На сьогодні нелегальні пасажирські перевезення займають досить велику частку ринку автоперевезень. Ця ситуація, зокрема, і підштовхнула компетентні органи трохи змінити правила в цій сфері. Нові Ліцензійні умови спрямовані на вдосконалення системи ліцензування і гармонізації законодавства.
Так, постановою КМУ від 13.01.2010 встановлений необмежений термін дії ліцензії на право здійснення госпдіяльності за поданням послуг з перевезення пасажирів і вантажів. Плата за ліцензію визначена в розмірі однієї мінімальної зарплати - на сьогодні це 869 гривен. У свою чергу, Глававтотрансинспекция (ГАТИ) розробила нові Ліцензійні умови, де особливу увагу приділила саме деталізації дій автомобільних перевізників.
Нововведення для автоперевізників полягають і в тому, що ліцензійну картку вони повинні будуть отримувати на кожен транспортний засібзадіяне в перевезенні пасажирів або вантажу. Одночасно в умовах складної ситуації ГАТИ прийняті заходи на рахунок скорочення термінів видачі ліцензійних карток на автотранспортні засоби до одного робочого дня.
Наявність ліцензійної картки має право контролювати як інспектор ГАТИ, так і ДАІ. Якщо за відсутність ліцензійної картки буде складений акт, він розглядається керівником або заступником територіального управління за участю представника перевізника. Стаття 60 Закону "Про автомобільний транспорт" передбачає за це порушення штраф у торбі 100 неоподатковуваних мінімумів.
"Держава через ліцензування, передусім, здійснює контроль над безпекою цього виду діяльності. Наше завдання - зробити видачу ліцензії і здійснення контролю над виконанням суб'єктами ліцензійних умов прозорими"- заявив учасникам інтернет-конференції на порталі ЛІГА :ЗАКОН начальник Глававтотрансинспекции Юрій Майбородаакцентуючи на готовності ГАТИ врахувати усі побажання перевізників, спрямовані на недопущення яких-небудь фактів корупційних дій.
Відповідно до постановою КМУ від 09.09.2009 № 1059 на безпека автомобільних перевезень впливають наступні порушення: непроведення перед- і послерейсового огляду технічного стану транспортного засобу, планового технічного обслуговування і ремонту транспортних засобів, медоглядів водіїв, а також порушення, пов'язані з режимом праці і відпочинку водіїв.
Сьогодні 80 % робочого часу держінспекторів ГАТИ приділяється контролю діяльності "нелегалів", повідомив пан Майборода. Ліцензійні умови поширюються на ліцензованих перевізників. Нелегальні перевізники не мають ліцензії. Заняття видом діяльності, яке підлягає ліцензуванню, без наявності цього документу переслідується згідно із законом. А саме, в ст. 164 КоАП передбачено покарання за це порушення. Якщо ж буде доведено отримання доходу від цього виду діяльності у особливо великих розмірах, то передбачено карне покарання ст. 202 УК. На жаль, ця стаття не працює у разі перевезення пасажирів, оскільки фактично неможливо встановити дохід підприємця в розмірі більшому, ніж за одне перевезення. Необхідним бачиться змінити нормативну базу, регулюючу ринок автоперевезень, ввівши в неї норми, що дозволяють блокувати діяльність перевізників-нелегалів.
Ще однією проблемою сфери перевезень є те, що перевізники знаходяться не у рівних умовах. Одні - на загальній системі оподаткування, платять ПДВ, в результаті їх діяльності йдуть відрахування до бюджету. Інші - СПД, які платять єдиний податок. Це породжує нездорову конкуренціюрезультатом якої є відхід з ринку великих превозчиков.
Для отримання ліцензії суб'єкт господарювання надає пакет документів в єдине вікнояке знаходиться в кожному територіальному управлінні, і отримує опис документів, які він здав. У разі незгоди перевізника з рішенням, прийнятим у відділі ліцензування територіального управління, можна це зробити в центральному апараті ГАТИ в Києві.
"Якщо для отримання ліцензії у вас просять якісь додаткові гроші, прохання звертатися у відповідні органи"- нагадує Юрій Майборода. Самі ж перевізники менш оптимістичні, і вважають, що скаржитися зважаючи на фігурування невеликих сум не має сенсу.
До речі, в європейських країнах вартість ліцензії значно вища, ніж у нас. Та і ліцензійна картка видається на рік і коштує до 50 євро. Україна - єдина країна, де ліцензія видається безстроково і коштує одну мінімальну зарплату, а картки видаються взагалі безкоштовно.