"Юридичні послуги покликані, у деру чергу, створювати додаткове благо для їхніх споживачів. Зміни, які впливають на споживачів юридичних послуг, визначають основні тенденції на ринку юридичних послуг. Нестабільність фондових ринків, погіршення стану української економіки і напружена суспільно - політична ситуація у країні задають напрямок розвитку ринку юридичних послуг в Україні"- стверджує юрист.
З-поміж стійких тенденцій Андрій Стельмащук виділив такі:
- скорочення витрат на професійні юридичні послуги, які надають як зовнішні радники (зокрема, юридичні фірми), так і внутрішні провайдери (юридичні відділи або юрисконсульти);
- встановлення фіксованих гонорарів (‘cap') та гонорарів успіху, сплата яких пов'язана із результатом для клієнта;
- диверсифікація звернень до юридичних радників в залежності від їх спеціалізації та репутації у певній сфері, а звідси, тенденція до поглиблення спеціалізації юридичних радників;
- автоматизація надання певних юридичних послуг і зменшення їхньої вартості; звернення до юридичних радників для отримання допомоги у складних / вузькоспеціалізованих питаннях;
- надання клієнтами переваги послугам - "замінникам" як альтернативи юридичним послугам.
За словами партнера ЮФ "Василь Кісіль і Партнери", крім загальносвітових тенденцій розвитку глобального ринку юридичних послуг, на вітчизняний ринок юридичних послуг впливають процеси в Україні, зокрема, централізації державної влади.
"У деру чергу, вплив проявляється через погіршення інвестиційного клімату в Україні. Якісних змін, які у світі прийнято називати реформами, в Україні не спостерігається. Процес підлаштування правив гри для зручності обмеженого кілка осіб має грубі риси і не пов'язаний із кардинальною зміною закону як правил поведінки. У кращому випадку закон зазнає укрупнення (як у випадку, наприклад, з Податковим кодексом). Однак є й приклади, коли у змінах закону важко вгледіти реформаторську суть, а сам закон неприховано спрямований на обслуговування інтересів вузького кілка "споживачів", - констатує юрист.
За його словами, українського правника важко здивувати зміною законодавства. Однак, монополізація державної влади у поєднанні із нешанобливим ставленням до закону зі сторони тихий, хто покликаний реалізовувати закон, вияви чого мають місце повсякчас, здатні значно похитнути віру у ефективність і життєздатність професійних юридичних послуг.
"Значного росту ринку юридичних послуг в Україні, на наше думання, не очікується. Це результат згаданих факторів і тенденцій у юридичному бізнесі. Ми очікуємо, що динамічно розвиватимуться ті практики, які здатні забезпечити споживи клієнтів у перспективних сферах української економіки, зокрема, у сфері інтернет - технологій і комунікацій, сільському господарстві, енергетиці"- поділився своїми прогнозами Андрій Стельмащук.