Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Немає свідчень - немає проблем?

Чи спростить відміна свідоцтва про державну реєстрацію ведення бізнесу?

Учора Верховна Рада прийняла Законщо відміняє свідчення про державну реєстрацію юридичної особи і фізичної особи - підприємця. Замість свідчень запропоновано видавати виписки з Єдиного державного реєстру (ЕГР)які нібито і підтверджуватимуть факт державної реєстрації. Автори документу вважають, що таким чином вони спростили умови ведення бізнесу, але насправді це може лише внести невпевненість у благонадійність контрагента і, відповідно, зажадає додаткових перестраховок з боку договірних сторін.

Як запевняють автори законопроекту, свідоцтво про держреєстрацію - анахронізм, що заважає Україні рухатися вгору по рейтингу "легкості" ведення бізнесу. Мовляв, факт реєстрації пов'язаний з моментом внесення записів в ЕГР, а свідоцтво про держреєстрацію - усе лише непотрібний підтверджувальний документ, з видачею якого ніяк не повинен зв'язуватися факт держреєстрації. І єдиним сучасним і надійним способом підтвердження факту держреєстрації є відомості з ЕГР.

Але насправді свідоцтво не лише підтверджує факт внесення відомостей в ЕГР, але і сам факт створення юридичної особи або надання фізособі статусу підприємця. Тобто, по суті, факт існування як суб'єкта підприємницької діяльності. І з припиненням своєї діяльності юрособа або ФОП це свідоцтво зобов'язані повернути, юридично оформивши таким чином свою підприємницьку "смерть".

Виписка ж підтверджує тільки факт наявності відомостей (якщо завгодно - факт існування) про юрособу або ФОП по стану на деяку дату. Тому зараз і встановлений граничний термін її дії - 30 днів. Вона не відображає зміни, які можуть статися з юрособою або ФОП з моменту її видачі до моменту, коли знадобиться її використання, і повертати її при ліквідації підприємства не потрібно. До того ж, таких виписок може бути отримана необмежена кількість разів. Те, що тепер термін дії виписки не буде обмежений - проблему не розв'яже, оскільки все одно не можна буде бути упевненим в тому, що контрагент, що пред'являє виписку тримісячної давності, досі існує.

Отже, договірним сторонам доведеться при укладенні оборудки уявляти не копію свідоцтва про держреєстрацію, а кожного разу брати виписку з ЕГРпідтверджуючи таким чином своє існування на дату укладення оборудки. Наскільки це "зручно" зайвий раз нагадувати не варто. Більше того депутати, хоч і зробили отримання виписок про проведення держреєстрації, внесення змін до статутних документів і припинення особи безкоштовнимпроте термін їх видачі (до двох робочих днів) все одно залишився тим самим.

Проблему посилює і той факт, що з 19 січня 2011 року у зв'язку з розпорядженням КМУ № 32-р доступ до онлайн-версії ЕГР закритий. Відповідно, інакше, ніж шляхом отримання виписки, факт існування юрособи або ФОП на дату укладення оборудки підтвердити не можна. У результаті, припаде або вірити випискам сумнівної "свіжості", або кожного разу звертатися до держреєстратора, у якого черги охочих отримати виписку утворюватимуться щодня.

Читайте професійні аналітичні огляди і експертні думки про найважливіші зміни в правовому полі України в щотижневому електронному виданні "ЮРИСТ & ЗАКОН" у системах ЛІГА :ЗАКОН. Приймайте тільки правильні рішення разом з ЛІГА :ЗАКОН!

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему