Дзвонить телефон:
- Правовий центр, слухаю вас.
- Здрастуйте, ви кадастровими номерами займаєтеся?
- Так.
- А ось скажіть, я продаю будинок. Що, мені потрібний кадастровий номер?
- Так.
- Але навіщо, я ж не продаю землю?! Я продаю будинок!
...
На консультації:
- Я власник, я отримувала держ. акт 2001 року. Там же вказаний
кадастровий номер. 8 цифр. Навіщо мені ще раз його привласнювати?
...
З розмови з державним нотаріусом:
- Вікторія Анатоліївна, у вас в нотаріаті нововведення?
- Ти про що?
- Для оформлення землі в спадок потрібний кадастровий номер?
- Ні, з чого ти узяла?
- Прийшла людина. Наслідує по старому держ. акту. Нотаріус
говорить, що без кадастрового номера не видасть.
- Напевно, цей його перший спадок.
Можу привести ще з десяток прикладів. А вивід один : для багатьох це питання однаковою мірою актуальне і незрозуміле. Тому що земельне законодавство торкається практично кожного, а міняється як березневий вітер.
Юлія Коваль, директор Правового центру оформлення і захисту власності м. Дніпропетровська |
У результаті, щоб розібратися, читаєш закон - нудно і заплутано. Плюс до усього закон не дає відповідей, а посилає до постанов, наказів, порядків. Там теж нерозбериха: одні втратили силу, інші ще не діють.
Відкриваєш форум - одне сміття.
Якщо і є тямущі статті в інтернеті, то вони написані такою формально-юридичною мовою, одно пропозицію по 2 - 3 рази перечитуєш, щоб уловити сенс.
В результаті виходить, як у класика:
"...Загоном книг уставив полицю
Читав, читав, а усе марно.".
Не біда. Як мовиться, щоб дивитися телевізор, зовсім не треба розбиратися в його пристрої. Досить прочитати інструкцію з експлуатації. Тому пропоную коротку інструкцію з експлуатації кадастрового номера.
(1) Призначення
Кадастровий номер привласнюється земельній ділянці для того, щоб ідентифікувати його місцезнаходження на території України. Це індивідуальний цифровий номер, що не повторюється. Зберігається за земельною ділянкою протягом всього часу існування ділянки.
Нормативний супровід:
ст. 193, ст. 194 Земельного кодексу України;
ст. 1, ст. 16 Закону України "Про державний земельний кадастр" (набуває чинності з 01.01.2012 р.);
п. 2 Тимчасові порядки привласнення кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого постановою КМУ № 749 від 18.08.2010 р.;
п. 4 Порядки ведення Поземельної книги, затвердженого постановою КМУ № 1021 від 09.09.2009 р.
(2) Пристрій і складові частини
Простими словами, кадастровий номер для землі - те ж, що ідентифікаційний податковий номер для людини. Різниця в тому, що останній містить зашифровані дані про людину, а перший - загальнодоступні про земельну ділянку.
Приміром, щоб упізнати значення перших цифр ИНН треба виконати складну послідовність дій. Перші 5 цифр ИНН вписати в осередок Microsoft Excel. До п'ятої цифри додати одиницю. Кликнути на осередку правою кнопкою мишки. Кликнути "Формат осередків". У вкладці "число" вибрати "дата". Натиснути "ОК". І тільки тоді ви дізнаєтеся, що перші п'ять цифр - це дата народження.
З кадастровим номером усе набагато простіше. Він складається з 12 цифр, розділених між собою двокрапкою. Наприклад, 12101000000:02:104:0035.
Перші десять цифр "12101000000" вказують населений пункт і говорять, що ділянка знаходиться в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровську, Дніпропетровського міська рада.
Другі дві цифри "02" визначають кадастровий номер зони, в даному випадку Бабушкинский район.
Наступні три цифри "104" - це номер кадастрового кварталу.
Останні чотири цифри "0035" - номер земельної ділянки.
Нормативний супровід:
п. 8 Тимчасового порядку привласнення кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого постановою КМУ № 749 від 18.08.2010 р.
(3) Установка
Що ж необхідно зробити, щоб отримати кадастровий номер? Розглянемо поетапно це питання.
Етап | Отримуємо кадастровий номер |
ПЕРШИЙ: Отримуємо технічну документацію на земельну ділянку | Готуємо технічну документацію на земельну ділянку. Для цього: • Пишемо заяву на проведення геодезичних робіт. • Формуємо пакет документів на земельну ділянку: - копія паспорта і ИНН; - нотаріально завірений державний акт старого зразка (за наявності); - нотаріально завірені документи, що встановлюють право, на будови, розташовані на земельній ділянці, технічний паспорт; - для садових товариств - выкопировка з вказівкою місця розташування земельної ділянки, завірена головою сільради (садового товариства) і підписом голови. • Укладаємо договір з геодезистами. Техдокументация виготовляється в 3-х екземплярах: перший - залишається у геодезистів; другий - залишається у власника; третій - віддається в Земресурсы. До технічної документації виготовляється електронний обмінний файл (на диску), який містить усі необхідні дані про земельну ділянку і його власника |
ДРУГИЙ: Звертаємося в Земресурсы | Пишемо заяву в Земресурсы про визначення кадастрового номера. До заяви додаємо: • технічну документацію на земельну ділянку; • обмінний файл в електронному вигляді, який містить усі необхідні дані про земельну ділянку і його власника; • документ (квитанція) про внесення плати за перевірку обмінного файлу; • копія паспорта, ИНН |
ТРЕТІЙ: Отримуємо кадастровий номер | Отже, документи подані у відповідний територіальний відділ Земресурсов. Далі: • Обмінний файл в електронному вигляді Земресурсы передають в Державний земельний кадастр для привласнення кадастрового номера. • Державний земельний кадастр перевіряє документи. Якщо все гаразд, привласнює кадастровий номер і спускає його в Земресурсы. • По закінченню Земресурсы на технічній документації проставляють штамп з вказівкою кадастрового номера і видають Довідку про привласнення кадастрового номера. |
На процедуру отримання кадастрового номера закон відводить до 24 робочих днів. На жаль, про дотримання цих термінів на практиці доводиться тільки мріяти.
Нормативний супровід:
п. 10, п. 15 Тимчасового порядку привласнення кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого постановою КМУ № 749 від 18.08.2010 р.;
Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель, затверджений наказом Держкомзему України № 174 від 02.07.2003 р.;
Порядок складання і затвердження індексних кадастрових карт (планів) і кадастрових планів земельних ділянок, вимоги до їх оформлення, затверджений постановою КМУ № 1117 від 08.12.2010 р.
4) Зберігання
Після привласнення земельній ділянці кадастрового номера відкривається Поземельна книга. Номер Поземельної книги повинен відповідати кадастровому номеру.
Поземельна книга ведеться на кожну земельну ділянку як в паперовому, так і в електронному виді. У разі потреби Земресурсы видадуть "Витяг з Поземельної книги". Цей документ обов'язковий при угодах із землею (продаж, дарування) і дійсний 3 місяці. Його вартість 71 гривна.
Кадастровий номер вказується також в державному акті на землю.
Нормативний супровід:
п. п. 4, 6 Порядку ведення Поземельної книги, затвердженого постановою КМУ № 1021 від 09.09.2009 р.;
п. 143 Тимчасові порядки привласнення кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого постановою КМУ № 749 від 18.08.2010 р.;
постанова КМУ № 449 від 02.04.2002 р. "Про затвердження форм державного акту на право власності на земельну ділянку і державного акту на право постійного користування земельною ділянкою";
Порядок вилучення плати за надання Державним агентством земельних ресурсів і його територіальними органами платних адміністративних послуг, затверджений постановою КМУ № 835 від 01.08.2011 р.
