"Важливо розуміти, що український ринок юридичних послуг різнорідний. Залежно від сегменту або ніші, про які йде мова, можуть проявлятися абсолютно різні тенденції. Так, ряд гравців може нарікати на повний застій, тоді як їх колеги через кількість роботи і завантаження навряд чи навіть можуть брати участь в дискусії щодо актуальних тенденцій на ринку юридичних послуг "- відмічає юрист. Він вважає, що це залежить від виду фірми (міжнародна або українська), її розмірів, спеціалізації, клієнтів і так далі
"Я можу говорити відносно нашої компанії, що є частиною глобальної організації і юридичної практики в країнах Європи, включаючи СНД. З точки зору активності клієнтів до певного моменту (до осені 2011 року) відчувався підйом після кризи, хоча і не до тих рівнів росту практики, які викликали заздрість у наших європейських колег в передкризовий період", - міркує Альберт Сыч.
"З точки зору активності клієнтів до певного моменту (до осені 2011 року) відчувався підйом після кризи, хоча і не до тих рівнів росту практики, які викликали заздрість у наших європейських колег в передкризовий період" |
За його словами, український юридичний ринок не міг не відчути вплив як зовнішніх обставин (ситуації на європейських і світових ринках), так і дія внутрішніх чинників, властивих саме Україні. "Точніше можна було б говорити не стільки про безпосередній вплив, скільки про деякий стан вичікування. Примітно, що початок 2012 року відзначився у нас значною активізацією по частині супроводу угод"- стверджує юрист.
Серед інших трендів, він також відмічає дещо велику активність у сфері M&A з боку російських інвесторів в порівнянні з іншими іноземними інвесторами.
"Проте не можна не звернути уваги і на достатню велику кількість угод, у тому числі великих, пов'язаних з перерозподілом володіння корпоративними правами і активами, які проводяться без активного залучення зовнішніх юридичних радників"- відмічає Альберт Сыч.
Що стосується питання найбільш перспективних юридичних практик, то юрист вважає, що незважаючи на економічну ситуацію і положення на ринках, відчувається інтерес в послугах з комплексної міжнародної юридично-податкової структуризації бізнесу - по реструктуризації існуючих українських бізнесів із створенням міжнародної структури володіння корпоративними правами, фінансування, торгової структури і, якщо необхідно, структури володіння правами інтелектуальної власності і їх використання. При цьому частенько переслідується декілька цілей, наприклад, забезпечення більшої податкової ефектності, захист бізнесу і активів, а також велика зрозумілість і привабливість структури для іноземних інвесторів.
З точки зору перспективних галузей економіки юрист виділив сільське господарство (з урахуванням очікуваних законодавчих ініціатив відносно ринку землі) і нафтогазову сферу (з урахуванням планів уряду відносно залучення інвестицій, у тому числі іноземних, в цю галузь) |
"Такий приклад є хорошою ілюстрацією деякого загального підходу, який ми вважаємо дуже актуальним і перспективним нині. Йдеться про можливість консультаційної практики забезпечувати комплексний юридичний і податковий супровід клієнтів, оскільки, очевидно, що значна кількість практичних питань вимагає повноцінного опрацювання цих двох аспектів. Ідеальна юридична структура може бути просто неробочою із-за її украй невигідних (невизначених і ризикових) податкових наслідків"- міркує Альберт Сыч. При цьому, він відмічає, що, без сумніву, не йдеться про "розмивання" спеціалізації конкретних юристів.
"Навіть питання суто податкового характеру, у тому числі пов'язані з новим Податковим кодексом України, можуть нерідко зажадати зміни договірних стосунків, інших юридичних механізмів і схем. Отже Податковий кодекс є "работообразующим" чинником не лише для податкових консультантів (податкових юристів), але і їх колег, працюючих по інших спеціальностях, - міркує керівник юридичної практики "Эрнст энд Янг" в Україні.
Він також відмітив, що з точки зору перспективних галузей економіки можна виділити сільське господарство (з урахуванням очікуваних законодавчих ініціатив відносно ринку землі) і нафтогазову сферу (з урахуванням планів уряду відносно залучення інвестицій, у тому числі іноземних, в цю галузь).