"Перша хвиля" переходу на новий єдиний податок в 2012 році пройшла досить відчутно для платників податків : практичне застосування "свіжих" правових норм змусило заявників поспішити і трохи похвилюватися.
По-перше, було помітно, що підтискали терміни: за загальним правилом, щоб стати платником єдиного податку вже в першому кварталі, треба було подати заяву про використання спрощеної системи оподаткування (далі - заява) до 25 січня. Це при тому, що наказ Міністерства фінансів № 1675 про форму і порядок подачі заяви, а також розрахунку доходу за попередній календарний рік був офіційно опублікований тільки 30 грудня 2011. Часу не так вже мало, але кількість питань від платників податків і напруга податкових органів із цього приводу виразилася в продовженні годин роботи податкових інспекторів (у тому числі і на вихідні дні) і семінарів, що повторюються, на тему єдиного податку.
Олена Зайцева, старший юрист ЮФ Cai & Lenard |
По результатах на сьогодні прес-служба Державної податкової служби України говорить про 1 млн. 089 тис. фізичних осібякі встигли подати заяву про використання спрощеної системи оподаткування до 25 січня (що трохи більше, чим минулого року). При цьому близько 59 % осіб вибрали другу групу, близько 24 % - першу і близько 17 % - третю групу платників єдиного податку. Звідні дані про юридичних осіб доки не афішуються.
Тим, хто не встиг перейти на єдиний податок, подавши заяву до 25 січня, доведеться почекати: вони зможуть зробити заповітний перехід на спрощену систему з другого кварталу 2011 рокуподавши заяву не пізніше чим за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. Але в цьому правилі є виключення:
• Фізичні особи - підприємці, які подадуть заяву до закінчення місяця, в якому сталася державна реєстрація, і виберуть першу або другу групу платників єдиного податку, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, що йде за місяцему якому виписано свідоцтво платника єдиного податку.
• Фізичні особи - підприємці і юридичні особи, які подадуть заяву до закінчення місяця, в якому сталася державна реєстрація, і виберуть третю (тільки для фізичних осіб) або четверту групу платників єдиного податку, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.
Ті, хто не встиг перейти на єдиний податок до 25 січня, зможуть зробити це з другого кварталу 2011 року |
При цьому підприємцям треба враховувати, що рішення про перехід на спрощену систему оподаткування дозволено приймати один раз впродовж календарного року. Так, однією з трьох причин відмови у видачі посвідчення єдиного податку є подача заяви про перехід на спрощену систему оподаткування більше одного разу впродовж календарного року.
Другою помітною особливістю застосування нових правил спрощеної системи оподаткування сталі складності із заповненням і подачею документів. Якщо шукати на стінах приміщень податкових органів інструкції про те, в якому кабінеті їх чекають і з яких питань, а також долати складнощі, щоб потрапити (чи хоч би додзвонитися) до свого податкового інспектора, багато платників податків вже звикли, то бланки заяв довелося освоювати наново.
Бланк заяви про використання спрощеної системи оподаткування не представляє особливої складності, але враховуючи новизну правил, досить строгі вимоги до заповнення подібних документів, а також обов'язкове застосування знову створеними особами КВЕД-2010деякі питання виникали. Саме такі висновки напрошувалися при спостереженні деякого хаосу серед відвідувачів податкових інспекцій, простих питань, що стократно повторюються, "куди і що подавати" і телефонних розмов типу "тут в заяві треба вибрати якусь групу, ти щось про це знаєш"?.
Що стосується КВЕД-2010, то бланк заяви ясно вказує на те, що вибрані види діяльності треба вказувати відповідно до КВЕД-2005. В той же час створених в 2012 році осіб при реєстрації вказують види діяльності вже по КВЕД-2010. Питання про вихід з такої ситуації можна задати своєму податковому інспекторові, але з наявної практики видно, що в заяві вказуються ті види діяльності, які перераховані в довідці ЄДРПОУ.
На практиці в заяві вказуються ті види діяльності, які перераховані в довідці ЄДРПОУ |
Для фізичних осіб - підприємців і юридичних осіб, зареєстрованих в 2012 році, КВЕД-2010 приніс ще одну неприємну особливість, що ускладнює не лише реєстрацію платником єдиного податку, але і увесь процес реєстрації. Річ у тому, що у зв'язку з набуттям чинності нового КВЕД-2010 технічних неполадок не дозволили податковим органам (як і органам статистики і Пенсійного фонду) в певні терміни видати документи, що підтверджують реєстрацію особи. У випадку з єдиним податком це означало неможливість заповнити заяву про використання спрощеної системи оподаткування, оскільки останнє містить вимогу вказати номер і дату реєстрації в органі податкової служби. Питання може вирішитися шляхом "ручної" реєстрації особи в податкових органах: подачі форми 1-ОПП, копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців, копії паспорта і коду директора.
Варто звернути увагу на те, що податковий інспектор може попросити не лише бланк заповненої заяви і розрахунок доходу за попередній календарний рік, але і деякі інші документи (наприклад, копію свідоцтва ЄДРПОУ і паспорта директора). Обов'язок заявника надати ці документи разом із заявою ні в Податковому кодексе, ні в наказі Міністерства фінансів № 1675 виявити не вдалося. Якщо вказаних документів з собою немає, то це не може бути причиною відмови в прийнятті заяви.
Несподіваною складністю переходу на спрощену систему оподаткування в січні 2012 року стало відсутність нових бланків свідоцтва платника єдиного податку. Тобто не працювала не лише норма про видачу такого посвідчення в день подачі заяви новими фізичними особами - підприємцями і юридичними особами, але і норма про десять календарних днів видачі посвідчення усім іншим заявникам. Це особливо насторожує, враховуючи прив'язку до дати виписки свідоцтва для першої і другої груп платників єдиного податку при визначенні дати переходу на єдиний податок. При цьому опитані податкові інспектора затверджують, що затримка зі свідченнями не порушить прав платників податків.
ФОП і "населення"
Очевидно, що будучи ФОП або перебуваючи на загальній системі оподаткування, фізична особа не може бути позбавлена права бути учасником цивільних правовідносин - людиною. Отже, ставши підприємцем, людина не втрачає право виступати в стосунках з третіми особами саме як фізична особа, а не тільки як підприємець.
Проте треба розрізняти послуги, які надаються людині як фізичній особі, і послуги, які надаються підприємцеві в ході його господарської діяльності. Розрізнити їх можна, наприклад, за формальною ознакою: при отриманні послуги особа або буде, або не враховуватиме послугу в книзі обліку прибутків і витрат (варіанти з порушенням порядку заповнення книги обліку не беремо до уваги). У першому випадку - послуга буде зроблена йому як підприємцеві, в другому - як фізичній особі, "населенню".
Така позиція є видимою і у визначенні груп єдиного податку в ст. 291.4 Податкового кодексу: обкреслюючи круг діяльності другої групи, законодавець окремо називає надання побутових послуг і населенню, і платникам єдиного податку. В той же час при визначенні діяльності першої групи згадуються тільки послуги населенню.
Отже, з одного боку, ФОП і самозанятые особи залишаються "населенням", але коли вони діють як підприємці, вони не входять в коло осіб, яким можуть робити побутові послуги платники першої групи єдиного податку.