Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податок на нерухомість: як відіб'ється новий податок на власниках квартир

12.33, 2 грудня 2011
6194
24

Матеріал тижневика "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 29. 11. 2011 р. , № 47

Як відомо, 1 січня 2011 року набув чинності Податковий кодекс Українищо істотно змінив національну систему оподаткування і приніс нові види податків, в т. ч. і для пересічних громадян.

Серед них - податок на нерухомість. Цьому податку Микола Азаров у своєму коментарі до Кодексу відвів провідне місце в забезпеченні фінансування місцевого самоврядування.

Проте остаточний "запуск" цього податку в кожному населеному пункті вимагає ухвалення відповідного рішення місцевою радою зі встановленням ставок оподаткування.

Наприклад, згідно з рішенням Дніпродзержинської міської ради від 29 червня 2011 р. № 139-09/VI "Про встановлення в місті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" встановлені ставки податку за 1 кв. м житловій площі об'єкту житлової нерухомості :

- для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. м, і житлових будинків, площа яких не перевищує 500 кв. м, - 1 відсоток від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;

- для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. м, і житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. м, - 2,7 відсотки від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Варто відмітити, що в даному випадку депутати встановили максимально можливі ставки, передбачені законом, що доводиться спостерігати у багатьох інших містах.

Давайте на прикладі вищезгаданих ставок з'ясуємо, як відіб'ється новий податок на власниках квартир.

Отже, платники податку - фізичні і юридичні особи, які є власниками квартир або будинків.

Об'єктом оподаткування, т. е. тим, за що, власне, і платиться податок являється об'єкт житлової нерухомості - квартира, будинок.

Садові або дачні будинки не оподатковуватимуться на нерухомість, але не більше за один будинок на одну людину

 

Слід зазначити, що садові або дачні будинки не оподатковуватимуться, але не більше за один будинок на одну людину. Т. е. якщо у вас два дачні будиночки, то за другий податок доведеться платити.

Також законодавець звільнив від оподаткування квартири і будинки, які належать багатодітним і приймальним сім'ям, в яких виховується троє і більше дітей, але не більше за одну таку квартиру або удома на сім'ю.

Тепер розберемося з найважливішим і цікавішим елементом податку - базою оподаткування, якою є житлова площадь об'єкту житлової нерухомості, т. е. податок обчислюється виходячи з житлової площі квартири або будинку.

Відразу помітимо, що ті люди, у який у власності знаходиться одна квартира з житлоплощею до 120 кв. м або будинок житлоплощею до 250 кв. м, податок платити не будуть, т. до. законодавці передбачили систему пільг по його сплаті.

Зокрема, база оподаткування об'єкту житлової нерухомості, що знаходиться у власності фізичної особи, - платника податку зменшується:

а) для квартири - на 120 кв. метрів;

б) для житлового будинку - на 250 кв. метрів.

Це означає, що якщо у вас квартира житлоплощею, допустимо, 50 кв. м, то податкова інспекція повинна буде відняти з них 120 кв. м. Вийде "-70" кв. м, т. е. негативне значення, отже - податок не сплачується.

Розщедритися доведеться тільки у тому випадку, якщо після віднімання вийде позитивне значення.

У такому разі податок платитиметься в розмірі 1 % від мінімальної зарплати за кожного кв. м жилплощадіщо залишився після віднімання.

Наприклад, житлоплоща вашої квартири 140 кв. м. Спочатку застосовуємо пільгу - віднімаємо з цієї житлоплощі 120 кв. м. В результаті отримуємо 20 "квадратів", які і будуть базою оподаткування.

Мінімальна зарплата з 01.01.2012 року буде трохи більше 1000 грн. Сума податку, як вище вказано, 1 % від "минималки" (10 грн.) за кожного "квадра", т. е. 10 грн. множимо на 20 кв. м і отримуємо 200 гривен, що підлягають сплаті.

Цю суму припаде заплатити державі один раз в рікт. до. відповідно до п. 265.6.1 Податкового кодексу базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Тепер важливе уточнення.

Вказана вище пільга (120 кв. м) надається один раз за базовий податковий (звітний) період і применяется до об'єкту житлової нерухомості, в якій фізична особа - платник податків зареєстровано, або по вибору такого платника до будь-якого іншого об'єкту житлової нерухомості, який знаходиться в його власності.

