У 2025 році бізнес-середовище України, як і раніше, залишається в зоні підвищеної юридичної турбулентності, що пов'язано з певними політичними та соціальними процесами, постійною зміною законодавства та посиленням державного контролю за веденням господарської діяльності. Особливо це стосується кримінально-правової відповідальності, яка все більше зачіпає керівників, власників компаній і навіть самі підприємства як об'єкти правових відносин.
На цей час мають місце випадки зловживання повноваженнями правоохоронними органами, що призводить до проведення обшуків, тимчасових доступів, викликів посадових осіб компаній на допити та направлення великої кількості запитів. Непоодинокими є і випадки необґрунтованого повідомлення про підозру в кримінальних провадженнях, що призводить до суттєвого обмеження конституційних прав осіб.
У сучасному законодавстві зберігається тенденція криміналізації окремих аспектів підприємництва. Такі злочини, як привласнення майна (ст. 191 КК України), ухилення від сплати податків (ст. 212 КК України), легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом (ст. 209 КК України), зловживання владою (ст. 364 КК України), службове підроблення (ст. 366 КК України), залишаються в центрі уваги правоохоронних органів.
Помилки під час ведення фінансової звітності як підстави для притягнення до кримінальної відповідальності
Варто зазначити, що податкові ризики для бізнесу в Україні залишаються одними з найгостріших у кримінально-правовому полі. У 2025 році Державна податкова служба активізувала аналітику та контроль, а неналежне ведення фінансової документації та порушення під час подання звітності дедалі частіше тлумачиться як ухилення від сплати податків і призводить до кримінального переслідування.
Фінансова звітність стала основою для відкриття кримінальних проваджень. Помилки або неточності в податковій звітності можуть трактуватись як навмисне ухилення від податків, що спричиняє серйозні наслідки для керівників підприємств. З цим, своєю чергою, пов'язані і ризики у сфері дотримання трудового законодавства. Використання незадекларованої праці, затримка заробітної плати або порушення умов праці можуть мати не лише адміністративні, а й кримінальні наслідки, зокрема притягнення до кримінальної відповідальності за ст. ст. 172, 175 КК України.
Олександра Непомнюща |
Публічні закупівлі: нові можливості чи кримінальні ризики?
Особливо ризикованою є діяльність у сфері постачання послуг та продукції на користь держави, оскільки держава у нинішніх умовах є найбільшим споживачем. Публічні закупівлі є важливою складовою економіки, проте участь у них супроводжується підвищеним кримінально-правовим навантаженням. Участь у публічних закупівлях - це не лише можливість для бізнесу, а й зона підвищеної уваги контролюючих органів, а тому будь-яке порушення прозорості чи законності може розглядатися як злочин, що тягне за собою відповідальність.
Найбільш поширеними порушеннями під час участі у закупівлях є спроба впливу на посадових осіб замовника через хабар або ж винагорода за сприяння у виграші тендера, використання фіктивних сертифікатів, довідок, фінансових документів, зазначення неправдивої інформації в тендерній документації, антиконкурентні узгоджені дії між учасниками закупівлі (тендерна змова), у тому числі подання фіктивних пропозицій для створення видимості конкуренції, отримання коштів за контрактом без фактичного виконання робіт або поставок, неналежне виконання тендерного договору (постачання підробок, продукції заниженої якості тощо).
Усі ці дії розглядаються представниками правоохоронних органів як злочин, найчастіше з такою кваліфікуючою ознакою, як вчинене за попередньою змовою групою осіб, що суттєво обтяжує ступінь кримінальної відповідальності.
Водночас навіть добросовісні учасники закупівель можуть стати об'єктами кримінально-правового впливу правоохоронних органів у разі наявності у їх представників щонайменших сумнівів у прозорості проведених процедур.
Для мінімізації вказаних ризиків необхідно ретельно аналізувати ринки, забезпечувати політику нульової толерантності до корупції та суворе дотримання законодавчих норм при підготовці документів для участі в тендерах. Дуже ефективним є запровадження протокольної регламентації всіх прийнятих рішень, а також забезпечення їх погодження всіма уповноваженими органами підприємства.
Окремо варто зауважити, що воєнний стан і непередбачувані події можуть ускладнювати виконання зобов'язань за контрактами, що веде до судових спорів. Для уникнення негативних наслідків таких подій слід додавати до договорів детальні форс-мажорні застереження з визначенням алгоритму дій у кризових ситуаціях, передбачати механізми зміни умов договору у зв'язку з воєнними діями.
Міжнародні санкції та бізнес: на що варто звернути увагу
Українські компанії, що працюють з іноземними партнерами, можуть зіткнутися із санкціями та обмеженнями в міжнародній торгівлі, у зв'язку з чим необхідно ретельно аналізувати відповідність діяльності міжнародним санкціям та експортному контролю, консультуватися з юристами щодо нових вимог до контрактів з іноземними партнерами та уникати співпраці з підсанкційними особами та компаніями. Варто вказати, що для представників правоохоронних органів важливий не лише актуальний статус компанії, а й розгляд її діяльності у ретроспективі.
Непоодинокими є випадки, коли на початку співпраці з контрагентом, компанією недостатньо ретельно перевіряється актуальний статус компанії-партнера, склад його засновників та бенефіціарів, попередня діяльність та дотримання санкційної політики. Наслідком такої співпраці може стати блокування рахунків компанії через ознаки співпраці з представниками країни-агресора, припинення співпраці з іншими компаніями або ж навіть притягнення до кримінальної відповідальності.
Висновок
Подолання цих ризиків також можливе через залучення вузькопрофільних юридичних компаній та адвокатських об'єднань, які працюють у галузі кримінального права та, зокрема, спеціалізуються на захисті бізнесу, що забезпечить постійний моніторинг змін у законодавстві, перевірку відповідності діяльності актуальним нормам права та якісний юридичний захист у разі кримінального переслідування.
Варто зазначити, що ризики для українського бізнесу у 2025 році залишатимуться високими, але їх можна мінімізувати за допомогою грамотного юридичного супроводу, адаптації договірної бази та постійного моніторингу законодавчих змін. Компанії, які своєчасно реагуватимуть на виклики, зможуть не лише уникнути проблем, а й отримати конкурентну перевагу.
Олександра Непомнюща,
адвокат АО Alertes
Забезпечте стабільність вашого бізнесу з LIGA360. Дізнайтеся, як ви можете мінімізувати ризики та підвищити рівень правової впевненості з нашим комплексним рішенням:
· Отримуйте найновіші дані про законодавчі зміни та перевірки;
· Аналізуйте вплив регуляторних змін на ваш бізнес для ефективної адаптації і уникнення штрафів;
· Використовуйте детальні звіти, аналітику й експертні матеріали для поліпшення стратегій управління ризиками.
Замовте індивідуальну презентацію LIGA360 та спробуйте наші інструменти на практиці вже сьогодні.