(5) Вимоги при експлуатації
Під час переходу земельної ділянки від одного власника до іншого кадастровий номер залишається колишній.
Але його відсутність створить істотні проблеми як для власників, так і для користувачів земельних ділянок. Закон забороняє продавати, дарувати земельні ділянки і навіть будинки/домоволодіння, розташоване на земельній ділянці, якою кадастровий номер ще не присвоєний. Він обов'язково вказується в документах, що засвідчують право власності на земельну ділянку: договорах, угодах, рішеннях суду, свідченнях і т. п.
Виключення складає тільки спадкоємство. Відсутність кадастрового номера земельної ділянки не перешкоджає нотаріусові видавати спадок і засвідчувати заповіти. На що є відповідне роз'яснення Мінюсту.
Нормативний супровід:
ст. 377 Цивільного кодексу України;
ст. 120, п. "ж" ч. 2 ст. 132 Земельні кодекси України;
роз'яснення Мінюсту № 31-32/69 від 25.03.2010 р.
(6) Термін давності
Повторюся, що кадастровий номер привласнюється один раз і назавжди. Ні зміна власника, ні зміна цільового призначення земельної ділянки не спричиняють за собою зміни кадастрового номера.
Він міняється тільки в трьох випадках:
1) при об'єднанні земельних ділянок;
2) коли земельна ділянка ділиться;
3) коли земельна ділянка переходить іншій територіальній одиниці.
У цих випадках привласнюється новий кадастровий номер, а старий здається в архів і не використовується.
Відміняється кадастровий номер при відміні державної реєстрації земельної ділянки.
Нормативний супровід:
п. 5 Тимчасового порядку привласнення кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого постановою КМУ № 749 від 18.08.2010 р.;
ч. 6 ст. 16 Закону України "Про державний земельний кадастр" (набуває чинності з 01.01.2012 р.).
(7) Попередні версії
До 2002 року в державних актах на землю кадастровий номер не вказувався. Тільки з 2002 року затвердили форму державного акту на землю, в якому обов'язковим елементом став кадастровий номер.
Але у деяких громадян в державних актах старого зразка (червоних актах) вказаний кадастровий номер з 8 цифр. І цілком зрозуміле питання власника : "Якщо це не кадастровий номер, то що"?.
Ні, це не кадастровий номер державного зразка. Річ у тому, що до введення всеукраїнських кадастрових номерів обласні земельні кадастри розробляли для зручності свою систему кадастрових номерів. Але їх наявність в державному акті ні в якому образі не говорить про те, що отримувати встановлений законодавством кадастровий номер не треба.
Варто відмітити, що раніше видані державні акти дійсні і підлягають обміну тільки за бажання на це власників. А ось кадастрові номери доведеться робити нові.
Нормативний супровід:
постанова КМУ № 449 від 02.04.2002 р. "Про затвердження форм державного акту на право власності на земельну ділянку і державного акту на право постійного користування земельною ділянкою";
Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою і договорів оренди землі, затверджена наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.99 р.
ВИСНОВОК |
Якщо ви вирішили присвоїти кадастровий номер земельній ділянці або приватизовувати його, підготуйтеся як слід.
По-перше, треба запастися терпінням. Терміни, прописані законом, не мають нічого спільного з дійсністю. Доведеться чекати, стояти в чергах і не дивуватися з бюрократичної тяганини.
По-друге, бажано знать, в які двері стукатися, по яких адресах, з якими документами і заявами.
Уникнути типових помилок і розібратися в процедурі приватизації землі і отримання кадастрового номера допоможе наша книга "Як стати власником землі в Дніпропетровську".
Ви отримаєте її абсолютно безкоштовно в .pdf форматі на свою електронну поштову скриньку, якщо замовте її по е-mail: centr@vlasnist.in.ua.
Юлія Коваль,
директор
Правового центру оформлення і захисту власності
м. Дніпропетровська,