Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Думка: процедура приватизації гуртожитків стала прозорішою

15.00, 3 жовтня 2011
5506
7

26 вересня Президент України Віктор Янукович підписав Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (відносно удосконалення правового регулювання забезпечення реалізації житлових прав жителів гуртожитків)", яким до 2015 року продовжена приватизація житла в гуртожитках. 30 вересня 2011 року цей нормативно-правовий акт набув чинності.

Необхідність ухвалення нового Закону обумовлена труднощами в реалізації жителями гуртожитків права на приватизацію, наданого їм Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав жителів гуртожитків", що набуло чинності ще з 1 січня 2009 року.

Причиною того, що мешканці гуртожитків досі фактично були позбавлені можливості приватизовувати свої кімнатистали ряд чинників. Зокрема, неузгодженість дій органів державної влади, а також недосконалість регулювання питання передачі в комунальну власність гуртожитків.

Особливо це стосується гуртожитків, які були передані в статутні капітали організацій, створених в процесі приватизації або корпоратизації колишніх державних і комунальних підприємств - тобто тих, які спочатку були державною власністю, проте потім були приватизовані (корпоратизированы).

Ганна Гавриш-Следь

юрист компанії "Харківське агентство нерухомості"

Крім того, зіграло істотну роль і відсутність Державної програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад, яка мала бути затверджена Верховною Радою України. Тепер, з ухваленням нового закону, процедура приватизації стала прозорішою.

Найбільш важливий пункт нормативного акту, що вступив в дію, - це продовження терміну дії мораторію на виселення жителів гуртожитківна яких поширюється дія Закону "Про забезпечення реалізації житлових прав жителів гуртожитків" - до 31 грудня 2015 року.

Крім того, на цей же термін Законом продовжена заборона на відчуження (за винятком передачі у власність територіальних громад) гуртожитків, що знаходяться у веденні або управлінні підприємств, установ або організацій незалежно від їх форми власності. А також тих гуртожитків, які були включені в статутні капітали акціонерних або колективних підприємств, створених в процесі приватизації або корпоратизації.

Згідно з новим Законом приватизовувати можна гуртожитки, які є державною або комунальною власністю. Виняток становлять гуртожитки, що знаходяться в господарському веденні або оперативному управлінні військових частин, закладів, установ і організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України і державних учбових установ. Крім того, дія цього Закону не поширюється на гуртожитки, що знаходяться в приватній власності, окрім тих, які були включені в статутні капітали суспільств, створених в процесі приватизації (корпоратизації).

Право на приватизацію кімнат у гуртожитках отримали громадяни України, що не мають власного житла, і які більше 5 років на законних підставах зареєстровані і проживають в гуртожитку.

Державні гуртожитки передаються в коммунсобственность безкоштовно, а приватні - за домовленістю

Гуртожитки, що належать державі, повинні передаватися в комунальну власність безкоштовно.

Якщо будівля раніше була власністю держпідприємства, а нині знаходиться у власності приватних структур або осібмісцева влада проводить переговори з власниками гуртожитку. Зокрема, на підставі досягнутої домовленості, передача гуртожитку територіальній общині може здійснюватися як безкоштовно, так і з компенсацією.

Хочу звернути особливу увагу на те, що сама приватизація проходить безкоштовно для мешканців гуртожитків з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї і додаткові 10 квадратних метрів на сім'ю.

Якщо метраж приміщення, яке мешканець хоче приватизовувати, перевищує встановлений ліміт, надлишки загальної площі передаються йому після доплати. У випадку якщо площа житла менше встановленої законодавством норми, громадянинові, що проживає в нім, видаються житлові чеки, які регламентують його право на поліпшення житлових умов.

Житло в гуртожитках передається в загальну спільну або пайову власність. Головна умова для приватизації жител - ця письмова згода усіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно там проживають. У тому числі це стосується і тимчасово відсутніх членів сім'ї, за якими зберігається право на житлі. При цьому обов'язково має бути визначений уповноважений власник житла.

Для громадян приватизація кімнат в гуртожитках залишається безкоштовною в межах норм

Приватизація житла в гуртожитках оформляється свідоцтвом про право власності, яке не вимагає нотаріального посвідчення.

Вартість послуг з оформлення документів на право власності оплачується громадянами за розцінками, встановленими місцевими органами виконавчої влади.

Для приватизації жител в гуртожитку потрібні наступні документи:

1) оформлена заява на приватизацію житла в гуртожитку;

2) довідка про склад сім'ї і займані приміщення (видається на підприємстві (організації), обслуговуючою гуртожиток);

3) копія ордера про надання житлової площі;

4) документ, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (довідка з попередніх місць проживання (після 1992 р. відносно невикористання права на приватизацію державного житлового фонду);

5) копія документу, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;

6) заява-згода тимчасово відсутніх членів сім'ї на приватизацію жител в гуртожитку.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему