Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

А проект-то вже не проект, а СПРАВЖНІЙ ЗАКОН!

17.51, 21 червня 2010
7417
1

Про достоїнства і недоліки проекту №, що став законом, 6337. До чого готуватися платникам податків?

16 червня 2010 року все-таки набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (відносно оподаткування) " № 2275 - VIраніше обговорюваний усіма як проект № 6337. Народ довго сподівався і леліяв мрію, що Президент не підпише його і скористається своїм правом вето. Проте, потримавши всенародну напругу, Глава держави визначив долю проекту, зробивши його справжнім Законом.

Нагадаємо, що цим законом вноситься ряд важливих змін до законодавчих актів, регулюючих стосунки у сфері підакцизних товарів, оподаткування підприємств; повноваження податкової служби. Дивлячись на надмірну фіскальну спрямованість Закону, в народі його "не прийняли". Як мовиться в пояснювальній записці, метою Закону є забезпечення додаткових надходжень до бюджету в ім'я уникнення ризиків, які можуть привести до зриву виконання бюджетних призначень.

Розглядаючи ухвалений Закон, можна припустити, що наслідком впровадження положень Закону буде ще більша тінізація бізнесу і відхід з бізнесу деяких підприємств (або шляхом банкрутства, або добровільно).

Говорячи про позитивні моменти Закону, можна упевнено сказати, що їх дуже мало. Закон розроблявся і приймався поспішно, деякі положення не відповідають базовим законам про оподаткування. Але все-таки вони є.

Про достоїнства

Іванна Погребняк: "Наслідком впровадження положень Закону буде ще більша тінізація бізнесу"

Законом вирішено питання про реєстрацію місць зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів суб'єктами господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю вказаним товаром. Звернемо увагу на те, що кілька місяців тому це питання було хворим місцем роздрібних торговців : інспектора на місцях зобов'язували реєструвати місця роздрібної торгівлі як місця зберігання таких виробів на підставі змін, внесених в Порядок ведення Єдиного держреєстру місць зберігання (вони торкалися переліку документів, які повинні надаватися роздрібними торговцями алкогольних напоїв і тютюнових виробів).

З моменту набуття чинності Закону суб'єкти роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами повинні будуть вносити в Єдиний реєстр тільки ті місця зберігання таких виробів, які розташовані у іншому, ніж місце здійснення торгівлі, місці. Окрім цього, Закон дозволив роздрібним торговцям алкогольних напоїв і тютюнових виробів не отримувати додаткової ліцензії на торгівлю сидром і пері (без додавання спирту).

Для звільнення алкогольної тютюнової продукції від акцизу при експорті тепер досить належно оформленою ГТД про експорт з відміткою митниці. Чекати вступу валютних засобів на рахунок тепер не треба. Таке нововведення добре і зручно, оскільки частенько підприємства не могли скористатися пільгою при відвантаженні такої продукції на експорт з відстроченням платежу.

Столові вина тепер можна буде продавати без РРО і КУРО, а Закон України "Про державне регулювання виробництва і обороту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" тепер не поширюється на роздрібну торгівлю таким винами взагалі. Навіщо потрібно було закріплювати в ст. 15-3 ці Закони заборона на продаж столовими винами в певних місцях і певним особам - незрозуміло.

Громадяни, працюючі за кордоном, отримали можливість в'їжджати в Україну на термін не більше 60 днів впродовж одного календарного року на власному авто без сплати податків і мит за наявності страховки громадянської відповідальності і документу про реєстрацію авто за кордоном на себе, при цьому узявши на себе зобов'язання вивезти авто назад.

На цьому позитив "для народу" закінчився. Отже перейдемо до недоліків.

Про недоліки

Нові акцизні ставки повинні застосовуватися тільки з початку наступного бюджетного року

По-перше, підвищені акцизи.

Відповідно до Конституцією і законами, Верховна Рада України має право встановлювати і скасовувати податки і збори (у тому числі і визначати їх ставки). Як відомо, акцизний збір належить до загальнодержавних податків. Тому підвищення або пониження ставок акцизного збору - виняткова прерогатива нашого законодавчого органу.

В той же час слід пам'ятати про належну процедуру. Іншими словами, підвищення або пониження ставок податків повинні здійснюватися в порядку, встановленому законодавством. Так, ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" говорить про те, що зміни до законів про оподаткування (у тому числі в частині збільшення ставок) повинні вноситися не пізніше 6 місяців до початку нового бюджетного року і набувати чинності з початку нового бюджетного року. Тобто, нові підвищені акцизні ставки повинні застосовуватися тільки з початку наступного бюджетного року - з 2011 (правило про 6 місяців не торкається пониження ставок).

Згідно з же ухваленим Законом, стосовно акцизів він почне діяти з 1 числа третього місяця з дня публікації Закону (для алкоголю) і з 1 числа місяця, який йде за місяцем з дня його публікації (для тютюну), з моменту публікації - для бензину і води. Таким чином, ми можемо констатувати порушення з боку законодавця.

Забавно, що відповідно до Завершальними положеннями Закону встановлені ухваленим Законом ставки акцизного збору на спирт, алкогольні напої і тютюнові вироби не підлягають збільшенню до 1 січня 2012 року, крім випадків, коли таке збільшення пов'язане з індексацією (ст. 8-2 Закони про ставки акцизного збору на спирт етиловий і алкогольні напої і ст. 2 Закони про акцизні ставки на тютюнові вироби). Таким чином, законодавець обіцяє, що після цього підвищення акциз підвищувати не будуть аж до 1 січня 2012 року. Проте, знаючи практику внесення змін до законів, така примітка навряд чи заспокоїть виробників продуктів і кінцевого споживача.

Звернемо увагу на те, що уряд за рахунок збільшення ставок акцизного збору планує додатково отримати до бюджету 4,2 млрд грн. У свою чергу споживачеві доведеться збільшити свої витрати: після набуття чинності закону ціни на бензин підвищаться орієнтовно на 60 копійок за літр, а сигарети подорожчають в середньому на одну гривну. Постраждають також виробники соків, мінеральних вод і інших нешкідливих напоївоскільки, згідно із Законом, на воду, що входить до складу напоїв, збір збільшиться в 7 разів!

Звичайно, внаслідок такого подорожчання пити, палити і їздити на машинах від цього не перестануть, проте споживачам ці задоволення стануть обходитися дорожче. Заразом згадаємо і про прогнози експертів, згідно з якими підвищення акцизів в умовах фінансової кризи приведе тінізації економіки, занепаду коньячної і винної промисловостідо відновлення самогоноваріння, вирощування тютюну. Подивимося, чиї прогнози збудуться.

По-друге розширені повноваження податкової інспекції.

Будь-який платник має бути готовий до податкової перевірки у будь-який час

Завдяки новому Закону податкова інспекція отримає право здійснювати контроль за дотриманням трудового законодавства (з метою контролю за дотриманням законодавства податкового). Так, якщо ДПІ отримає інформацію про ухилення платника від сплати податків, то вона матиме право прийняти рішення про проведення позачергової виїзної перевірки такого платника, причому, без його попереднього повідомлення.

Слідує, правда, відмітити, що, надаючи подібне право, законодавець не спромігся якимсь чином погоджувати цю норму з правилами, що стосуються підстав і процедури проведення такої перевірки. Так, ст. 11-1 Закону про ДПС дає перелік підстав проведення позапланових виїзних перевірок, серед яких немає підстав, позначених в новому Законі. Таким чином, згідно ст. 11-1 Закону про ДПС "трудові" перевірки можуть проводитися тільки на підставі рішення суду, що суперечить п. 1-1 ст. 11 Законуякий передбачає проведення позапланової виїзної перевірки тільки на підставі письмового рішення податкового органу з підписом керівника. Є правда деякі підозри, що податкова стверджуватиме, що така позачергова перевірка не є ні плановою, ні позаплановою, а позачерговий. Окрім цього, Закон жодним чином не обмежує круг питань, що перевіряються під час позачергової перевірки, тому платникам варто бути напоготові.

У новому Законі нічого не говориться про саму інформацію, на підставі якої податковий орган зробив укладення про те, що платник податків ухиляється від сплати податків, зборів в ПФ і соцстрахи (які взагалі-то не є податками, а тому не податкова це юрисдикція стежити за їх сплатою). Враховуючи подібну невизначеність, будь-який платник має бути готовий до податкової перевірки у будь-який час.

Ухваленим Законом також збільшені терміни проведення податкових перевірок. Окрім цього, впроваджено поняття припинення терміну проведення перевірки, яке дозволяє додатково продовжити термін перевірки.

По-третє, введені додаткові підстави для анулювання свідоцтва платника ПДВ і обмежено право на бюджетне відшкодування.

Закон висуває додаткову умову для зменшення податкових зобов'язань наступного податкового періоду

Новим Законом внесені зміни в Закон про ПДВзгідно з якими з'являються нові підстави для анулювання суб'єкта як платника ПДВ. Особливу тривогу викликає випадок внесення в Єдиний реєстр записи про відсутність юр/фізособи по його місцезнаходженню. На практиці нерідкі ситуації, коли особа юридично зареєстрована в одному місці, а фактично веде діяльність в іншому. Так от, подібні непосидьки ризикують тим, що їх свідоцтво платника ПДВ може бути анулюване.

Дісталося також і негативному значенню ПДВ. Нові положення Закону явно дискримінують негативне значення ПДВ, що залишилося після відшкодування ПДВ. У 2010 р. ці суми зменшать податкові зобов'язання в наступних податкових періодах тільки у разі, якщо ПДВ по такому негативному значенню буде сплачений постачальникам. Тому, якщо Пдв-облігації обмежують право платника на отримання бюджетного відшкодування шляхом отримання грошей на рахунок, то обговорюваний Закон спрямований на погіршення положення платника податку, який розраховує на негативне значення ПДВ в наступних податкових періодах. Цей Закон висуває додаткову умову для зменшення податкових зобов'язань наступного податкового періоду, ускладнює його облік, а також позбавляє його оборотних коштів.

По-четверте, обмежена можливість заліку збитків по податку на прибуток і відновлені податкові різниці.

Законом знову вводяться сумнозвісні податкові різниці

Законом впроваджена норма, яка обмежує можливість віддзеркалення в податковому обліку збитків, які виникли за станом на 1 січня 2010 р. В поточному році підприємствам дозволяється використовувати тільки 20 % від суми таких збитків. Що залишилися 80 % обіцяють взяти до уваги в 2011 році.

Окрім цього, Законом знову вводяться сумнозвісні податкові різниці. Радує лише те, що відповідно до нового закону можливість впроваджувати безглузду і неефективну ідею припаде не усім платникам, як раніше, а тільки обраним: тим, чий річний дохід перевищує 100 млн. грн.і те тільки з 1 січня 2011 року.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему