Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ринок юридичних послуг України. Листопад, 2011

11.34, 5 грудня 2011
710
0

Інформаційний дайджест головних подій ринку юридичних послуг України за листопад 2011 року : основні угоди, кадрові ротації, значущі законодавчі зміни і новини юридичної практики.

Неначе однією миттю пройшов останній осінній місяць 2011 року. Романтика жовтого листя змінилася голими гілками на деревах, а погода нам подарувала перші заморозки. На тлі таких сезонних змін робота в офісах юридичних фірм усе вирує і процвітає. Контракти, угоди, нові клієнти, для когось переїзди… Усе це відображало листопадовий робочий стан представників юридичного бізнесу України.

Держава

Минулого місяця не відставали від бурхливої роботи і на рівні влади. Кількість змін в нормативній базі держави, напевно, змусила практикуючих юристів гарненько попітніти, щоб розібратися в усіх нюансах.

Що стосується самих законодавчих новацій, то, зокрема, Наказом Міністерства юстиції України були визначені спеціальні вимоги, обов'язкові для отримання ліцензії арбітражними керівниками. Її наявність стала обов'язковою умовою здійснення їх діяльності.

У листопаді місяці сталася важлива подія для фармацевтичної практики. Річ у тому, що Україна підписала Конвенцію Ради Європи про протидію фальсифікації лікарських засобів і аналогічних злочинів, що несуть загрозу громадському здоров'ю (Конвенція Медикрим). Підготовлена Радою Європи, Конвенція Медикрим стала першою міжнародною угодою в області карного права, яке зачіпає фальсифікацію медичної продукції і подібні злочини, загрозливі здоров'ю населення. Також цього місяця Верховна Рада України ухвалила Закон "Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про лікарські засоби" (відносно приведення порядку реєстрації лікарських засобів у відповідність з міжнародними стандартами).

Важливі зміни до Митного кодексу були прийняті Верховною Радою України. Так в парламенті ухвалили закон "Про внесення змін до Митного кодексу України і деяких інших законодавчих актів України". Згідно з документом, з 20 % до 10 % скорочується загальне митояка нараховується на об'єми товарів, що перевищують норму безмитного ввезення. Також проектом вводиться ряд прогресивних інструментів по здійсненню митного оформлення.

Законодавчі зміни були прийняті парламентом також у сфері ліцензування. Верховна Рада України ухвалила закон "Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (відносно ліцензування діяльності у сфері інтелектуальної власності). Законом виключено господарську діяльність у сфері інтелектуальної власності з переліку видів діяльності, ліцензування яких здійснюється відповідно до спеціальних законів.

Минулого місяця Верховна Рада ухвалила закон "Про охоронну діяльність" (з урахуванням пропозицій Президента).

Плідно попрацював в листопаді місяці і Конституційних Суд України (далі - КСУ), який оприлюднив три свої рішення. Перше - рішення №13-рп/2011, в якому говоритися, що можливо оскарження в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції як про поворот виконання рішення суду, так і про відмову в задоволенні заяви про поворот виконання рішення суду.

Другим своїм рішенням КСУ визначив, що власники квартир є співвласниками допоміжних приміщень, технічного устаткування, елементів зовнішнього благоустрою. А в третьому рішенні КСУ сказав, що дія положень пунктів 22, 23 ст. 1, ст. 11 Закону "Про захист прав споживачів" поширюється на правовідносини між кредитодателем і позичальником (споживачем) за договором про надання споживчого кредиту, які виникають як при укладенні, так і при виконанні такого договору.

Верховний Суд України


10 листопада Віктор Янукович нарешті підписав Закон України №3932 - VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів відносно розгляду справ Верховним Судом України". Цей Закон торкається реформування самої судової системи країни і повертає деякі повноваження Верховному Суду України (далі - ВСУ). Зокрема, Закон передбачає повноваження ВСУ приймати нове рішення за результатами перегляду справ, яке підлягає обов'язковій публікації на офіційному сайті Суду; встановлює обов'язок судді при розгляді справ використовувати висновки Верховного Суду про застосування норм матеріального права; міняє порядок перегляду справ у Верховному Суді - справи переглядатиме колегія суддів із складу відповідної палати, а у визначених процесуальним законом випадках - спільним засіданням палат або усім складом Верховного Суду. Також Закон збільшує до сорока восьми кількість суддівякі працюють у ВСУ.

Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій затверджений наказом ДПС України від 04.11.11 № 114. У першій частині реєстру визначені реєстратори розрахункових операцій, дозволені до первинної реєстрації. Тобто моделі вказаних реєстраторів можуть продаватися і використовуватися в роботі підприємців. У другу частину реєстру віднесені моделі, первинна реєстрація яких заборонена. На ці реєстратори розрахункових операцій районна податкова інспекція не видаватиме фіскальний номер. Вказані моделі можуть використовуватися тільки в роботі тих підприємців, які з ними вже працюють.

У свою чергу Уряд прийняв постанову, якою затвердило модельний статут товариства з обмеженою відповідальністю. Документ спрямований на спрощення порядку створення юрособ відповідних організаційно-правових форм шляхом впровадження можливості державної реєстрації, як на підставі засновницьких документів, так і на підставі модельного статуту. Модельний статут придбаває статус засновницького документу у разі прийняття його учасниками підприємства.

Події ринку

Що стосується подій самого ринку юридичних послуг, то їх теж було досить. В першу чергу треба сказати про те, що юридичне бюро "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери" (далі - ЕПАП) продовжує активно розвиватися в Україні. Свідченням цього є призначення відразу двох нових партнерів в київському офісі компанії. Так, в якості партнера ЕПАП Оксана Ильченко очолила Практику злиття і поглинань, і корпоративного права в Україні. У свою чергу Маркіян Ключковский став соруководителем Міжнародної арбітражної і судової практики і керівником Практики спортивного права в київському офісі ЕПАП.

Маркіян Ключковский

А десь ближче до кінця листопада Асоціація юристів України представила АБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери" як генерального партнера своєї річної діяльності на 2012 рік. ЕПАП стане генеральним партнером АЮУ з моменту набуття чинності вже підписаного меморандуму про співпрацю, тобто, з наступного року.

Про поповнення свого складу повідомили AstapovLawyers. Так, Сергій Здоровецюрист і топ-менеджер в області авіації, приєднався до команди фірми на посаді адвоката. У AstapovLawyers він координує авіаційну практику.

Про створення нової практики повідомили в ЮФ "Кибенко, Оника і партнери". Юрфірма створила гурт медичного права, до якого увійшли партнери Олена Кибенко і Максим Шевердина також юристи Андрій Бублик і Поліна Нестеренко.

У свою чергу міжнародна юридична фірма "Браян Кейв" оголосила про обрання Ірини Тимчишин партнером фірми в Лондоні з 1 січня 2012. Ірина Тимчишин спеціалізується в міжнародному арбітражі і комерційних судових процесах. У "Браян Кейв" Ірина очолює Групу СНД, яка надає послуги клієнтам з країн колишнього СРСР, зокрема, Росії і України.

Ірини Тимчишин

Цікаві новини поступили в листопаді від адвокатського об'єднання "З.Т. Партнерс", яке повідомило, що у рамках співпраці з Федерацією бойове самбо України створило громадську організацію "Ліга змішаних єдиноборств "ProFC-Ukraine". "З.Т. Партнерс" забезпечили правовий супровід створення громадської організації "Ліга змішаних єдиноборств "ProFC-Ukraine". Відмітимо, що спортивне право останнім часом активно розвивається в нашій країні.

Розвиваються в Україні і самі юрфірми. Так, юридична компанія "Правовий Альянс" повідомила, що почала роботу в новому київському офісі у Бізнес-центрі "Палладиум-Сити", який являється більше ніж попередній.

Ближче до кінця листопада Arzinger і Одеська обласна державна адміністрація домовилися про співпрацю з питань залучення інвестицій. Важливо відмітити, що Arzinger стала єдиною юридичною фірмою, з якою адміністрація Одеської області підписала цей протокол.

Нотаріат, адвокатура

Минулого місяця для вітчизняної адвокатури сталася дуже важлива подія. Так, Президент України Віктор Янукович своїм розпорядженням створив робочий гурт з питань реформування прокуратури і адвокатури на чолі з Андрієм Портновым. На розробку пропозицій стосовно реформування Президент відвів 2 місяці.

При цьому Союз адвокатів України створив робочий гурт по вивченню укладення Венеціанської комісії на проект Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність". Роботою групи керуватиме голова законопроектной комісії САУ Аліна Бирюкова.

Лідія Изовитова

У свою чергу 19 листопада відбувся VII з'їзд Союзу адвокатів України (далі - САУ). В ході цього заходу новим президентом САУ була обрана Лідія Изовитова яка на сьогодні також є заступником голови Вищої ради юстиції. З'їзд також визначив новий склад віце-президентів організації. Ними стали Станіслав Башенко, Петро Бойко, Йосип Бронз, Ольга Жуковская, Сергій Гончаренко, Галина Ковбасинская і Павло Луцюк.

Треба також відмітити, що на початку листопада невеликі кадрові зміни сталися і в Харківській обласній Кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури. Так, на засіданні цієї організації заступник мера Харкова Марина Стаматина була обрана головою комісії.

Декілька важливих подій минулого року сталися і у сфері нотаріату. Зокрема, Міністерство юстиції України затвердило стандарт, по якому в нашій країні повинна надаватися адміністративна послуга з реєстрації приватної нотаріальної діяльності. Відповідний наказ, який підписав Міністр юстиції Олександр Лавриновичнабув чинності 1 листопада.

У свою чергу, чого і варто було чекати, Міністерство юстиції України розробило законопроектяким пропонуються заходи по подальшому реформуванню системи нотаріату в Україні. Цим документом пропонується встановити новий порядок допуску до професії нотаріуса, підвищення кваліфікації кадрів, працюючих у сфері нотаріату. У перспективі передбачається створення в Україні Академії нотаріату як учбового закладу для підготовки фахівців у сфері нотаріату.

Угоди і клієнтура

Минулого місяця юридичні фірми активно повідомляли про свої вдалі проекти і угоди. Так, ЮФ "Астерс" відмітила, що надала консультації Європейському банку реконструкції і розвитку відносно кредиту у розмірі 79 мільйонів доларів США ВАТ "Энергомашспецсталь". Над проектом працювали партнер "Астерс" Ірина Поканайа також юристи фірми Юлія Сполитак і Габриэл Асланян.

У свою чергу ЮФ "Авеллум Партнерс" виступила юридичним радником з питань українського законодавства Європейського банку реконструкції і розвитку відносно надання кредиту у розмірі 10 мільйонів доларів США ТОВ "Керамейя" - провідному виробникові клінкерної цеглини і брущатки в Україні і СНД. Команду Авеллум Партнерс очолював партнер, Гліб Бондарьз вагомою участю юриста компанії Ірини Миколаївськоїщо виступила головним юристом в цій транзакції, а також юриста Константина Олефиренко. Міжнародна юридична фірма "Bird & Bird LLP" була юридичним радником ЄБРР з питань законодавства Англії.

Минулого місяця "Астерс" також повідомили про наступні свої проекти. Так, ця юридична фірма:

- надала юридичні консультації Sintal Agriculture, великому агропромисловому холдингу України, з питань придбання 100% акцій сільськогосподарської компанії "Агрика" у фонду прямих інвестицій Icon Private Equity. До складу команди Астерс, що працювала над проектом, увійшли партнер Вадим Самойленкоюристи Олесь Квят і Олександр Можейко.

- виступила українським юридичним радником бельгійської групи Etex, що веде міжнародного виробника будівельних матеріалів і конструкцій, у зв'язку з придбанням ОДО "Лафарж Гіпс" і ТОВ "Лафарж Гіпс Україна", українських дочірніх компаній Lafarge SA, лідируючого французького виробника будівельних матеріалів, у тому числі цементу, бетону і гіпсу. Над проектом працювали юристи Євгеній Порада, Євгеній Кравцов і Ірина Щербина під керівництвом старшого партнера Армена Хачатуряна.

- допомагає іноземним компаніям в Україні дотримуватися Закону США про боротьбу з практикою корупції за кордоном і Закону Великобританії про боротьбу з хабарництвом. У рамках цього проекту "Астерс" провели неофіційний он-лайн опитування серед іноземних компаній, які працюють в Україні для з'ясування існуючої ситуації у сфері дотримання двох відмічених Законів. 2 грудня 2011 року опитування закінчене, і по його результатах відбудеться учбовий семінар для учасників опитування. Команда, яка працювала над цим проектом, включає партнера "Астерс" Вадима Самойленкоюриста фірми Ярослава Петрова, а також Кита Коренчукапартнера юридичної фірми Arnold & Porter LLP.

У свою чергу адвокатська контора "Коннов і Созановский" успішно завершила юридичний супровід угоди з придбання об'єктів нерухомості для розміщення посольства Республіки Ірак в Україні. Угоду супроводжував керівний партнер Олексій Іванов спільно з Дмитром Сичкаремстаршим юристом департаменту нерухомості будівництва і земельного права.

Минулого місяця "ENGARDE" повідомили про успішне представлення інтересів ТОВ "Альянс Холдинг", провідного оператора мережі АЗС в Україні, в судовій справі про спростування недостовірної інформації проти Інституту споживчих експертиз. Команда адвокатів АФ "ENGARDE" у складі Керівного партнера Ірини Назаровой і юриста Ірини Шевчук успішно супроводжували виконання рішення суду від 27 квітня 2011 року, прийнятого на користь клієнта, в державній старанній службі.

8 листопада ЮФ "Лавринович і Партнери" представила інтереси ВАТ "Азовмаш" в Господарському суді міста Києва при розгляді справи за позовом до друкарського ЗМІ про захист ділової репутації, визнанні поширеної інформації недостовірної і її спростуванні. Супровід проекту був здійснений юристом фірми Артуром Кияном під керівництвом партнера Станіслава Скрипника.

"Лавринович і Партнери" також повідомили про ряд інших своїх проектів. Така ця юридична фірма:

- успішно представила інтереси компанії Wenox Holdings Limited (Кіпр) у Антимонопольному комітеті України з питання надання попереднього дозволу на концентрацію у вигляді придбання акцій ВАТ "Електрометалургійний завод "Днепроспецсталь" ім. А. М. Кузьмина" (м. Запоріжжя), що забезпечило перевищення 25% голосів в найвищому органі управління емітента. Групу юристів, працюючих над проектом, очолювала Партнер фірми Ірина Марушко.

- успішно представила інтереси одного з видатних земельних орендарів України - мисливського господарства "Чернобаевское" при розгляді справи про визнання протиправним і відміні рішення державного органу влади. Роботу над проектом здійснювали партнер Станіслав Скрипник і юрист Артур Киян.

- захистила інтереси ТОВ "Девилон Груп" в Господарському суді м. Києва при розгляді справи про звільнення незаконно займаних площ в арендованих приміщеннях. Юридичний супровід судового процесу забезпечували партнер "Лавринович і Партнери" Станіслав Скрипник і юрист Артур Киян.

У свою чергу Юридична фірма "Салком" здійснила представництво Федерації плавання України в Апеляційному суді м. Києва. За результатами розгляду апеляційних скарг Апеляційний суд м. Києва залишив без змін рішення суду першої інстанції. Супровід справи здійснював адвокат, партнер ЮФ "Салком" Тарас Лукаш.

Міжнародна юридична група AstapovLawyers в листопаді цього року повідомила про успішне представлення інтересів Alkhateeb Brothers Trading Co., провідній арабській торговій компанії, яка базується в Об'єднаних Арабських Еміратах, в арбітражі GAFTA в справі проти одного з провідних міжнародних трейдерів зерна. Справу вів юрист AstapovLawyers Євгенії Блинов. Також AstapovLawyers надала юридичні консультації Європейському банку реконструкції і розвитку в процесі входження до складу акціонерів ЗАТ "СК "Універсальна".

Цікава новина прийшла юридичної фірми "Arbitis". Як виявилось, саме вона була вибрана представником Харківського експериментального заводу підйомно-транспортного машинобудування в спорі з Нікопольським заводом феросплавів про стягнення 2 мільйонів гривен за поставлену продукцію.

ЮФ "Кибенко, Оника і партнери" минулого місяця повідомила, що здійснює комплексний юридичний супровід відкриття магазину від відомої італійської торгової марки на території України. У проекті задіяні Ольга Син і Марина Кузьмина під керівництвом партнера Олени Кибенко. Вартість проекту - більше 5 млн. доларів.

Провідна міжнародна юридична фірма "Кліффорд Чанс" виступила юридичним радником Ощадбанку Росії за поданням кредиту на суму 260 мільйонів доларів США ГП "Конструкторське Бюро "Південне" ім. М. К. Янгеля". Отримані кошти будуть спрямовані на фінансування українсько-бразильського проекту із створення ракетно-космічного комплексу "Циклон-4". Команда, що консультувала Ощадбанк Росії, складалася з керівного партнера київського офісу "Кліффорд Чанс" Джареда Грабба і юриста Дмитра Орендарца.

У свою чергу "Авеллум Партнерс" виступили юридичним радником з питань українського законодавства Cooperatieve Centrale Raiffeisen - Boerenleenbank B.A. (Рабобанк) з питань надання кредиту із страховим покриттям від експортно-кредитного агентства однієї з п'яти провідних кондитерських фабрик в Україні. Кредит був підтриманий страховим покриттям від Atradius Dutch State Business NV, голландського експортно-кредитного агентства, яке є одним з ведучих у світі кредитних страховиків. Команду Авеллум Партнерс очолював партнер Гліб Бондарь з вагомою участю юристів Ірини Миколаївської і Тараса Дмуховского.

В середині листопада юридична фірма "Мисечко і Партнери" повідомила про підписання договори про співпрацю з компанією Токіо Боеки Технолоджи, яка входить в міжнародний консорціум "Токіо Боеки Груп".

Ось такими були основні події на ринку юридичних послуг в листопаді 2011.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему