Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Атестат держслужбовця

Про перспективи і наслідки введення незалежної професійної атестації державних службовців

Нещодавно народним депутатом від фракції Блоку Литвина Олегом Зарубинским був зареєстрований законопроект № 6127 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (відносно контролю за рівнем професійної придатності осіб, що приймаються на державну службу)". Цим документом пропонується ввести незалежну атестацію кандидатів на посаді держслужбовців. Вигоди і недоліки від введення такої процедури розглянула ЛІГА :ЗАКОН.

Згідно із законопроектом № 6127 незалежна професійна атестація повинна проводитися при прийнятті держслужбовця на роботу, а також кожні шість місяців після цього. До проходження такої атестації особа, що ще не має статусу держслужбовця, вважатиметься таким, що тимчасово обіймає відповідну посаду в державному органі або його апараті, і отримуватиме виключно посадовий оклад, без премій і надбавок.

Атестація включатиме складання іспиту по українській мові і предмету, певному Главгосслужбой як профільний для відповідної посади. Проводити таку атестацію буде спеціальна установа, визначена Кабміном. За проведенням атестації зможуть спостерігати громадські організації і представники учбових закладів, а ось представників тих органів влади, на посаді в яких претендують тестовані, допускати до спостереження буде заборонене.

Запропонований порядок проведення атестації держслужбовців істотно відрізняється від того, що існує зараз. Згідно з діючим Положенню про проведення атестації державних службовцівзатвердженому Кабміном, атестація держслужбовців проводитися лише раз в три роки. При цьому проводиться вона атестаційною комісією, яка створюється безпосередньо керівником органуу якому працює держслужбовець. Крім того, вказана процедура не поширюється на держслужбовців I і II рангів.

Таким чином, існуюча система атестації держслужбовців дозволяє призначати на відповідальні посади не професіоналів, а людей, особисто відданих керівникові держоргану. І доки це заступництво існує, чиновник може особливо не хвилюватися за те, пройде він атестацію або ні. Крім того, державні посади іноді просто купуються. В результаті, росте бездіяльність і корумпованість органів державної влади.

Проте і механізми, запропоновані в законопроекті № 6127, не ідеальні. Передача повноважень по атестації одному органу приведе до того, що фактично від рішень одного єдиного органу залежатиме персональний склад усіх органів виконавчої влади. При цьому "сильні світу цього", швидше за все, зможуть знайти необхідні зв'язки в цьому органі і без проблем працевлаштувати своїх протеже. А тому повністю розв'язати проблему непрофесіоналізму чиновників не вдасться.

Крім того, спеціальна установа, через специфіку роботи конкретного органу в конкретному регіоні, навряд чи,
буде здатне ефективно проводити атестацію усіх держслужбовців. Не кажучи про те, щоб проводити таку атестацію кожні шість місяців. В результаті, одні чиновники "пересиджуватимуть" на своїх посадах без проходження атестації, а інші тимчасово виконуватимуть обов'язки без привласнення статусу держслужбовця.

Підвищувати рівень професіоналізму чиновників, звичайно ж, варто. Це вигідно і суспільству, і державі. Проте робити це шляхом централізації відбору "відповідних" держслужбовців, навряд чи коштує.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему