Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ціна непопулярних рішень у складний час

Що ж мається на увазі під поняттям "медичне сортування" та яка роль цієї процедури при наданні медичної допомоги?

З моменту, коли новина про виявлення невідомого вірусу SARS-CoV-2 сколихнула світову спільноту пройшло вже більше року, але пандемія впевнено утримує свою монополію на перші шпальти газет. Частина країн успішно подолала поширення хвороби, ще частина спромоглась зупинити приріст нових випадків. Але як демонструють статистичні показники, для деяких країн найважчі часи ще попереду.

На жаль, кількість виявлених випадків захворювання в Україні станом на середину листопада уже перетнула показник у 12 тисяч осіб на добу, а прогнози на наступні місяці залишаються ще більш невтішними.

Відтак, в очікувані зимового спалаху респіраторних захворювань та відповідно пришвидшення темпів розповсюдження пандемії, міністр охорони здоров'я України Максим Степанов на черговому засіданні Верховної Ради України заявив про можливість застосування так званих "сортувальних протоколів" у випадку, якщо держава не матиме можливості надавати медичну допомогу усім, хто її потребуватиме.

Що ж мається на увазі під поняттям "медичне сортування" та яка роль цієї процедури при наданні медичної допомоги?

Медичне сортування, або тріаж (англ. Triage) - це розподіл людей, які потребують медичної допомоги на групи виходячи з терміновості надання такої допомоги. В основному, така процедура застосовується при надзвичайних ситуаціях, під час військових дій, катастроф і т.д.

В результаті проведення такого сортування виокремлюються категорії осіб, яким, зокрема, медична допомога повинна бути надана в першу чергу, тих хто зможе зачекати на таку допомогу, а також тих осіб, які мають мінімальні шанси на виживання, а тому надання медичної допомоги не є доцільним.

Микола Ничипорук

Перші випадки застосування методів медичного сортування пов'язують з роботою хірургів в період Наполеонівських війн, але найбільшого розвитку згаданий інститут набув під час Першої світової війни, коли кількість постраждалих осіб стала настільки значною, що держави були спроможні забезпечувати лише вибіркове надання медичної допомоги.

Попри те, що з самого початку застосування цієї процедури велось чимало дискусій стосовно її етичності, остання продовжує залишатись хоч і непопулярним, але інколи єдиним ефективним способом контролю складної ситуації.

Припускаючи запровадження такої процедури, міністр в ході неодноразових брифінгів зазначав, що наразі проводиться госпіталізація людей із середнім перебігом хвороби та тяжкохворих. У випадку ж стовідсоткового заповнення лікарень, держава буде змушена прийняти рішення про госпіталізацію виключно тяжко хворих, кому треба буде рятувати життя, або ж навпаки лише хворим з більшими шансами на виживання.

У той же час, здійснення медичного сортування має наслідком обмеження прав людей на отримання медичної допомоги, а отже це питання варто розглянути крізь призму ст. 139 Кримінального кодексу України. Так, у випадку ненадання без поважних причин допомоги хворому медичним працівником, який зобов'язаний, згідно з установленими правилами, надати таку допомогу, якщо йому завідомо відомо, що це може мати тяжкі наслідки для хворого, такий медичний працівник ризикує отримати кримінальне покарання аж до трьох років ув'язнення.

Ненадання допомоги хворому може виражатись як у повній відмові від її надання, так і у ненаданні допомоги в повному обсязі. У випадку з хворими на COVID-19 таке ненадання може виражатися у відмові медичного персоналу прибути за викликом до хворого, відмові прийняти хворого у лікувально-профілактичний заклад, відмові хворому у підключенні до апаратів штучної вентиляції легень і т.д.

Юрій Ватащук

На перший погляд, наявність формалізованих протоколів, які визначатимуть пріоритетність надання медичної допомоги хворим на COVID-19 повинна виключати ризик кримінальної відповідальності за відмову у наданні медичної допомоги тим, хто не підпадатиме під категорію тяжкохворого чи безнадійно хворого.

У той же час, якщо критерії віднесення хворих до тієї, чи іншої категорії будуть нечіткими та неоднозначними, може виникнути проблема, коли медичний персонал помилково недооцінивши стан здоров'я пацієнтів, відмовить їм у госпіталізації чи наданні ургентної допомоги, чим наразить себе на кримінальну відповідальність.

Крім того, важливим аспектом правомірності застосування сортувальних протоколів є їх належне нормативне закріплення. Відповідно до Основ законодавства України в сфері охорони здоров'я, клінічний протокол це уніфікований документ, який визначає вимоги до діагностичних, лікувальних, профілактичних та реабілітаційних методів надання медичної допомоги та їх послідовність.

Такі протоколи приймаються Міністерством охорони здоров'я України шляхом постановлення відповідного наказу та є обов'язковими для виконання усіма медичними працівниками. Водночас, жодні інші інструкції, вказівки чи розпоряджання, а також фактичне стовідсоткове заповнення місць у закладі охорони здоров'я, не звільнятимуть медичного працівника від потенційної кримінальної відповідальності за ненадання хворому медичної допомоги.

Зважаючи на це, для запобігання невиправданого кримінального переслідування медичного персоналу, режим сортування має бути застосовано виключно у встановленому законодавством порядку та із зазначенням максимально чітких та зрозумілих критеріїв для виокремлення категорій хворих. У свою чергу, безпосередньо процес сортування хворих має розпочатись виключно після постановлення наказу про застосування оновлених клінічних протоколів лікування COVID-19 або внесення змін в уже існуючі.

Але, як би не склалась ситуація з впровадженням процедур тріажу, слід пам'ятати, що найкращим методом запобігання захворюванню на COVID-19 є відповідальне ставлення кожної людини до свого здоров'я та здоров'я оточуючих.

Микола Ничипорук

Юрист, адвокат Arzinger

Юрій Ватащук

Молодший юрист Arzinger

Читайте також:

Оприлюднено постанову про "карантин вихідного дня": встановлено додаткові загальні обмеження та на вихідні

Фінансова підтримка громадян у випадку самоізоляції: порядок отримання

Про посилення карантину Кабмін повинен попередити за тиждень

Більше інформації про те, як попередити кризові ситуації бізнесу вже сьогодні, отримуйте у системах ЛІГА:ЗАКОН.

Тримайте руку на пульсі актуальної правової картини дня з усіма нововведеннями, використовуйте добірку ситуацій для оперативного реагування на будь-які зміни та майте доступ до повної бази нормативних документів на будь-яку дату, зокрема і тих, що регулюють роботу компаній в умовах коронакризи, карантинів, надзвичайних станів.

Спробуйте тестовий доступ до систем ЛІГА:ЗАКОН за посиланням, об'єктивно оцінюйте будь-яку ситуацію та приймайте тверді та зважені рішення вже сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему