За перші шість місяців 2024 року зареєстровано 15,5 тисяч розлучень, що в 1,5 рази більше, ніж за перші шість місяців 2023 року. Через процес розлучення проходить кожен шостий зареєстрований в Україні шлюб.
Розірвання шлюбу - це юридично складний процес, який часто супроводжується емоційним стресом для подружжя. У таких ситуаціях адвокат відіграє ключову роль, надаючи правову підтримку та захищаючи інтереси свого клієнта, допомагаючи здійснити оптимальний вибір рішень і процедур. Завдання адвоката в такого роду справах полягає в тому, щоб за можливості уникнути емоційних конфліктів і сприяти досягненню справедливого результату із одночасним забезпеченням дотримання вимог законодавства України.
Адвокат починає свою роботу з консультації, у межах якої аналізує ситуацію клієнта, оцінює перспективи справи та пропонує оптимальну стратегію. Основні аспекти консультації включають:
роз'яснення норм законодавства, що регулюють розірвання шлюбу і пов'язані питання;
визначення порядку подання заяви на розлучення;
пояснення прав та обов'язків подружжя;
рекомендації щодо поділу майна, опіки над дітьми та аліментів;
можливість позасудового врегулювання відносин.
У цій статті ми розглянемо основні питання, які пов'язані з процесом розірвання шлюбу.
1. Як розлучитися в Україні в 2025 році: куди звертатися?
За відсутності у подружжя спору щодо розлучення або дітей, що не досягли віку 18 років, - можна скористатися відносно швидкою процедурою розірвання шлюбу через орган РАЦС. Інакше розлучення потребуватиме звернення до суду, і це надовго: розгляд справ у судах триває по кілька місяців, а то і років.
Для розлучення через орган РАЦС чоловік та дружина особисто приходять до відділу РАЦС за місцем проживання (або спільним, або когось одного з них), і подають спільну заяву
Звертатися до РАЦС повинні особисто обоє з подружжя. Втім, якщо хтось один з подружжя не може прийти з поважної причини - у зв'язку з тяжкою хворобою, тривалим відрядженням, проживанням у віддаленій місцевості, проживанням за кордоном - допускається подання заяви представником за довіреністю. Але не будь-ким, а лише іншим з подружжя, і бажано надати докази поважності причини неприбуття іншого з подружжя.
Виняток - якщо чоловік чи дружина визнані судом недієздатними чи безвісно відсутніми (а ці факти встановлюються виключно за рішенням суду). У такому випадку заява подається одноособово. Раніше, до 1 липня 2010 року, одноособове подання заяви було можливе ще в одному випадку - якщо чоловік або дружина заявника були засуджені до позбавлення волі не менше ніж на 3 роки. Втім, зараз така підстава скасована.
2. Які документи потрібні для оформлення розлучення офлайн в РАЦС?
Для розірвання шлюбу в позасудовій процедурі, якщо до відділу РАЦС звертаються обидві сторони - їм достатньо надати свої паспорти.
Якщо ж у зазначених раніше випадках одну з сторін представляють за дорученням - додатково до паспорта особи, що звертається, надається нотаріальна заява про розірвання шлюбу, довіреність та заява про проведення розірвання шлюбу без присутності одного з подружжя.
Розірвання шлюбу за відсутності другого з подружжя потребує надання рішення суду про визнання особи недієздатною або безвісно відсутньою.
Також для будь-якого розірвання шлюбу в позасудовому порядку потрібно сплатити державне мито в сумі 8.50 грн.
Не раніше ніж через 30 днів з моменту подання заяви у відділ РАЦС ви зможете отримати паперове свідоцтво про розірвання шлюбу. З цього дня вже колишні чоловік та дружина вважаються розлученими.
До речі, хоч можливість розлучитись онлайн ще не передбачена чинним законодавством, вже можна отримати свідоцтво про розлучення як електронний документ, за результатом завершення процедури розлучення офлайн, також через 1 місяць.
Сергій Клюца |
3. Як подати на розлучення в Україні через суд?
Перш за все, не завжди закон дозволяє подружжю розривати їх шлюб у судовому порядку. Позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини (крім випадків, коли батьківство визнане за іншим чоловіком). У разі такого насильства, до суду мають бути подані відповідні докази (вирок суду або постанова про закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав).
Звернення до суду оформлюється у вигляді позову, до якого додається нотаріально посвідчений договір про визначення місця проживання дитини або дітей. За неможливості укласти такий договір - доцільно поставити на вирішення суду також питання про визначення місця проживання дитини.
Потрібно буде сплатити судовий збір в сумі 1211,20 грн. (розірвання шлюбу) та 1211,20 грн. (місце проживання дітей), разом 2422,40 гривень. За загальним правилом позовна заява подається за місцем реєстрації відповідача, тобто іншого з подружжя. Часто трапляються випадки, коли інформація про місце реєстрації чоловіка/жінки не відома, в такому випадку позов пред'являється за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи). У разі, якщо відповідач не має в Україні зареєстрованого місця проживання, позовна заява про розірвання шлюбу пред'являється за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання в Україні.
Окрім зазначеного, позови про розірвання шлюбу можуть пред'являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача - але лише якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. У такому випадку до позовної заяви слід додати відповідні докази, наприклад, медичну довідку, що підтверджує стан здоров'я чи утримання дітей.
Варто зазначити, що за домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них. У такому випадку до позову додається відповідна угода у простій письмовій формі.
Строк розгляду справи про розірвання шлюбу не може бути меншим за один місяць. Під час розгляду справи суд може визнати обов'язковою явку сторін, надати строк на примирення строком до шести місяців (ч. 7 ст. 240 Цивільного процесуального кодексу України). Тобто розгляд судом справи про розірвання шлюбу протягом року і більше - цілком звичне явище.
Суд ухвалює рішення, і після завершення строку на його оскарження (або після завершення процедури його апеляційного оскарження) надсилає до РАЦС його копію. По факту, зазвичай видають сторонам - і ті вже самі передають його в РАЦС. На підставі такого рішення суду орган РАЦС реєструє розірвання шлюбу та видає відповідне свідоцтво.
4. Чи можна розлучитися, якщо один із партнерів є безвісти зниклим?
Розлучитися, якщо один із партнерів є безвісти зниклим - можна, але лише із залученням суду:
або у порядку розгляду справи про розірвання шлюбу з особою, місце перебування якої невідоме;
або в результаті двоетапної процедури: спершу зниклу безвісти особи визнають у судовому порядку безвісти відсутньою, а потім шлюб з такою особою розривається органами РАЦС без потреби згоди такої особи на розірвання шлюбу в позасудовому порядку.
Зниклий безвісти та безвісти відсутній - це різні правові статуси особи.
Особа, яка зникла безвісти в зоні збройного конфлікту під час проходження нею військової служби або за будь-яких інших обставин, що підтверджують факт перебування особи у цій зоні, вважається особою, зниклою безвісти у зв'язку зі збройним конфліктом.
Особа, яка зникла безвісти у зв'язку зі збройним конфліктом, воєнними діями, заворушеннями всередині держави або у зв'язку з надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру або іншими подіями, що можуть спричинити масову загибель людей, вважається особою, зниклою безвісти за особливих обставин.
Особа набуває статусу такої, що зникла безвісти, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи безвісти та її розшук або за рішенням суду (про визнання фізичної особи безвісно відсутньою) та вважається зниклою безвісти до моменту припинення її розшуку (до встановлення місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків особи, зниклої безвісти).
Заява про факт зникнення особи безвісти та її розшук подається до Національної поліції України, органу, уповноваженого на розшук осіб, зниклих безвісти, зокрема родичем такої особи.
Фактично особа набуває статусу такої, що зникла безвісти, за тих чи інших обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи безвісти та її розшук. Але цей статус не є тотожним статусу безвісно відсутньої особи - що є передумовою для розлучення без спільної згоди подружжя. Для реалізації механізму захисту прав та інтересів такої особи у більшості випадків необхідне рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - і саме це рішення є передумовою для розірвання шлюбу .
А раз і та, і та процедура передбачає звернення до суду (чи то для визнання особи безвісно зниклою, чи для розірвання шлюбу) - то доцільніше одразу звертатися до суду з позовом для розірвання шлюбу. Це допоможе добитися провової визначеності щодо майбутнього, адже у разі встановлення місця перебування особи, яка була визнана безвісно відсутньою і шлюб з якою розірваний органом РАЦС з цієї підстави - такий шлюб поновлюється, якщо інший з подружжя не вступив за цей час до іншого шлюбу. І таке поновлення не відбувається у разі розірвання шлюбу судом.
5. Як розлучитися, якщо ти за кордоном?
Якщо і чоловік, і дружина за кордоном, то найоптимальнішим способом для них буде розлучитися через суд в Україні. Хоча закон і передбачає можливість розлучитися через українське посольство або консульство (яке у такому випадку буде виконувати функцію органів РАЦС), але право розлучитися через дипломатичну установу мають лише ті громадяни України, які постійно проживають за кордоном (перебувають на постійному консульському обліку). Як показує практика, цій вимозі відповідають далеко не всі.
Якщо за кордоном лише один з подружжя, і в подружжя немає дітей віком до 18 років - то виходом може стати розлучення через РАЦС, для чого тому з подружжя, що за кордоном, потрібно оформити нотаріальну довіреність, нотаріально завірити підпис на заяві про розлучення, і обидва документи належним чином легалізувати для використання в Україні (найчастіше - шляхом накладення апостилю, але точно визначається виходячи з того, що передбачають міжнародні договори, укладені між Україною і країною, де здійснюються нотаріальні дії).
6. Яким чином відбувається поділ майна під час розлучення та оформлення аліментів?
Нещодавно вчергове суд звертав увагу, що вимоги про розірвання шлюбу та поділ спільного сумісного майна не є пов'язаними - а тому суд може законно уникати розгляду питань розірвання шлюбу та про поділ майна одночасно.
Отже, поділ майна, як і оформлення аліментів - це окремі від розірвання шлюбу процеси, а тому вони виносяться в окремий позов, більше того, можуть розглядатись як без подання документів на розлучення, так і через тривалий час після розірвання шлюбу.
Питання особливостей поділу майна та оформлення документів ми більш детально опишемо в окремій статті.
Висновки: Розірвання шлюбу в Україні у 2025 році здійснюється відповідно до чітко визначених норм законодавства, які забезпечують баланс інтересів подружжя та захист прав дітей. Процедура може бути простою через ДРАЦС (за відсутності у подружжя спірних питань) або вимагати судового розгляду в разі наявності дітей чи спорів. Важливо враховувати юридичні наслідки розлучення, зокрема щодо поділу майна та аліментів. Розлучення - це юридично складний процес, який має велику кількість нюансів, а тому, щоб вийти з нього з найменшими ризиками та втратами, доцільно залучити в цей процес фахового адвоката.
Сергій Клюца,
адвокат, партнер Crowe Mikhailenko
Оптимізуйте свою адвокатську практику разом із LIGA360. Наші інструменти допоможуть вам:
· Отримувати оперативний доступ до законодавчих оновлень;
· Аналізувати судову практику для ефективнішого представлення інтересів клієнтів;
· Виявляти ризики, пов'язаних з санкційними, міжнародними, родинними і бізнес-зв'язками;
· Використовувати детальні аналітичні звіти для підготовки до судових засідань.
Ознайомтеся з перевагами нашого рішення, замовивши індивідуальну презентацію LIGA360.