Це означає, що якщо у вас дві або більше за квартири, то пільга у вигляді віднімання 120 кв. м може бути застосована тільки до однієї з них. За інші квартири податок повинен сплачуватися в загальному порядку, без пільг.

Наприклад, у вас дві квартири, одна має 40 кв. м житлоплощі, друга 60 кв. м житлоплощі.

За умовчанням пільга застосовуватиметься до тієї квартири, де зареєстрований (по-старому - прописаний) платник. Проте у вас є вибір, до якої з цих квартир застосувати пільгу. Підсумовування площ декількох квартир для застосування пільги не передбачене.

Тому пільгу краще застосувати до тієї квартири, у якої більше розмір житлоплощі, щоб квартира, що залишилася для сплати податку, мала менше "податкових" метрів.

Таким чином, застосовуючи пільгу до квартири з 60-у житловими квадратами, у вас для сплати податку залишається квартира з житлоплощею 40 кв. м.

Розмір платежу у такому разі складатиме: 10 грн. х 40 кв. м = 400 грн. в рік.

Так само вираховується розмір податку і для третин квартири (якщо, звичайно, вона у вас є).

Багатьох може зацікавити питання: яким чином податкова інспекція дізнається про наявність у людини квартир і хто обчислюватиме податок?

Числення суми податку з об'єктів житлової нерухомості, фізосіб, що знаходяться у власності, робиться органом податкової служби по місцезнаходженню об'єкту житлової нерухомості

Числення суми податку з об'єктів житлової нерухомості, які знаходяться у власності фізичних осіб, робиться органом державної податкової служби по місцезнаходженню об'єкту житлової нерухомості.

Для цього законодавці передбачили, що база оподаткування об'єктів житлової нерухомості, які знаходяться у власності фізичних осіб, обчислюється органом податкової служби на підставі даних Державного реєстру прав на нерухоме майно, які безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Т. е. якщо у вас одна квартира в Дніпродзержинську, а друга квартира в іншому місті, то обчислювати податок будуть податкові інспекції цих міст окремо для кожної з квартир.

Після того, як податкова інспекція визначить суму, що підлягає сплаті, фізичній особі по місцезнаходженню об'єкту житлової нерухомості до 1 липня кожного року буде спрямовано письмове податкове повідомлення-рішення про суму податку, належній сплаті разом з платіжними реквізитами.

З дня вручення обличчю вказаного повідомлення-рішення, у нього є 60 днів, щоб сплатити податок до бюджету.

Звертаємо увагу, що ухилення громадян від отримання поштових листів від податкової інспекції жодним чином не звільнить від сплати податку, оскільки згідно наказу ДПАУ від 22.12.2010 р. № 985, якщо пошта не може вручити платникові податків податкове повідомлення-рішення зважаючи на відсутність по місцезнаходженню, відмови прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення вважається врученим платникові податків в день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення з вказівкою причин невручення.

У разі несплати податку в 60-денний термін, податковою службою застосовуватимуться заходи примусового стягнення заборгованості.

Якщо платник не згоден з рішенням податківців, він на підставі документів, що підтверджують його право власності на об'єкт оподаткування і місце проживання (реєстрації), має право звернутися в органи державної податкової служби для звіряння даних по житловій площі житлової нерухомості, пільги по сплаті податку, ставки податку і нарахованої суми податку.

Що стосується юридичних осіб, то вони самостійно обчислюють суму податку за станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього ж року подають в орган державної податкової служби по місцезнаходженню об'єкту оподаткування декларацію за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу, з розбиттям річної суми рівними частками щокварталу.

Пільг для юридичних осіб не передбачено.

ВИСНОВОК

Незважаючи на, здавалося б, детальний опис в Кодексі податку і порядку його сплати, не зовсім ясним все ж залишається механізм його адміністрування і стягування.

Наприклад, в Кодексі не визначено, яким чином відбуватиметься вибір або зміна платником тієї або іншої квартири (удома) для застосування пільги, які для цього потрібні документи, довідки, заяви.

Тому необхідно дочекатися відповідних підзаконних актів і роз'яснень Кабінету Міністрів України і Державної податкової служби.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему