"На ринок юридичних послуг сильний вплив робить викликане багатьма причинами зниження об'ємів інвестицій в нашу країну. В першу чергу, звичайно, ці проблеми виникли внаслідок світової кризи в цілому і нестабільною ситуація в Україні зокрема. Проте істотну негативну роль грає в даному випадку і той факт, що іноземний інвестор не може розраховувати в Україні на справедливий захист в спірній ситуації. Особливо коли справа стосується розглядів з державними органами", - вважає г-дінів Гвоздий.
За його словами, подібні труднощі призводять до відтоку інвесторів і, як наслідок, підвищення конкуренції серед юридичних фірм, орієнтованих на обслуговування інтересів великого і середнього бізнесу. Крім того, юрист відмічає, що за відсутності великих проектів висококваліфіковані юристи починають братися за менш прибуткові дрібні, які раніше залишалися поза полем їх уваги.
"Спостерігається збільшення ролі юрисконсультатов в тих напрямах, які традиційно вважалися вотчиною зовнішніх радників, таким чином, компанії скорочують бюджети на юридичний аутсорсинг" |
"У розвитку клієнтської бази особливо гостро стоїть питання утримання існуючих клієнтів. Щоб забезпечити себе роботою юридичні фірми і частнопрактикующие юристи повинні щодня доводити, що вони найпрофесійніші, старанніші і клиентоориентированные. Довіра і лояльність в стосунках з клієнтами - напрям, в який юридичні фірми інвестуватимуть час і засоби з більшою готовністю, ніж в запуск нових практик і відкриття регіональних офісів", - ділиться своїми прогнозами керівний партнер ЮФ "Гвоздий і Оберкович".
У свою чергу він відмічає, що потерпіла змін і цінова політика - усе з меншим бажанням клієнти готові оплачувати почасові ставки, все більше завдань юристи реалізують на умовах обумовленої фіксованої оплати, що дозволяє клієнтам планувати бюджет. "Спостерігається збільшення ролі юрисконсультатов в тих напрямах, які традиційно вважалися вотчиною зовнішніх радників, таким чином, компанії скорочують бюджети на юридичний аутсорсинг. Залученість юридичних фірм традиційно висока в рішенні складних і нестандартних завдань або в проектах, де потрібно спеціальні юридичні знання", - стверджує Валентин Гвоздий.
Керівний партнер ЮФ "Гвоздий і Оберкович" також відмітив, що великий об'єм нормативних змін істотно ускладнює роботу бізнесу, що у свою чергу торкається і юристів, оскільки форматує попит на певні види юридичних послуг. "Особливо це стосується карно-процесуального законодавства і питань оподаткування, де вже реалізований і ще має відбутися ряд нововведень. Зокрема, прогнозовані подальші реформи судової системи, у сфері адвокатури, прокуратури", - стверджує юрист.
З найбільш яскравих подій в законодавчій сфері 2011 року Валентин Гвоздий відмітив законодавчі акти стосовно спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності, врегулювання питань по землеустрою і оцінці земель через ухвалення Закону "Про державний земельний кадастр", прийняття і набуття чинності Закону України "Про судовий збір", а також внесення змін до Закону України "Про доступ до судових рішень".
"Потерпіла змін і цінова політика - усе з меншим бажанням клієнти готові оплачувати почасові ставки, все більше завдань юристи реалізують на умовах обумовленої фіксованої оплати, що дозволяє клієнтам планувати бюджет" |
"Наскільки нововведення сприятимуть ефективній роботі бізнесу, покаже час. Юристи, у свою чергу, звикли працювати в умовах максимальної концентрації нових знань і рішень, навчилися адаптуватися до нових змін в законодавстві і грамотно готувати до них своїх клієнтів"- ділиться своїми прогнозами керівний партнер ЮФ "Гвоздий і Оберкович".
Що стосується питання найбільш перспективних, в плані росту, юридичних практик, то Валентин Гвоздий відмітив, що в 2012 році стабільний ріст очікується в практиці податкового права, а також в судовій практиці і практиці карного права. "Особливо затребуваними будуть послуги адвоката з економічних і посадових злочинів. Бізнесу буде потрібна підтримка в розглядах стосовно претензій і штрафних санкцій з боку регулюючих і фіскальних органів. Супровід судових справ про неплатоспроможність або реструктуризацію боргових зобов'язань також не втратять своїй актуальності" - прогнозує юрист.
У свою чергу він відмічає ріст інтересу українських компаній до реструктуризації активів і створення міжнародних холдингових структур, що включає роботу юристів по розробці і впровадженню оптимальної структури корпоративного управління, податкове планування. "Кінцевою метою таких перетворень, що включають побудову прозорих схем корпоративних фінансів і торгових схем, захист інтелектуальної власності як активу, являється привабливість українського бізнесу для іноземного інвестування і партнерства"- стверджує Валентин Гвоздий.
За його словами, затишшя на ринку міжнародного фінансування і нерухомості, а також спад великої транзакційної роботи в цілому компенсуються усебічним консультаційним забезпеченням проектів в агросекторе і ринку альтернативної енергетики, що набирає оберти.