Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Пивне питання, або Як не можна пити пиво в Україні

14.17, 23 червня 2010
29597
54

Про нюанси споживання алкогольних напоїв в громадських місцях, а також правилах виявлення і припинення таких правопорушень міліцією

З набуттям чинності Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України по обмеженню споживання і продажу пива і слабоалкогольних напоїв" (далі - Закон про пиво) любителі попити пивця на вулиці зіткнулися з тим, що це задоволення ним більше не доступно. Міліція почала активно залучати громадян до адмінвідповідальності за вживання пива (і, так званою, слабоалкоголки) у громадських місцях на підставі оновленої ст. 178 КоАП.

Спочатку народ пристосувався пити пиво, ховаючи пляшки і банки в паперові пакети, які заповзятливі торговці почали продавати разом з пивом. Проте незабаром з'ясувалося, що це теж правопорушення і для міліції не має значення, чи заховали ви своє пиво в пакет або ні. Головне - що ви п'єте пиво в забороненому місці.

По проханнях наших читачівця стаття присвячена нюансам законодавства, пов'язаним з вказаними нововведеннями і особливостями залучення до адмінвідповідальності за розпивання пива в заборонених місцях.

ФАБУЛА

Про заборонені місця

Законом про пиво внесені зміни в ст. 15-2 Закони "Про державне регулювання виробництва і обороту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" (далі Закон № 481).

Єдиним посиленням, пов'язаним з визначенням заборонених для розпивання пива місць, стало те, що у переліку таких місць з'явилися спортмайданчики. В той же час, було дозволено пити пиво з пластикової тари в закритих спортивних спорудах (а це, погодитеся, не посилення, а пом'якшення вимог).

Проте цим же Законом про пиво була введена нова редакція статті до Кодексу про админправонарушениях (ст. 178 КоАП). І в цій статті міститься перелік місць, де пиво заборонено пити, дещо відмінний від того, що згадають в Законі № 481.

Згідно ст. 178 КоАП пиво не можна пити в таких місцях:

- на вулицях;

- в закритих спортивних спорудах (причому виключення для пластикової тари не згадується);

- в скверах і парках;

- в усіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного повідомлення);

- в усіх інших заборонених законом місцях (згідно ст. 15-2 Закони № 481 до них відносяться установи охорони здоров'я; учбові і освітньо-виховні заклади; установи культури; ліфти і таксофони; спортмайданчики і приміщення органів влади і місцевого самоврядування).

Іншими словами, пиво заборонено пити саме в тих місцях, що згадані в админкодексеадже саме для таких випадків і встановлена відповідальність. Тобто перелік місць, за розпивання пива в яких передбачена адмінвідповідальність ширше, ніж встановлений в Законі № 481.

Про паперові пакети

З метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпані інші заходи впливу, допускається особистий огляд і огляд речей

Нерозуміння любителів пива викликав той факт, що міліція почала "полювання" не лише на тих, хто відкрито п'є пиво на вулицях, але і на тих, хто п'є його, заховавши тару в паперові пакети.

Взагалі, народ наш напрочуд організовано перейшов на таку американську форму вживання пива. Не вникатимемо, які лазівки містить американське законодавство на цей випадок. Скажемо інше: вітчизняне законодавство таких лазівок не залишило. І ось чому.

Згідно ч. 1 ст. 260 КоАП у випадках, прямо передбачених законами, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпані інші заходи впливу, допускається особистий огляд, огляд речей і вилучення речей і документів.

Іншими словами, особистий огляд і огляд речей можливий за наявності трьох складових:

- відбувається правопорушення і його необхідно присікти;

- із цього приводу є вказівка закону;

- були застосовані усі можливі заходи дії.

З першою складовою - необхідністю присікти правопорушення - питань не виникає. Ситуація виглядає таким чином: міліціонер бачить, що людина п'є щось з пакету і цілком обгрунтовано припускає, що це може бути алкогольний напій. Вважаючи, що відбувається правопорушення, він просить дістати вміст пакету і переконується (чи не переконується), що це алкоголь.

Те ж саме і з другою складовою: законодавство містить вказівку про те, що міліція правомочна проводити особистий огляд і огляд речей. Згідно п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону "Про міліцію" міліціонери мають право складати протоколи про админправонарушениях, проводити особистий огляд, огляд речей, вилучення речей і документів, застосовувати інші заходи, передбачені законом, для забезпечення виробництва у справах про адміністративні правопорушення.

Звичайно, можна було б подискутувати на тему, коли повинен проводитися огляд речей : до виявлення правопорушення або потім? Проте співробітники міліції в таких випадках не задаються питанням про те, що було першим : курка або яйце, а проводять огляд речей, як до виявлення правопорушення (при підозрі такого), так і після цього. Сперечатися марно.

Відносно "інших заходів дії", які "були вичерпані" перед оглядомслід зазначити, що п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону "Про міліцію" передбачено право міліціонерів вимагати від громадян, що порушують громадський порядок, припинення правопорушень, виносити на місці усне попередження особам, які допустили малозначні адміністративні правопорушення, а у разі невиконання цих вимог застосовувати заходи примуси, передбачені цим законом.

Тобто, з логіки ст. 260 КоАПспівробітник міліції, перш, ніж проводити огляд особистих речей, повинен запропонувати припинити правопорушення (передбачуване в даному випадку), а саме: припинити розпивати алкогольні напої в забороненому місці, і якщо ви виконали вимогу, то особисті речі оглядати вже немає підстав. Загалом, можна обмежитися і усним попередженням у такому разі.

Правда, це не означає, що співробітник міліції не може що припинило правопорушення притягнути до адміністративної відповідальності (як мовиться, за повною програмою), оскільки правопорушення вже здійснене (закінчений склад), що і буде зафіксовано в протоколі.

ВИСНОВОК

Таким чином, розпивання пива в заборонених місцях багате притягненням до адміністративної відповідальності незалежно від того, в пакеті знаходиться тара або ні. Тому, якщо вже хочеться попити пивця, то краще заховати не лише пиво, але і самому сховатися, наприклад, удома.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему