Український бізнес продовжує пристосовуватися до поточної кризи. Переживши початковий період паніки, змінивши його відчайдушним оптимізмом, вітчизняне бізнес-співтовариство прийшло до розсудливості і реалізму. Але інвестиційний клімат України все ще не можна назвати сприятливим. Про інвестиційну привабливість України і результати дослідження впливу кризи на українські компанії дізнавалася ЛІГА :ЗАКОН.
Інвестиційний клімат: сон в зимову ніч
Згідно з результатами свіжого опитування, яке традиційно проводила Європейська Бізнес Асоціаціяіндекс інвестиційної привабливості України рівний 2,57 балу за 5-бальною шкалою. Для порівняння: в третьому кварталі минулого року величина цього індексу складала 2,56 балу. Після різкого падіння у вересні 2008 року і досягнення найбільш низьких показників (2,2 балу) в січні 2009 року, індекс начал поступово рости до показника 2,64, про що ЛІГА :ЗАКОН повідомляла в матеріалі "Адаптація до кризи". Упродовж останніх дев'яти місяців індекс демонструє відносну стабільність. Це свідчить про відсутності яких-небудь просувань в області інвестиційної привабливості країни.
Основні тенденції, які намітилися у кінці року в порівнянні з третім кварталом, торкаються оцінок інвестиційного клімату в найближчі три місяці - зниження украй негативних оцінок і невелике зменшення позитивних очікувань. Відповідно - збільшення долі помірне негативних і нейтральних оцінок клімату в найближчій перспективі. Бізнес завмер в очікуванні вирішення політичних питань, зокрема, пов'язаних з президентськими виборами. Розумні дії влади можуть послужити позитивним сигналом для інвесторів, вважає виконавчий директор ЕБА Ганна Деревьянко.
Адаптація до кризи
У свою чергу, компанія "Эрнст энд Янг" (спільно з ЕБА) провела чергове дослідження впливи економічної кризи на українські компанії. Результати показали, що економічний клімат чинить негативний вплив на можливість капітальних інвестиційна що вказали 70 % респондентів. 65 % респондентів також заявили про погіршення можливостей залучення капіталу і позикових засобів, а 63 % - стурбовані зниженням прибутків від продажів.
Список основних проблемпро яких компанії постійно заявляли з початку кризи, трохи змінився. На першому місці в списку залишилася девальвація гривніна другому - затримки платежів з боку партнерів і клієнтів. Далі були вказані проблеми посилення конкуренції у сфері цінової політики, зниження об'єму продажів і необхідність зниження операційних витрат.
Компанії продовжують реагувати на економічну кризу шляхом зниження витрат. Усі респонденти відмітили, що вони планують прийняти або вже вжили відповідні заходи. Більшість компаній підтвердили, що вони вибрали традиційні способи - зниження адміністративних витратдомовленість про вигідніші умови з власниками нерухомості, підвищення операційної ефективності.
Компанії продовжують реагувати на економічну кризу шляхом зниження витрат |
В той же час деякі компанії акцентували увагу на позитивних змінах. 33 % респондентів вже відмітили поліпшення відносно нових можливостей у бізнесі.
Більшість респондентів дають позитивні оцінки економічного майбутнього України, проте часові рамки прогнозів відносно відновлення економіки продовжують зміщуватися. У цьому дослідженні більшість респондентів (72 %) вважають, що спад економіки України припиниться в 2010 року. Думки респондентів про те, коли почнеться відновлення економікирозійшлися: половина опитаних компаній назвали 2011 рік, а 41 % - 2010 рік.
Важливими тенденціями у бізнес-середовищі є ріст упевненості компаній відносно своїх планів збільшення або збереження частки ринку, а також те, що 67 % компаній використовують іноземну валюту для цілей бюджетування і планування.
Інвестори стали мислити реалістичніше і вже не вважають, що зміни найближчим часом будуть однозначно позитивними. Більшість з них (58 %) не чекають змін, а 24 % чекають незначного погіршення у своїх галузях. Як виразився керівний партнер "Эрнст энд Янг" Олексій Кредисов, "криза ударилася об підлогу".
Що стосується хворобливої теми скорочення персоналуцей процес триває. Компанії все ще продовжують скорочувати кількість співробітників. В майбутньому у всьому світі очікується інфляція і безробіттящо, поза сумнівом, торкнеться і України.
Краще допоможіть нематеріально
Для бізнесу результати президентських виборів матимуть велике значення. Адже і Президент, і Прем'єр-міністр - особи, що визначають основи економічної політики країни. Діалог між бізнесом і владою життєво важливий, але на практиці усього лише задекларований.
Чим держава взагалі може допомогти бізнесу? Теоретично - багато чим. Український бізнес може скласти список вимог і очікувань, але на даний момент їх виконання нереальне. Сьогодні держава може допомогти підприємцям без фінансових витрат - викорінюванням корупції і бюрократії. Бізнес не вимагає зменшити податки, він просить спростити і стабілізувати правила гри.