Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи може обленерго відключати світло на вимогу пожежників і що в цьому випадку робити?

Матеріал тижневика "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 14. 02. 2012, № 07

ПИТАННЯ:

Обленерго відключило світло на стаціонарному, введеному в експлуатацію об'єкті, посилаючись на те, що до них прийшов лист від пожежної служби з повідомленням про те, що до об'єкту багато зауважень по пожежній безпеці, що пожежна служба опломбувала приміщення і просить відключити світло.

Підкажіть, будь ласка, як боротися з обленерго, щоб відновити енергопостачання на об'єкті. Чи дійсно тільки пожежники можуть надати дозвіл на підключення в даному випадку?

ВІДПОВІДЬ:

Дії обленерго в даному випадку цілком можуть бути правомірними. Можливість припинення постачань електроенергії передбачена п. 7.4 Правив користування електричною енергією. Це можливо на вимогу уповноваженого представника органу виконавчої влади у разі незадовільного технічного стану електроустановок споживачів, що погрожує аварією, пожежею і створює загрозу для життя персоналу, населенню і сільськогосподарським тваринам, а також у разі невиконання вимог відносно усунення недоліків в електроустановці.

У цих випадках орган влади (в даному випадку - інспектор госпожарнадзора) зобов'язаний видати споживачеві припис про негайне (впродовж години) припинення споживання електроенергії і направити аналогічний припис електропередавальній організації і постачальникові електричної енергії. Тому, якщо пожежники видали підприємству припис про припинення споживання електроенергії, то його цілком могли отримати і представники обленерго, які в цьому випадку зобов'язані припинити постачання електроенергії.

На правомірність відключення від електроенергії в таких випадках вказує і п. 6.1.4 Типового договору про постачання електричної енергії. За наявності таких обставин енергопостачання споживача може бути обмежене або припинене без попередження.

Також відключення від електроенергії можливо згодне п. 7.5 Правил користування електричною енергією у разі невиконання припису представника госпожарнадзора (незалежно від того, є вищезгадані погрози або ні). Але в цьому випадку постачальник електроенергії повинен попередити про це споживача не пізніше ніж за 3 робітників дня до припинення постачань електроенергії. Попередження надається окремим письмовим повідомленням з вказівкою основи, дати і час, з якого енергопостачання буде повністю або частково припинено.

Отже боротися з обленерго, швидше за все, не треба. Це має сенс тільки якщо є достовірна інформація про відсутність у них відповідного припису або у разі відсутності попередження про відключення (за відсутності погроз, вказаних в п. 7.4 Правил користування електричною енергією). Якщо ж обленерго отримало припис від госпожарнадзора і, при необхідності, відправило попередження, то дії його представників з припинення постачань електроенергії цілком правомірні. І якби вони не виконали цього припису, то їх могли б притягнути до адміністративної відповідальності по ст. 188-5 КоАП.

Інша справа, чи правомірні дії інспекторів госпожарнадзора. З'ясувати це можна тільки маючи повні дані про ситуацію. Зокрема, відносно підстав для видачі відповідних приписів і відповідності змісту приписів реальному стану справ на об'єкті.

Але, в усякому разі, повноваження по видачі обов'язкових до виконання приписів про усунення порушень і недоліків з питань пожежної безпеки вони мають (згідно п. 2 ч. 4 ст. 7 Закону "Про пожежну безпеку"). Детальний порядок їх оформлення передбачений Інструкцією по організації роботи органів державного пожежного нагляду. Зокрема, п. 3.3.15 цій Інструкції передбачено, що приписи можуть складатися на підставі акту, у свою чергу складеного за результатами планової перевірки.

Якщо особа, відносно об'єкту якого було винесено припис, не згідно з ним, то згідно пп. 2 п. 10 Положення про Державну пожежну службу воно може оскаржити його у вищестоящий орган (посадовцю) госпожарнадзора в 10-денний термін з дня вручення цього припису. Також у будь-якому випадку можливе оскарження припис в адміністративному суді. На це ч. 2 ст. 99 КАС дає 6 місяців. Теоретично в цьому випадку можна відновити енергопостачання вже на підставі визначення суду, винесеного у рамках забезпечення позову. Але практично - усе залежатиме від обставин справи і їх оцінки суддею.

Якщо ж судиться небажання або не має сенсу, то для відновлення енергопостачання припаде виконати приписи пожежників. Перелік порушень, які необхідно усунути і терміни для їх усунення, погоджені з керівництвом об'єкту, мають бути вказані в самому приписі. Виконавши вимоги припису, слід повідомити про це органи госпожарнадзора, які нагрянуть з позаплановою перевіркою і перевірять виконання приписів. Власне, вони нагрянуть з позаплановою перевіркою і у тому випадку, якщо ніяких повідомлень не буде, але терміни на усунення недоліків пройдуть.

Про виконання протипожежних заходів, вказаних в приписі, пожежники вказують шляхом проставляння навпроти кожного з них позначення "виконане", дати перевірки і підпису. При невиконанні - проставляються номери невиконаних пунктів, заходи, які застосовані до винних осіб, а також заходи обережностей. За невиконання приписів винні особи притягуються до адміністративної відповідальності.

Підключення електроустановок споживача, відключених у зв'язку з виконанням припису, згідно п. 7.11 Правил користування електричною енергією можливо після усунення споживачем порушеньщо підтверджується відповідними документами організації, що видала припис. В даному випадку таким документом може бути припис органу госпожарнадзора, в якому вказані відмітки про виконання усіх заходів, вказаних в нім.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему