Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Мовчазна ліквідація

09.52, 22 грудня 2011
4375
2

Матеріал тижневика "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 20. 12. 2011 № 50

Згідно Закону № 3384 - VIякий набув чинності 18 грудня цього року, юридичні особи і фізичні особи - підприємці (ФОП) отримують право застосовувати принцип мовчазної згоди в процесі припинення діяльності. Як саме цей принцип застосовуватиметься і на якій стадії процесу припинення?

Рівно два роки тому, в грудні 2009, в Законі "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" з'явилося багатообіцяюче визначення принципу мовчазної згоди. Підприємці дізналися, що у тому разі якщо в установленому порядку подати усі необхідні документи і дозвільний документ або відмову не будуть отримані у встановлений законодавством термін, можна працювати і без отримання такого дозвільного документу. У січні 2010 Кабінет Міністрів вніс в поняття деякі уточнення і тільки в лютому 2011 був відповідним чином підкоригований Кодекс України про адміністративні правопорушення (ст. 164).

Олена Зайцева, старший юрист Cai & Lenard

Цього разу принцип мовчазної згоди визначений спеціально для випадку державної реєстрації припинення юридичної особи і фізичної особи - підприємця. Цей принцип торкається прав фізичної особи - підприємця і глави ліквідаційної комісії, а також дій державного реєстратора на етапі внесення запису про державну реєстрацію припинення діяльності ФОП або юридичної особи в Єдиний державний реєстр.

Сенс принципу полягає в тому, що в процесі збору документів, необхідних для реєстрації припинення, особа більше не зобов'язана буде невизначений термін чекати довідки органу державної податкової служби і Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості по оплаті податків, зборів і єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових засобів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування або рішення про відмову в їх видачі.

Після вступу Закону № 3384 - VI в силу голова комісії з припинення, ФОП або уповноважене ними особи отримують право на подачу державному реєстраторові необхідних документів для реєстрації припинення але вже без вказаних вище довідок. Таке право виникає через 10 робочих днів після закінчення проведення процедури припинення юридичної особи / заходів по припиненню підприємницької діяльності ФОП. При цьому відлік 10 робочих днів може початися не раніше закінчення терміну заяви кредиторами своїх вимог.

Провести реєстрацію припинення юрособи можна буде і без подачі довідок з органу ДПС і ПФУ про відсутність заборгованості

  

До юридичних осіб вказане право застосовно як у разі припинення юридичної особи в результаті ліквідації, так і у разі припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, розподілу або перетворення. У разі коли державна реєстрація припинення сталася за принципом мовчазної згоди, реєстратор вносить відповідний запис в Єдиний державний реєстр.

Треба врахувати, що згідно із Законом № 3384 - VI дії державного реєстратора по внесенню запису про припинення на підставі принципу мовчазної згоди обумовлюються наявністю усіх перерахованих підстав :

• закінченням процедури припинення, передбаченої законом;

• закінченням терміну заяви кредиторами своїх вимог;

• ненаданням державної податкової служби і Пенсійним фондом вказаних вище довідок;

• подачею головою комісії з припинення, ФОП або уповноваженими ними особами усіх інших необхідних для реєстрації документів не раніше чим через 10 днів після проведення вказаних в цьому переліку процедур і витікання зазначених термінів.

При цьому, наприклад, факт надання або ненадання довідок державною податковою службою і Пенсійним фондом реєстратор зможе перевірити сам. Враховуючи можливість напряму таких довідок поштою і відому практику із затримкою таких відправлень (з одночасним внесенням даних про відправлення), маніпуляції з термінами не виключені. Тільки це, а також супутній тягар відповідальності реєстраторів при внесенні запису про припинення без довідок від податкової служби і Пенсійного фонду вже наштовхує на певні сумніви стосовно того, що реєстратори квапитимуться робити відповідні записи в Єдиному державному реєстрі.

Звичайно, за наявності законних підстав дії або бездіяльність реєстратора, посадовців Пенсійного фонду і податкової служби можна оспорити в суді. Проте у такому разі може бути втрачений сенс застосування принципу мовчазної згоди - принципу, спрямованого на скорочення часу, витраченого на процедури по припиненню діяльності.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему