Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Компенсації за житло, яке знаходиться на тимчасово окупованих територіях або в зоні ведення активних бойових дій, у межах програми єВідновлення

Ми часто отримуємо запити від фізичних осіб на надання консультацій щодо можливості отримання компенсації за національною програмою єВідновлення за знищене або пошкоджене житло, яке знаходиться в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) або в зоні активних бойових дій.

З огляду на кількість таких запитів, ми вирішили більш детально розглянути це питання. Тож у цій статті ми проаналізуємо поточний стан справ, а також поговоримо про законодавчі зміни, які очікуються у подальшому.

Варто одразу зазначити, що у цій статті ми будемо говорити про майно, яке знаходиться на територіях, що внесені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 (далі - Перелік), тобто на територіях, що перебували в тимчасовій окупації та/або в зоні активних бойових дій після початку повномасштабного вторгнення.

Це важливо, оскільки дія Закону України № 2923-IX від 23.02.2023, який визначає умови та порядок надання компенсації за знищене або пошкоджене житло за національною програмою єВідновлення, не поширюється на об'єкти нерухомого майна, що станом на 24.02.2022 знаходилися на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, визначених відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (тобто територіях, які були окуповані з квітня 2014 року).

1. Чи можливо станом на сьогодні отримати компенсацію за зруйноване або знищене житло, яке знаходиться в тимчасовій окупації (блокуванні) або в зоні активних бойових дій?

Коротка відповідь на це питання - ні, наразі така компенсація для власників житла недоступна.

Чому ж так? Відповідь криється в нормативно-правових актах, якими регулюється порядок надання компенсації, зокрема:

  • Законі України № 2923-IX від 23.02.2023;

  • Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги "єВідновлення", затвердженого постановою КМУ від 21.04.2023 № 381.

Згідно з положеннями вказаних нормативно-правових актів одним із етапів розгляду заяви про надання компенсації (як за знищений, так і за пошкоджений об'єкт) є проведення обстеження об'єкта нерухомості спеціальною Комісією, яка формується виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовою або військово-цивільною адміністрацією відповідного населеного пункту (далі - Комісія).

Ця Комісія розглядає заяви про надання компенсації, в т. ч. визначає наявність або відсутність підстав для виплати такої компенсації, а також здійснює розрахунок розміру компенсації для проведення ремонту пошкодженого житла.

Проаналізувавши зміст Закону України № 2923-IX від 23.02.2023, можна зробити висновок, що єдиний положенням, в якому міститься згадка про заяви щодо надання компенсації за знищений об'єкт нерухомості, який знаходиться в тимчасовій окупації або в зоні активних бойових дій, є абзац другий ч. 3 ст. 6 цього Закону. У вказаній нормі йде мова про право Комісії продовжити строк розгляду таких заяв на 30 календарних днів.

Отже, теоретично під час прийняття Закону України № 2923-IX від 23.02.2023 законодавець допускав можливість надання компенсації за об'єкти нерухомості, які знаходяться в тимчасовій окупації або в зоні активних бойових дій.

Однак, як це часто буває на практиці, втілити відповідний задум у життя виявилося не так легко. Основною причиною того, що власникам такого житла станом на сьогоднішній день компенсації не виплачуються, є неможливість проведення Комісією огляду відповідного об'єкта нерухомості, а також здійснення фотофіксації характеру та обсягу руйнувань такого об'єкта.

Однак чи є така причина абсолютно виправданою і непереборною?

Щодо цього одразу звернемо увагу на положення абзацу третього ч. 4 ст. 14 Закону України № 2923-IX від 23.02.2023, згідно з яким для збирання інформації про пошкоджене або знищене майно можуть використовуватися інформаційні продукти дистанційного зондування Землі, у тому числі космічної зйомки.

Більше того, 14.11.2023 набула чинності постанова КМУ від 27.10.2023 № 1185, на підставі якої в період з 14.11.2023 по 14.02.2024 за участі Мелітопольської міської ради та Запорізької обласної військової адміністрації було реалізовано експериментальний проект щодо встановлення за результатами обстеження знищених об'єктів нерухомого майна, зокрема із застосуванням інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі, факту знищення окремих категорій об'єктів нерухомості та надання компенсації їх власникам.

Як зазначено у звіті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 18.03.2024, складеного за результатами реалізації вказаного пілотного проекту (далі - Звіт), його ключовим завданням визначено надання Комісії доступу у зручному форматі до супутникових знімків високої роздільної здатності для встановлення факту знищення окремих об'єктів нерухомого майна у м. Мелітополь, зокрема, з використанням інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі.

15.11.2023 рішенням виконавчого органу Мелітопольської міської ради Запорізької області було створено відповідну Комісію у складі семи осіб (п'яти представників уповноваженого органу та двох представників громадськості), а також затверджено Положення про її роботу.

За наслідками реалізації проекту: "… було проаналізовано 33 985 об'єктів нерухомості/об'єктів з використанням найновіших супутникових знімків високої роздільної здатності, і виявлено, що 55 будівель (0,16%) було зруйновано, 72 будівлі (0,2%) зазнали пошкоджень, та 18 будівель потребують подальшого дообстеження через недостатню якість отриманих знімків" - зазначено у Звіті.

Також у Звіті зазначено, що на основі отриманих даних Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) розроблено прототип модуля на платформі ArcGIS Online. Цей модуль візуалізує оцінку пошкоджень, включаючи зображення до і після для зручності порівняння, що сприятиме членам Комісії співставляти отримані результати з поданими заявами.

За період реалізації експериментального проекту Комісія розглянула 4 заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомості, які були зареєстровані в державному реєстрі. За двома заявами Комісія встановила факт знищення двох житлових будинків, за іншими двома заявами розгляд було зупинено у зв'язку з неможливістю точного визначення факту, чи є житлові будинки знищеними.

У Звіті прямо вказано, що результати реалізації цього пілотного проекту показують наявність можливості запровадження обстеження знищених об'єктів нерухомості, зокрема із застосуванням інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення активних бойових дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Здавалося б, можна реалізувати відповідні проекти на інших територіях. Однак, на жаль, позитивні результати пілотного проекту не вирішували проблему відсутності відповідних інформаційних систем (цифрових рішень) для забезпечення умов роботи Комісій. У Звіті про це також зазначено та наголошено на необхідності забезпечення інтеграції інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі в публічні інформаційні системи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та налагодження інформаційної взаємодії Комісій з такими системами.

Отже, причина неможливості реалізації подібних проектів на території інших громад досить банальна - відсутність належного матеріально-технічного забезпечення.

Утім, законодавець дає надію на те, що таке положення речей тимчасове, і згодом власники зруйнованого житла, яке залишилося в тимчасовій окупації або в зоні активних бойових дій, теж зможуть претендувати на отримання компенсації.

2. Які зміни плануються в чинному законодавстві України?

Оскільки з часу завершення реалізації пілотного проекту за участі Мелітопольської міської ради та Запорізької обласної військової адміністрації минуло вже більше року, однак подібні проекти так і не були впроваджені в інших громадах, можна зробити висновок, що вирішити проблему матеріально-технічного забезпечення (зокрема, наявності відповідних інформаційних систем) так і не вдалося.

Можливо, саме ця обставина стала причиною ініціювання у квітні 2024 року законопроекту № 11161 від 10.04.2024 (далі - Закон) про внесення змін до Закону України № 2923-IX від 23.02.2023 щодо компенсації знищеного чи пошкодженого майна, що знаходиться на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією.

19.12.2024 цей Закон був прийнятий Верховною Радою, 30.12.2024 - підписаний Головою Верховної Ради та того ж дня направлений на підпис Президенту. Станом на дату підготовки цього матеріалу інформація про підписання Закону № 11161 від 10.04.2024 Президентом відсутня.

Цей Закон пропонує вирішити проблему отримання компенсації за житло, яке залишилося в тимчасовій окупації (блокуванні) або в зоні активних бойових дій, іншим шляхом. Далі поговоримо про це детальніше.

Юлія Танцюра

Основні положення вказаного Закону передбачають:

- об'єкти нерухомості, які знаходяться в тимчасовій окупації (блокуванні) або в зоні активних бойових дій, для цілей цього Закону вважатимуться знищеними;

- компенсація за такі об'єкти нерухомості буде надаватися якщо отримувач компенсації на дату подання заяви проживає в Україні протягом останніх двох років.

Не вважатимуться порушенням вимоги щодо дворічного строку проживання в Україні такі обставини:

  • якщо разовий виїзд за кордон у приватних справах, який не перевищував 90 днів, а строк перебування за межами України кожного річного періоду протягом останніх двох років на дату подання заяви не перевищував 183 дні;

  • виїзд особи за кордон у службове відрядження, на навчання, у відпустку, на лікування за рекомендацією відповідного медичного закладу;

  • проживання особи в іноземній державі, крім рф та РБ, за отриманим після 24.02.2022 правовим статусом біженця, особи, яка потребує додаткового захисту, особи, яка потребує тимчасового захисту, чи іншого подібного правового статусу, наданого у зв'язку із збройною агресією рф проти України.

Ця норма викликає певне занепокоєння, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 2 чинної редакції Закону України № 2923-IX від 23.02.2023, яка узгоджується із приписами ч. 2 ст. 24 Конституції України, застосування привілеїв чи обмежень до осіб за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови або іншими ознаками - не допускається.

Про вказану невідповідність наголошувалося у висновку Головного юридичного управління Апарату Верховної Ради України під час розгляду законопроекту № 11161 від 10.04.2024, однак, на жаль, відповідні зауваження не були взяті до уваги Верховною Радою під час ухвалення Закону;

- у кожному випадку Комісія вирішує питання про можливість чи неможливість проведення обстеження об'єкта нерухомості, про що складається відповідний акт, який направляється заявнику протягом 10 календарних днів з дня подання заяви;

- детальний порядок виплати компенсації за такі об'єкти нерухомості повинен визначити КМУ. При цьому на зазначені об'єкти нерухомості поширюється дія ст. 8 Закону України № 2923-IX від 23.02.2023.

Вказана норма говорить про те, що надання компенсації відбуватиметься у загальному порядку, визначеному чинним законодавством щодо відповідних заяв, які стосуються знищених об'єктів нерухомості, однак певні особливості отримання компенсації можуть визначатися положеннями нормативно-правового акта КМУ;

- заява про надання компенсації може бути відкликана;

- компенсація надається шляхом фінансування придбання об'єкта житлової нерухомості з використанням житлового сертифіката;

- разом із заявою про надання компенсації особа повинна надати нотаріально посвідчену заяву про те, що у разі отримання відповідної компенсації заявник зобов'язується відчужити у власність держави/територіальної громади об'єкт нерухомості, щодо якого отримується компенсація, та відступити державі/територіальній громаді право вимоги до рф щодо відшкодування збитків за знищений об'єкт нерухомості, в обсязі отриманої компенсації. Відповідні права набуваються державою / територіальною громадою з моменту нотаріального посвідчення договору про придбання особою об'єкта житлової нерухомості з моменту нотаріального посвідчення договору про придбання особою об'єкта житлової нерухомості з використанням житлового сертифіката;

- цей Закон набирає чинності через чотири місяці з дня його опублікування.

Варто зазначити, що під час розгляду законопроекту № 11161 від 10.04.2024 було подано чимало правок, які так чи інакше пропонували розширити дію Закону на об'єкти нерухомості, які з квітня 2014 року перебували на тимчасово окупованих територіях, визначених Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Однак жодну таку правку не було враховано.

Очевидно, така позиція законодавця продиктована питанням подальшого фінансування відповідного напрямку програми єВідновлення.

Чи справедливо це - очевидно, що ні. Але навіть для того, щоб реалізувати на практиці положення Закону щодо виплати компенсацій за житло, яке залишилося в тимчасовій окупації або в зоні активних бойових дій після 24.02.2022, уряд має знайти джерела фінансування відповідного напряму програми єВідновлення. Інакше задекларований законодавцем намір здійснювати відповідні виплати залишиться лише теоретичним, однак нереалізованим правом заявників.

Про це у грудні 2024 року наголошувала Олена Шуляк - голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування на засіданні Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад:

"Нинішня потреба на фінансування єВідновлення становить близько 20 - 25 млрд гривень на рік. Однак йдеться лише про ті складові програми, які вже працюють. Ми знаємо, що в бюджеті на наступний рік на програму виділено 4 млрд гривень, ще 15 млрд ми змогли перенаправити з невикористаних коштів Міністерства соціальної політики. Тому, для того щоб запрацював етап компенсацій за житло, розташоване на ТОТ, потрібно знаходити додаткові джерела фінансування. І йдеться про колосальні кошти", - зазначила Шуляк.

Дуже хочеться вірити, що уряд вирішить питання щодо забезпечення необхідних джерел фінансування і відповідний напрям програми єВідновлення запрацює не лише на папері, а й в реальному житті. Тож очікуємо підписання Закону Президентом України та його подальшої реалізації.

Юлія Танцюра,

радник EVERLEGAL

LIGA360 надає юристам усі необхідні інструменти для ефективної роботи:

· Повний доступ до бази даних нормативних документів, їх зв'язки з іншими НПА, судовою, аналітичною, довідковою інформацією;

· Інструменти для аналізу судової практики та прогнозування результатів справ;

· Найповніша база рішень ЄСПЛ мовою оригіналу та у перекладі;

· Функції перевірки контрагентів - згадки в НПА та аналітиці, міжнародні зв'язки, бізнес-групи, санкційний скоринг, токсичні сліди;

· Аналітика та практичні поради від провідних юридичних експертів.

Спробуйте LIGA360 в роботі вже сьогодні та переконайтеся в її ефективності.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему