час, в проекті багато позитивних новел для імпортеріввідмічає експерт. Зокрема, документ встановлює вичерпний перелік документів, що підтверджують митну вартість. Чітко закріплені підстави відмови в оформленні за заявленою вартістю. Фактично введена "презумпція невинності" імпортера. Вимоги до змісту рішення про коригування митної вартості, терміни його прийняття тепер прямо прописані в кодексі.

Оксана Кобзар

В корені змінений підхід до процедури надання додаткових документів для підтвердження митної вартості. Вимога представити додаткові документи міститиметься вже в самому рішенні про КТС, а не в декларації митної вартості, що дозволить декларанту, не згідному із списком документів, оскаржити рішення.

Як прогресивні юрист відмічає норми, митниці, що обмежують право, застосовувати до декларантам відповідальність за помилки в ГТД. Відповідальність за такі помилки застосовуватиметься тільки при систематичності (два і більше рази в місяць). Штраф або конфіскація за ненавмисну помилку в коді сьогодні застосовуються до декларантам всюди, не дивлячись на те, що класифікація товарів - обов'язок митниці. Проект передбачає, що штрафи за порушення, пов'язані з неправильною класифікацією застосовуються тільки тоді, коли рішення митниці про зміну коду було прийняте на підставі недостовірної або неповної інформації декларанта, що істотно вплинула на ухвалення рішення. Проект також передбачає право декларанта з дозволу митниці вносити зміни в ГТД до закінчення митного оформлення.

Декларантов порадує і передбачене проектом право самостійно фіксувати факт і час подачі ГТД в електронній системі, право здійснювати митне оформлення у будь-якій митниці, попередня митна декларація.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему