Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Обережно: бонуси покупцям з ПДВ!

Матеріал видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 06. 03. 2012, № 10

Питання щодо оподаткування податком на додану вартість винагороди - премії (бонусу), яка виплачується постачальником товару постійному покупцю, розглядалось і раніше, але після виходу Узагальнюючої податкової консультації щодо віднесення витрат на оплату маркетингових та рекламних послуг до складу витрат, затвердженої наказом ДПС України № 123 від 15.02.2012 р., правила можуть суттєво змінитися.

Нагадаємо історію питання. ДПА України у своєму листі № 7925/6/16-1515-04 ще від 18.08.2008 р. чітко вказала, що винагорода-премія (бонус), яка виплачується постачальником товару постійному покупцю за результатами календарного місяця, не відповідає визначенню постачання товарів (послуг) і, відповідно, не є об' єктом оподаткування податком на додану вартість. Зазначені кошти з метою оподаткування є безповоротною фінансовою допомогою, яка включається до валового доходу отримувача таких коштів, а також не відноситься до валових витрат надавача таких коштів.

Дмитро Сушко, керуючий партнер PSP Audit, аудитор, судовий експерт, к.е.н.

Після набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. (далі - ПКУ) консультації податкової про порядок відображення в податковому обліку операцій з надання винагороди (бонусу) покупцю від постачальника вже не булі такими однозначними. Висновком стали формулювання, що усе можливо визначити лише після ознайомлення з первинними документами, та рекомендації звернутися до органів ДПС за місцем реєстрації з додатковим наданням копій первинних документів для отримання податкової консультації щодо порядку оподаткування такої операції.

Після виходу Узагальнюючої податкової консультації щодо віднесення витрат на оплату маркетингових та рекламних послуг до складу витрат можна припустити суттєві зміни в підході оподаткування ПДВ таких операцій.

Так, ДПС України методом просування товарів постачальника на ринку визнає сплату мотиваційних виплат (премій, бонусів, інших заохочень) на користь третіх осіб (організацій, які купують товари у постачальника та здійснюють їх збут (дистриб'ютори)). Мотиваційні виплати можуть включати наступне: премія (бонус) за дострокову оплату дебіторської заборгованості, за виконання плану закупівель товарів постачальника, за точність закупівельних прогнозів при дотриманні певного асортименту товарів при закупівлі. Оскільки мотиваційні виплати направляються на стимулювання збуту продукції (робіт, послуг), такі витрати можуть бути віднесені до маркетингових послуг.

Насправді законодавчо визначене поняття бонусу взагалі відсутнє. У загальноприйнятому значенні бонус - це премія, яка надається покупцеві за певний обсяг придбаної продукції за конкретний період годині. У договорах, як правило, під бонусом сторони розуміють післяпродажні знижки, які надаються після продаж товару, при виконанні певних умів, передбачених договором (повнота та своєчасність сплати, сумарний об' єм поставленої продукції, надання певного виду звітності худо).

На сьогодні для оподаткування ПДВ операції з надання послуг діють наступні основні норми ПКУ, зокрема:

- пп. "б" п. 185.1 ст. 185 р. V ПКУ визначено, що об' єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу;

- відповідно до пп. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 р. I ПКУ постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об' єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об' єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Вважаємо, що визнання операції з виплати бонусу (знижки) постачанням послуги залежить від того, як саме оформлюється документально операція та відображається в обліку сторін. Якщо є документи, які підтверджують факт отримання послуги з просування товару на ринку від покупця, а також продавець формує витрати по таких послугам, то є всі підстави для оподаткування операції ПДВ. Якщо покупці не надають послуги з просування товару на ринку або відсутні первинні документи, що підтверджують надання ними таких послуг, виплата винагороди (бонусів) не відноситься до складу витрат платника податку - продавця, тобто за своєю суттю операція не може бути об' єктом оподаткування ПДВ.

Однак не заперечуємо, що у світлі останніх висновків податкової зростає ризик оподаткування таких виплат (бонусів) покупцям податком на додану вартість. Наразі невідома подальша практика з цього питання, та у будь-якому разі існує конфлікт інтересів і аргументи у кожної із сторін. Але останній досвід у будь-яких спорах із податковою не на користь платників податків.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему