23 лютого 2012 Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон "Про особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності відносно фізичних осіб - підприємців і юридичних осіб, що застосовують спрощену систему оподаткування, обліку і звітності". Звертає на себе увагу особливо невдале застосування законодавцями юридичної техніки нормотворчості, вважає Маркіян Мальский. Закон фактично вносить доповнення в Закон України "Про основні принципи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877 - V від 05.04.2007 року (далі - Закон № 877 - V), але оформлений у вигляді окремого нормативного акту, а не у формі внесення змін до вище вказаного Закону. Цим проігноровано обгрунтовані зауваження і виводи Головного науково-експертного управління Апарату ВРУ про те, що з точки зору забезпечення системності законодавства і комплексності правового регулювання стосунків доцільніше було б викласти ці норми шляхом внесення змін до існуючого закону, який регулює вказані правовідносини.
Маркіян Мальский |
Більше того, прийнятий Закон дублює абсолютно аналогічні положення Закону № 877 - V, не відміняючи їх. Ч. 2 і ч.3 п.1-1 ст.22 "Перехідних положень" Закону № 877 - V встановлюють тимчасовий порядок проведення перевірок органами державного контролю "до введення в дію положень про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва відносно фізичних осіб-підприємців і юридичних осіб". Таким чином, відмітив М. Мальский, вказаний порядок існує тепер в двох іпостасях - як тимчасовий порядок згідно з перехідними положеннями Закону № 877 - V, і як звичайний порядок згідно тільки що ухваленого Закону № 8610.
Відносно змісту прийнятих норм залишається непрозорою мотивація законодавця : чому серед уповноважених на проведення перевірок органів залишено органи санітарно-епідеміологічної служби, захисту прав споживачів і органи Пенсійного фонду, і виключені органи пожежного нагляду, а також чому для органів Пенсійного фонду залишено проведення планових перевірок, а для інших тільки позапланові. Крім того, проведення перевірок органами Пенсійного фонду прив'язується до середньої міри ризику діяльності контрольованих суб'єктів, на відміну від порядку проведення перевірок іншими органами.
На думку М. Мальского, вказаний порядок не зовсім відповідає уявленню про введення спрощеної системи і звільнення малого бізнесу від надмірного державного контролю.