Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Особливості антикризового інвестування

14.45, 24 березня 2010
2120
1

Аналіз нових умів здійснення іноземних інвестицій

23 грудня 2009 року Національний банк України затвердивши постанову № 762 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України" (далі - Постанова № 762). Цей документ прийнятий на виконання вимог Закону № 1533 - VI "Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи"і передбачає низку нових умів здійснення іноземного інвестування. Про переваги і недоліки цих умів і піде мова.

Постановою № 762 затверджено Положення про порядок державної реєстрації Національним банком України іноземних інвестиційяку визначає порядок державної реєстрації НБУ іноземних інвестицій, здійснених виключно у вигляді грошових коштів. Для того щоб зареєструвати іноземну інвестицію потрібно податі до територіального управління НБУ за місцезнаходженням об' єкта інвестиції (а у випадку здійснення інвестиції у вигляді інвестиційного вкладу - за місцезнаходженням відповідного банку) пакет документів, який не відрізняється від пакету документів, передбаченого для реєстрації іноземних інвестицій постановою КМУ від 7 серпня 1996 року № 928. Проте, передбачено право територіального управління НБУ запитувати додаткові документиякі необхідні для проведення реєстрації іноземної інвестиції, що може ускладнити реєстрацію іноземних інвестицій на практиці.

При цьому варто відзначити, що хоча відповідно до ст. 7 Закону № 1533 - VI реєстрація іноземних інвестицій в Україні є обов'язковою, відповідальність за її відсутність не визначена ні Законом, ні нормативними актами НБУ.

Також, Постановою № 762 внесене зміни до Положення про порядок іноземного інвестування в Україну (далі - Положення № 280). Зокрема виключено вимогу щодо обов'язкового використання рахунку торговця цінними паперами за операціями здійснення/повернення портфельних інвестицій, та внесене зміни у п. 3.1 Положення № 280який визначає порядок репатріації інвестицій. Відтепер повернення інвестицій в іноземній валюті на рахунок іноземного інвестора в закордонному банку не залежить від того, чи булі кошти раніше перераховані іноземним інвестором з інвестиційного рахунку чи напряму з рахунку в закордонному банку.

Досить позитивним фактом є виключення п. 3.8. Положення № 280який передбачав обов'язкове подання при репатріації копії довідки податкового органу про сплачений іноземним інвестором в Україні податок на прибуток (дохід) або легалізованої довідки про резидентність іноземного інвестора. Відтепер подання такої довідки необхідно лише в окремих випадкахпередбачених Положенням про порядок та умови торгівлі іноземною валютою (далі - Положення № 281). Зокрема не вимагається подання довідки у разі, якщо ціна продаж іноземним інвестором об' єкта інвестиції не перевищує ціни його купівлі, або якщо уповноважений банк є податковим агентом за інвестиційною операцією іноземного інвестора.

У Положенні № 281 переглянуто перелік та порядок подання документів, що є підставою для купівлі іноземної валюти за операціями іноземних інвесторів, у тому числі випадки, коли подання певних документів не вимагається; доопрацьовано норми, що стосуються документального підтвердження сплати податків з доходів (прибутків) за інвестиційними операціями іноземних інвесторів.

Валентин Гвоздій : "Деякі положення Ухвали № 762 впроваджують додаткові ускладнення для інвесторів"

У порівнянні з попередньою редакцією цього положення передбачена можливість купівлі іноземної валюти з метою виконання уповноваженим банком власних зобов'язань за депозитними операціями в іноземній валюті виключно в частині повернення процентів за вкладами (депозитами) у іноземній валюті. Дія цієї норми розповсюджується на всі операції уповноваженого банку щодо повернення вкладів (депозитів) в іноземній валюті, які здійснюватимуться на підставі договорів банківського вкладу (депозиту), що будуть укладені або пролонговані після набрання чинності Ухвали № 762. "Тобто, купівля уповноваженим банком іноземної валюти з метою виплати клієнту суми вкладу (депозиту), розміщеного в іноземній валюті, в цих випадках забороняється. Така операція має здійснюватись уповноваженим банком за рахунок власних коштів в іноземній валюті" - йдеться у супровідному листі Ухвали № 762.

Положення Ухвали № 762 на практиці вирішать цілий ряд питань, що виникли внаслідок прийняття Закону № 1533 - VI, що є позитивним моментом. Однак, деякі положення Ухвали впроваджують додаткові ускладнення для інвесторів, що не сприятиме припливу інвестицій в Україну.

Зокрема, раніше при здійсненні інвестицій в іноземній валюті шляхом придбання корпоративних прав, коливання курсу валюти не впливало на розмір затвердженого статутного капіталу товариства - об' єкта інвестування. Курсова різниця за наслідками операції з продаж валюти відносилась товариством або на доходь, або на збитки. Тепер же визначити розмір статутного капіталу товариства, що сплачується іноземним інвестором, можна буде лише на день продаж валюти іноземним інвестором і перерахування грошової суми в гривні на рахунок товариства - об' єкта інвестування.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему