Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Думка: відміна мораторію на продаж сільгоспземель не принесе відразу чіткого і зрозумілого механізму роботи на ринку землі - спершу необхідно підготувати нормативну базу

14.15, 23 грудня 2010
1443
0

Коментуючи заяву глави Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна про можливу відміну мораторію на продаж сільгоспземель у першому півріччі 2011 року, хочеться відмітити, що відміна мораторію відповідає положенням ст. 41 Конституції України про те, що "кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю". Проте необхідно розуміти, що для реалізації цього права потрібний зрозумілий механізмякого на сьогодні в українському законодавстві не передбачено.

Відміна мораторію може викликати низку запитань. Один з них торкається привласнення кадастрових номерів земельним ділянкам. Згідно п. ж) ч. 2 ст. 132 Земельного кодексу України обов'язковою умовою договору про перехід права власності на земельну ділянку являється кадастровий номер цієї ділянки. Але сьогодні велика кількість земельних наділів не має кадастрових номеріва процедура їх привласнення досить складна і тривала.

Правда, з 1 січня 2011 року набуває чинності постанова Кабінету Міністрів про новий Тимчасовому порядку привласнення кадастрового номерау якому процедура представлена простіше і прозоріше. Але юридична практика показує, що питання привласнення кадастрового номера може затягуватися на декілька місяців.

Ще одним каменем спотикання може стати питання про те, що землі сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності підлягають обов'язковому продажу на торгах (ст. 134 Земельні кодекси України). В той же час порядок проведення таких торгів досі відсутній.

Анастасія Залесская, юрист ЮФ ILF

Постановою Кабміну № 805 був затверджений на 2010 рік лише механізм продажу на аукціонах ділянок несільскогосподарського призначення. Але 2010 рік добігає кінця, а практика проведення земельних торгів так і не встигла сформуватися. Таким чином, питання можливості продажу земель сільськогосподарського призначення з державної і комунальної власності залишається відкритим.

Крім того, не варто забувати, що на розгляді Верховної Ради знаходитися законопроект № 6609 від 30.06.2010який припускає відміну земельних торгів при передачі в оренду ділянок для сільськогосподарського виробництва. І якщо цей документ буде прийнятий, то доцільність відміни мораторію (з нинішніми законодавчими колізіями) взагалі втрачає яку-небудь актуальність. Власники землі вважатимуть за краще менш хворобливо передавати землю в орендуніж продавати її з великими труднощами.

Відміна мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення не принесе відразу чіткого і зрозумілого механізму роботи на ринку землі. Перехідною період завжди відрізняється нестабільністю і невизначеністю, тому перед законодавцем сьогодні стоїть відповідальне завдання - підготувати усю необхідну нормативну базу для максимально злагодженого початку торгівлі землею сільськогосподарського призначення.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему