Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Угода з прокурором про визнання винності - в чому суть і необхідність

12.00, 23 лютого 2012
4154
2

Матеріал тижневика "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 21. 02. 2012, № 08

Одній з новел проекту Карного процесуального кодексу України № 9700 від 13 січня 2012 року (далі - проект КПК) являється введення абсолютно нової для українського карно-процесуального законодавства категорії угод в карному виробництві. Цій категорії присвячена глава 35 "Карне виробництво на підставі угод" розділу VI "Особливі порядки карного виробництва" проекту КПК.

Стаття 468 проекту КПК передбачає можливість укладення двох видів угод у карному виробництві, а саме:

Олена Хомицкая, адвокат, старший юрист ЮФ "Глобал Адвокат" Корпорації "Глобал Консалтинг"

- зоголошення про примирення між потерпілим і підозрюваним, обвинуваченим;

- угода між прокурором і підозрюваним, обвинуваченим про визнання винності.

Зупинимося детальніше на угодах між прокурором і підозрюваним, обвинуваченим про визнання винності.

Укладення договору про визнання винності

Угода про визнання винності може полягати як за ініціативою прокурора, так і за ініціативою підозрюваного, обвинуваченого.

При цьому така угода може полягати у виробництві відносно карної провини, злочинів середньої тяжкості і тяжких злочинів, внаслідок яких збиток був причинний тільки державним і громадським інтересам. Укладення договору про визнання винності в карному виробництві за участю потерпілого не допускається.

Укладення договору про визнання винності може бути ініційоване у будь-який момент після повідомлення особи про підозру і до виходу суду в дорадчу кімнату для виголошення вироку. У випадку якщо угода між прокурором і підозрюваним, обвинуваченим не було ув'язнено, то сам факт його ініціації і твердження, зроблені з метою укладення такого договору, не можуть розглядатися як відмова від звинувачення і як визнання винності.

При здійсненні карного виробництва по відношенню до декількох підозрюваним, обвинуваченим в здійсненні одного або декількох карних правопорушень, угода може бути укладена як з усіма підозрюваними, обвинуваченими, так і з одним (декількома) з них. Якщо угода полягає не з усіма підозрюваними, обвинуваченими в одному карному виробництві, карне виробництво по відношенню до того підозрюваного, обвинуваченому, з ким угода про визнання винності полягає, виділяється в окреме виробництво.

Чинники, які повинні враховуватися прокурором при укладенні договору про визнання винності

При вирішенні питання про укладення договору про визнання винності з підозрюваним, обвинуваченим прокурор повинен враховувати наступні обставини:

• міра і характер сприяння підозрюваного, що звинувачується в здійсненні карного виробництва по відношенню до нього і третіх осіб;

• характер і тяжкість звинувачення;

• наявність громадського інтересу в забезпеченні швидкого досудового розслідування і судочинства, розкритті більшої кількості карних правопорушень;

• наявність громадського інтересу в запобіганні, виявленні або припиненні більшої кількості карних правопорушень або тяжчих карних правопорушень.

Зміст угоди про визнання винності

У угоді про визнання винності, які полягає між прокурором і підозрюваним, обвинуваченим, в обов'язковому порядку вказуються:

• сторони угоди про визнання винності;

• дата укладення договору про визнання винності;

• формулювання підозри або звинувачення і його правова кваліфікація з посиланням на статтю (частина статті) Карного кодексу України;

• істотні для цього карного виробництва обставини;

• беззастережне визнання підозрюваним, обвинуваченим своєї винності в здійсненні карного правопорушення;

• обов'язки підозрюваного, обвинуваченого відносно співпраці у викритті карного правопорушення, здійсненого іншою особою (у випадку якщо відповідні домовленості мали місце);

• погоджене покарання і згоду підозрюваного, обвинувачений на його призначення;

• наслідки укладення і затвердження угоди про визнання винності;

• наслідки невиконання угоди про визнання винності.

Угода про визнання винності скріплюється підписами сторін такої угоди.

Наслідки укладення і затвердження угоди про визнання винності

Наслідком укладення і затвердження угоди про визнання винності як для прокурора, так і для підозрюваного, обвинуваченого являється обмеження їх права на оскарження вироку, передбачене статтями 394, 424 проекти КПК.

Окрім цього, підозрюваний, обвинувачений вважаються такими, що відмовилися від здійснення таких своїх прав :

• права на судовий розгляд, в ході якого прокурор зобов'язаний довести кожну обставину відносно карного правопорушення, в якому така особа звинувачується;

• права допитати свідків звинувачення, подавати клопотання про виклик свідків і подавати докази, що свідчать в його користь.

Порядок судочинства на підставі угоди про визнання винності

У випадку якщо угоду про визнання винності досягнуто під час досудового розслідування, така угода, підписана сторонами, і звинувачувальний акт спрямовуються до суду. Розгляд угоди про визнання винності проводиться судом в попередньому судовому засіданні при обов'язковій участі сторін угоди з повідомленням інших учасників карного виробництва, відсутність яких не є перешкодою для розгляду угоди.

Перед затвердженням угоди про визнання винності суд повинен з'ясувати у обвинуваченого, чи ясно останній розуміє:

• існування у звинувачуваного права на судовий розгляд, під час якого прокурор повинен довести кожну обставину відносно карного виробництва, а обвинувачений має право на мовчання, факт якого не матиме для суду ніякого доказового значення; мати захисника, у тому числі у випадках, передбачених чинним законодавством України, отримувати правову допомогу безкоштовно; допитати свідків звинувачення, подавати клопотання про виклик свідків і подавати докази, що свідчать в його користь;

• наслідки, укладення і затвердження угоди про визнання винності;

• характер кожного звинувачення, в якому обвинувачений визнає себе винним;

• вид покарання, а також інші заходи, які будуть до нього застосовані у разі затвердження угоди судом.

Суд в судовому засіданні повинен переконатися, що укладення договору про визнання винності є добровільним для обох сторін угоди, а також в тому, що угода повністю відповідає вимогам закону.

Суд відмовляє в затвердженні угоди про визнання винності в наступних випадках:

• умови угоди про визнання винності суперечать вимогам закону, у тому числі неправильна правова кваліфікація правопорушення, яке насправді є тяжчим ніж ті, відносно яких передбачена можливість укладати угоди про визнання винності;

• умови угоди істотно не відповідають інтересам суспільства;

• наявність правомірних підстав вважати, що укладення договору не було добровільним;

• існування очевидної неможливості виконання обвинуваченим узятих на себе зобов'язань;

• відсутні фактичні підстави для визнання винності.

У разі відмови судна в затвердженні угоди про визнання винності досудове розслідування або судочинство тривають в загальному порядку. Повторне поводження з угодою про визнання винності в карному виробництві не допускається.

За відсутності підстав для відмови в затвердженні угоди про визнання винності суд ухвалює вирок, яким затверджує угоду про визнання винності, і призначає погоджену сторонами міру покарання.

Оскарження вироку суду, винесеного на підставі угоди про визнання винності

Вирок суду першої інстанції, винесений на підставі угоди між прокурором і підозрюваним, обвинуваченим, може бути оскаржений:

1) обвинуваченим, його захисником, законним представником виключно по таких підставах:

• призначення судом покарання суворіший чим погоджено сторонами в угоді про визнання винності;

• виголошення вироку без згоди підозрюваної, звинувачуваного на призначення покарання;

• недотримання судом порядку виробництва на підставі угоди про визнання винності, зокрема не роз'яснення обвинуваченому наслідків укладення такого договору;

2) прокурором виключно по таких підставах:

• призначення судом покарання менш суворий чим погоджено сторонами угоди про визнання винності;

• твердження судом угоди у виробництві, в якому така угода не може бути укладена.

Наслідки невиконання угоди про визнання винності

У разі невиконання засудженим угоди про визнання винності прокурор має право звернутися до суду з клопотанням про відміну вироку, яким затверджена угода про визнання винності. Таке клопотання може бути подане прокурором упродовж терміну давності притягнення до карної відповідальності за здійснення відповідного карного правопорушення. Якщо прокурором буде доведено, що засуджений не виконав умови угоди про визнання винності, суд відміняє вирок, яким було затверджено угоду, і призначає судовий розгляд в загальному порядку або, у разі ініціації укладення договору на стадії досудового розслідування, направляє матеріали карного виробництва для завершення досудового розслідування в загальному порядку.

ВИСНОВОК:

Вже зараз існують різні думки відносно доцільності введення категорії угод, зокрема угод про визнання винності, в карному процесі. Безумовно, не можна однозначно оцінити корисність застосування угод про визнання винності. З одного боку, прокуророві все ж вигідно укладати подібні угоди, оскільки можна як заощадити час і засоби для доведення провини підозрюваного, обвинуваченого в здійсненні карного правопорушення, так і отримати інформацію відносно інших осіб, які зробили тяжчі карні правопорушення і провину яких неможливо довести без свідчень підозрюваного, обвинуваченого. З іншого боку, введенні угод в карному процесі може дати грунт для зловживань з боку окремих співробітників правоохоронних органів, які можуть змусити підозрюваної, звинувачуваної до укладення угоди про визнання винності в здійсненні карного правопорушення за відсутності підстав для визнання винності.

У такій ситуації найбільш важлива роль залишається суду, який не повинен відноситься формально до затвердження угод про визнання винності, а відповідально і неупереджено виконувати усі вимоги карно-процесуального законодавства про порядок виголошенні вироку на підставі угоди про визнання винності. Зокрема, з'ясовувати, чи дійсне укладення угода не є наслідком насильства, примусу, погроз і обіцянок інших, чим вказані в угоді, тобто чи являється угода про визнання провини добровільним.

__________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронний аналітичний тижневик, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створений спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему