99 % парковочных майданчиків столиці не відповідають Правилам парковкищо нещодавно набуло чинності. При цьому плату за парковку комунальники стягують як і раніше. Співтовариство автолюбителів давно нарікало на "казкові" умови парковки в Києві, проте нові Правила зовсім не полегшили життя водіїв. У цій ситуації, а також в законності відповідної Постанови Кабміну, розбиралася ЛІГА :ЗАКОН.
Нагадаємо, що з 1 березня 2010 року в Україні діють нові Правила парковки, затверджені постановою Кабінету Міністрів № 1342 від 03.12.2009. Ця постанова, як і рішення мерії №1051/1051не відповідає законодавству, і дає фантастичні можливості для зловживань.
"У більшості випадків парковки в наших містах - не можливість комфортно розташувати автомобіль без незручностей для оточення, а дуже вигідний і невитратний бізнес для осіб, що мають тісні відношення з владою"- вважає керівник громадської організації "Комітет Прямої Дії" Дмитро Гнап (см.материал "Секрети вдалого паркінгу"). На організованій Комітетом прес-конференціїяку відвідала ЛІГА :ЗАКОНйшла мова про нові Правила парковки, які пістрявлять дуже цікавими і неоднозначними нормами.
За що платити?
Почнемо з п.13 Правил парковкиякий свідчить: "Відведені майданчики для паркування позначаються дорожніми знаками та суцільною синьою (блакитною) смугою на проїзній частині і на бордюрі, який відокремлює проїзну частину від пішохідної". Майже усі парковочные майданчики Києва не відповідають цим вимогам, а КП "Киевтранспарксервис" не поспішає упорядковувати парковки. Тобто, за відсутності знаків і смуг збирати плату за парковку комунальне підприємство не має правапоки не приведе майданчик у відповідність з Правилами. Дмитро Гнап радить усім водіям, які паркуватимуть машини на майданчиках без смуг і знаків, відмовлятися платити за парковку, і у разі потреби викликати міліцію.
За відсутності на майданчику відповідних знаків і смуг збирати плату за парковку комунальне підприємство не має права |
Далі в "хіт-параді" - п.30 Правив: "Під година паркування на майданчику для платного паркування користувач сплачує збір за паркуваннярозмір якого встановлюється органами місцевого самоврядування згідно із законом, а також вартість надання послуг з утримання майданчиків для платного паркування". Цей пункт суперечить Декрету КМ "Про місцеві податки і збори"який встановлює тільки одну плату - місцевий збір за парковку, а це 17 копійок у годину на відведених майданчиках для парковки (частина дороги) і 51 копійка - на спеціально обладнаних. Адже подвійне оподаткуванняяк відомо заборонено законодавством.
Інша частина суми, яку ви платите за парковку, - це так звані "послуги за змістом майданчиків"які надає комунальне підприємство. Річ у тому, що ці "послуги" фактично не надаються, оскільки майданчики не чистяться від снігу і льоду, розмітка відсутня, а часто немає ні обгороджувань, ні спеціальних знаків. Отже, якщо ви паркуєте автомобіль де-небудь на вулиці в центрі Києва і платите 10 гривен у годину, то тільки 17 копійок з них поступає в горбюджет. Інші 9 гривен 83 копійки (нагадуємо, в основному за ненадані послуги) забирає "Киевтранспарксервис" і розпоряджається ними на власний розсуд.
Вони повертаються…
Дуже порадує автолюбителів і п.31 Правил парковки: "У разі повної або часткової несплати збору за паркування та вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування оператор має право перешкоджати виїзду транспортного засобу з майданчика шляхом застосування спеціальних пристроїв - шлагбаумів або технічних засобів для перешкоджання виїзду". Упізнали знайомі формулювання? Це реанімація визнаних незаконними блокують (про яких ЛІГА :ЗАКОН писала в матеріалі "Блокують: правила знімання"). Невідповідність цього пункту українському законодавству визнав навіть сам розробник тексту обговорюваної постанови.
Але Правила все-таки дають можливість не платити за послуги розблокування (п.32): "Якщо користувач відмовився сплатити збір за паркування та вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування, а також вартість застосування технічних засобів для перешкоджання виїзду, передставник оператора складає відповідний акт…" Але дуже часто працівники служб блокування коліс ігнорують цю норму і відмовляються надавати водіям акти про відмову. У такому разі слід обов'язково викликати міліцію.
Європейська система стягування штрафів за неоплачену парковку - шляхом виписки квитанції "під щітку двірника" - припала українським законодавцям не до душі. Адже це не лише б ліквідовувало конфлікти між водіями і комунальниками, але і зробило б платежі офіційними, що зовсім не вигідно "Киевтранспарксервису".
"Суцільної зони парковки" більше не існує |
Ще одна весела норма нових Правил - п.25у якому чітко і лаконічно говориться: "Оператор не неце відповідальності за збереження транспортних засобів, розміщених на майданчиках для паркування".
Також в Правилах відсутнє таке поняття, як "суцільна зона парковки" - значить, вимагати гроші за парковку десь в центрі міста комунальники вже не мають права, пояснює Дмитро Гнап.
Багато водіїв, зокрема, навчених Комітетом Прямої Дії, намагаються записувати незаконні дії комунальників на відеокамери, що дуже обурює останніх. Юристи роз'яснили, що знімати на відео працівників комунальних служб і міліції ви маєте повне право - якщо вони несуть свою службу в громадських місцях.
Як розповів адвокат, партнер АК "Наталія Суббота і партнери" Андрій Нечипоренкойде підготовка звернення до Президента про невідповідність постанови № 1342 Конституціїа також позов в Київський окружний адмінсуд, скарга в прокуратуру, запит в Мінюст з приводу наявності юридичного висновку про відповідність Постанови законодавству. Пан Нечипоренко сподівається на розуміння новообраного Президента, оскільки судовий спосіб спростування може затягнутися дуже надовго.
Отже, Комітет Прямої Дії радить не платити за парковку до тих пір, поки парковочные майданчики не будуть приведені у відповідність з нормами Правил парковки транспортних засобів.