Визнання шлюбу фіктивним та застосування наслідків його фіктивності не можна назвати надзвичайно поширеним явищем у юридичній практиці. Засоби масової інформації, прес-служби державних органів і пересічні громадяни регулярно послуговуються цим терміном для позначення різноманітних, на їх погляд, порушень і зловживань у шлюбних відносинах, що найчастіше не є фіктивним шлюбом у розумінні законодавця. Коли ж насправді шлюб підпадає під ознаки фіктивного і які юридичні наслідки можуть настати, розглянемо у цій статті.
Кому і навіщо потрібні фіктивні шлюби
"Причини реєстрації фіктивного шлюбу можуть бути різними, як правило, вони пояснюються та обумовлюються бажанням отримати певні права, підставою виникнення яких самостійно чи у складі інших юридичних фактів є шлюб, наприклад, отримання спадщини, житлової площі тощо" (постанова Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 752/2337/16-ц). Так, укладення фіктивних шлюбів з метою отримання права на пільги, одержання пенсій, допомог та інших платежів, виїзду за кордон як члена сім'ї певної особи, забезпечення права на спадок, можливості "прописатися" у квартирі чи будинку другого з подружжя - притаманно в більшості громадянам України. Зазвичай у таких шлюбах критерій фіктивності має місце лише зі сторони одного з подружжя, інший же вступає в шлюб з наміром створити сім'ю.
Однак, такий "інструмент" як фіктивний шлюб з громадянами України користується популярністю і у іноземців. Вони переслідують мету отримання посвідки на тимчасове/постійне проживання в Україні, набуття громадянства України у спрощеному порядку, використання України як транзитної країни, через яку завдяки безвізовому режиму можна потрапити до країн Європейського Союзу (чим користуються переважно жителі країн Близького Сходу та Африки). Наразі набули "популярності" фіктивні шлюби іноземців з громадянами України задля дотримання формальних вимог для участі в програмах допоміжних репродуктивних технологій та усиновлення дитини-громадянина України, де обов'язковою умовою участі є перебування у зареєстрованому шлюбі. Цим користуються в основному одинокі потенційні батьки чи одностатеві подружжя, шлюб яких не визнається на території України. У вищевказаних випадках зазвичай обидва з подружжя наперед домовляються і усвідомлюють мету такого шлюбу, часто громадянин України за свої "послуги" з надання подружнього статусу іноземцю отримує певну винагороду.
Реальний vs фіктивний шлюб
Сімейний кодекс визначає шлюб як сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану (ч. 1 ст. 21 Сімейного кодексу України). Під ознаку "сімейний" підпадають союзи жінки і чоловіка, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Спільність проживання у виняткових випадках може бути відсутня, зокрема, у разі навчання, роботи, лікування, необхідністю догляду за батьками, дітьми та інших поважних причин (ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України).
Таким чином, обов'язковими ознаками шлюбу є: 1) визнання такого союзу державою, що здійснюється шляхом проведення державної реєстрації; 2) виникнення у подружжя внаслідок шлюбу взаємних прав та обов'язків; 3) добровільність шлюбу, тобто наявність взаємної вільної згоди жінки та чоловіка на укладення шлюбу; 4) досягнення чоловіком та жінкою, які вступають у шлюб, шлюбного віку; 5) різностатевість подружжя (одностатеві шлюби в Україні не визнаються).
Фіктивність шлюбу виникає у разі, якщо з переліку обов'язкових ознак шлюбу "випадає" намір створення сім'ї і набуття прав та обов'язків подружжя (ч. 2 ст. 40 Сімейного кодексу України). Тобто обидва з подружжя (за їх взаємною згодою та обізнаністю) або один з подружжя (у той час, коли інший з подружжя націлений на створення сім'ї) має намір на реєстрацію шлюбу, однак без мети створити повноцінну сім'ю в розумінні сімейного законодавства.
"Намір створення сім'ї" - оціночне поняття і у кожній конкретній справі суд на підставі оцінки обставин справи та поданих доказів визначає його наявність чи відсутність. Своєрідними маркерами фіктивного шлюбу можуть бути окремо або у сукупності, зокрема: 1) наявність корисливої мети (реєстрація шлюбу задля чогось) чи майнової вигоди від такого шлюбу; 2) окреме проживання подружжя; 3) відсутність спільно набутого майна; 4) відсутність турботи один про одного та взаємної матеріальної підтримки; 5) невизнання подружніх стосунків перед іншими людьми; 6) небажання народжувати спільних дітей чи їх відсутність; 7) фактичні сімейні стосунки з третіми особами; 8) демонстрування перед третіми особами відсутності фактичних шлюбних відносин і наголошення на фіктивності реєстрації шлюбу.
Доказування фіктивності шлюбу
Особливістю доказування у справах про визнання шлюбу недійсним у зв'язку з фіктивністю є те, що "намір створення сім'ї визначається стосовно речей неправового характеру - бажання проживати разом, вести спільне господарство, дбати про добробут та моральний стан сім'ї тощо. Саме по речах неправового характеру, що супроводжують відносини осіб після реєстрації шлюбу, можна визначити намір осіб щодо шлюбу" (постанова Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 752/2337/16-ц).
До прикладу, у справі № 760/15645/15-ц, за результатами розгляду якої шлюб було визнано недійсним (постанова Верховного Суду від 24 червня 2019 року), суд встановив, що подружжя з часу укладення шлюбу і до дня смерті чоловіка спільно не проживали, спільним побутом пов'язані не були, взаємних прав та обов'язків, притаманних подружжю, не мали, а отже не мали наміру створити сім'ю. Дружина не брала участі у лікуванні чоловіка та не була присутньою під час його поховання, оскільки їй взагалі не було відомо про його смерть. Дружина укладала шлюб з тих причин, що їй було потрібно житло і реєстрація місця проживання з метою заволодіння житлом. Доказами відсутності реальних шлюбних відносин були: 1) акти, складені мешканцями будинку, у якому проживав другий з подружжя, та дільничним інспектором про те, що дружина не проживала у квартирі чоловіка; 2) квитанції оплати житлово-комунальних послуг та платіжні документи щодо оплати лікування і поховання чоловіка його родичами, а не дружиною; 3) свідчення свідків.
Викликає інтерес і постанова Верховного Суду від 25 серпня 2020 року по справі № 553/1268/15-ц. Так, суд визнав шлюб недійсним на підставі аудіозапису розмови родичів покійного чоловіка з дружиною, що фіксував цинічні вислови останньої щодо корисливих підстав для укладення шлюбу. Крім того, у справі було встановлено, що чоловік страждав на хронічний психічний розлад у вигляді судинного недоумства та за своїм психічним станом на момент подачі заяви про реєстрацію шлюбу і на момент реєстрації шлюбу не усвідомлював значення своїх дій та не міг керувати ними, що було підтверджено висновком судово-психіатричної експертизи.
Ольга Лепіхіна |
Доказування реальності шлюбу
Бувають випадки, коли позивачі, зловживаючи своїм правом на захист, подають позов про визнання шлюбу недійсним на підставі фіктивності для уникнення наслідків розірвання реального шлюбу, наприклад, поділу спільного сумісного майна подружжя.
До прикладу, позивач звернувся з позовом про визнання шлюбу недійсним, посилаючись на те, що відповідач "укладаючи з ним шлюб, переслідувала мету отримання реєстрації у м. Івано-Франківську, продаж його житла, отримання відповідної частки коштів для придбання власної квартири, проведення релігійної та цивільної церемонії реєстрації шлюбу та отримання статусу заміжньої жінки для покращення своєї репутації у суспільстві, погашення боргів, заощадження коштів та покращення свого здоров'я". Суд дійшов висновку про безпідставність і надуманість позовних вимог, оскільки: 1) позов було подано через чотири роки після розірвання шлюбу; 2) реальність шлюбу підтверджувалася: копіями любовних листів з наміром одруження; фактом укладення церковного шлюбу; спільними фотографіями з подорожей; копією медичної карти з місцевого центру репродукції людини щодо намірів завагітніти в період шлюбу; розпискою про повернення речей, побутової техніки як доказ спільного господарства (постанова Верховного Суду від 04 березня 2019 року по справі № 522/11172/16-ц).
Значна частина справ про визнання шлюбів недійсними у зв'язку з фіктивністю ініціюються родичами спадкодавця з метою усунення від спадкування того з подружжя, який пережив спадкодавця.
Так, двоюрідний брат оскаржував дійсність шлюбу свого померлого родича на тій підставі, що дружина працювала за кордоном, чоловік зловживав алкоголем та вів аморальний спосіб життя. Суд відмовив у задоволенні позову, врахувавши, що дружина і чоловік були знайомі задовго до шлюбу, останній був ініціатором укладення шлюбу, що до того ж проводився урочисто зі святкуванням. Оскільки дружина працювала за кордоном, вона не проживала спільно з чоловіком постійно, проте під час перебування її в Україні вони проживали однією сім'єю, вели спільне господарство, облаштовували будинок, вона надавала йому кошти для лікування та допомоги його матері, що підтверджувалось відповідними квитанціями. Шлюб тривав більш ніж 10 років, протягом яких чоловік мав можливість оскаржити дійсність шлюбу, однак таких дій не вчинив (постанова Верховного Суду від 01 липня 2021 року по справі № 295/472/18).
Загалом у справах про визнання шлюбів недійсними у зв'язку з фіктивністю найчастіше суд обґрунтовує свої рішення наявністю або відсутністю наступних обставин: 1) піклування дружини, чоловіка за іншим з подружжя, коли він/вона потребує догляду та лікування, навідування його/її у лікарні (постанови Верховного Суду від 27 січня 2020 року у справі № 189/1003/18, від 24 червня 2019 року у справі № 760/15645/15-ц, від 17 квітня 2019 року у справі № 752/2337/16-ц); 2) участь та організація в похованні померлого з подружжя (постанова Верховного Суду від 20 травня 2019 року у справі № 760/16498/15-ц); 3) тривалістю шлюбу і моментом звернення або ж незвернення одного з подружжя з вимогою про визнання шлюбу фіктивним (постанови Верховного Суду від 27 квітня 2020 року у справі № 569/23252/18 та від 01 липня 2021 року у справі № 295/472/18, від 04 березня 2019 року у справі № 522/11172/16-ц); 4) спільністю проживання (періодичною, постійною) та причинами такого проживання, наданням матеріальної підтримки один одному (постанова Верховного Суду від 01 липня 2021 року у справі № 295/472/18).
Наслідки фіктивного шлюбу
Фіктивний шлюб може бути визнаний судом недійсним або згодом перетворитись у повноцінний шлюб, так звана санація шлюбу.
У разі визнання судом фіктивного шлюбу недійсним до такого шлюбу застосовуються правові наслідки недійсного шлюбу (ст. 45 Сімейного кодексу України): подружжя вважається таким, що не існувало; на спільно набуте майно поширюється режим часткової власності (розмір частки дорівнює розміру участі в придбанні такого майна); якщо один з подружжя отримував на себе від іншого аліменти - вони підлягають поверненню (але не більш як за останні три роки); втрачається право проживати в будинку/квартирі другого з подружжя (така особа може бути виселена); повертається "дівоче" прізвище; анулюється шлюбний договір та інші документи, підставною укладення або видачі яких був шлюб.
Закон передбачає можливість настання негативних правових наслідків недійсності шлюбу лише для однієї сторони (ч. 6 ст. 45 СК України) і, навпаки, збереження прав подружжя за сумлінною стороною, яка не мала намірів на укладення фіктивного шлюбу. Так, якщо особа не знала і не могла знати про перешкоди до реєстрації шлюбу, вона має право: на поділ майна, набутого у недійсному шлюбі, як спільної сумісної власності подружжя; на проживання у житловому приміщенні, в яке вона поселилася у зв'язку з недійсним шлюбом; на аліменти; на прізвище, яке вона обрала при реєстрації шлюбу (ст. 46 Сімейного кодексу України). Якщо ж обидві сторони реєстрували шлюб без наміру створення сім'ї, то негативні наслідки будуть застосовуватись щодо дружини та чоловіка одночасно.
Проте недійсний шлюб не впливає на права та обов'язки батьків і дітей, що народилися у такому шлюбі. Батьки, незалежно від їх шлюбного статусу, зобов'язані утримувати дитину, виховувати і піклуватися про неї.
Якщо суд відмовляє у задоволенні вимоги про визнання шлюбу фіктивним, такий шлюб вважається законним і дійсним, на нього поширюються усі наслідки звичайного шлюбу. Так, зберігаються черги спадкоємства, зберігається право на утримання іншим з подружжя у законодавчо встановлених випадках, а майно презюмується набутим у спільну сумісну власність.
Якщо ж на момент розгляду справи судом відпали обставини, які засвідчували небажання особи створити сім'ю, шлюб не може бути визнаний недійсним (ч. 3 ст. 40 СК України). З цього приводу Верховний Суд зазначив, що відсутність наміру створити сім'ю у момент укладення шлюбу може бути цілком компенсовано його появою після реєстрації шлюбу, коли за всіма об'єктивними обставинами можна стверджувати, що у особи з'явився намір створити сім'ю, наприклад коли після реєстрації шлюбу, який мав ознаки фіктивності, особи почали разом проживати, вести спільне господарство, дружина завагітніла або у подружжя народилися діти, батько піклується про дружину та дітей, подружжя запрошує до себе своїх батьків та друзів, підтримують інтимні стосунки, разом відпочивають та відвідують своїх рідних та близьких тощо (постанова від 17 квітня 2019 року у справі № 752/2337/16-ц).
* * *
Таким чином, інститут фіктивного шлюбу запроваджений законодавцем насамперед для захисту інтересів добросовісного подружжя (або його родичів у разі його смерті) та цивільно-правового покарання недобросовісного, тобто настання для нього наслідків недійсності шлюбу. Найчастіше цей механізм захисту використовується у рамках спадкових справ, коли родичі спадкодавця намагаються перерозподілити спадщину, шляхом усунення від спадкування дружини чи чоловіка померлого.
Ольга Лепіхіна,
радниця юридичної фірми "Астерс"
Найзручніша робота із судовими рішеннями - у системі VerdictumPRO. 94 млн судових справ, 20 фільтрів для точного пошуку справ за інстанцією, прізвищем судді, із позицією Верховного Суду. Подробиці за посиланням.
Як отримати більше клієнтів для юридичного бізнесу? Зареєструйте компанію в Liga:BOOK. Цей каталог допомагає клієнтам знайти юристів, адвокатів, нотаріусів. Учасники Liga:BOOK публікують статті й розміщують банери на новинних майданчиках ЛІГА:ЗАКОН, беруть участь у юридичному рейтингу. Дізнайтеся про всі можливості Liga:BOOK прямо зараз.