Мы даем ЗНАНИЯ для принятия решений, УВЕРЕННОСТЬ в их правильности и ВДОХНОВЛЯЕМ на развитие честного бизнеса, как основного двигателя развития Украины
КРУПНОМУ БИЗНЕСУ
СРЕДНЕМУ и МЕЛКОМУ БИЗНЕСУ
ЮРИДИЧЕСКИМ КОМПАНИЯМ
ГОСУДАРСТВЕННОМУ СЕКТОРУ
РУКОВОДИТЕЛЯМ
ЮРИСТАМ
БУХГАЛТЕРАМ
Для ФЛП
ПЛАТФОРМА
Единое информационно-коммуникационное пространство для бизнеса, государства и социума, а также для профессиональных сообществ
НОВОСТИ
и КОММУНИКАЦИИ
правовые, профессиональные и бизнес-медиа о правилах игры
ПРОДУКТЫ
и РЕШЕНИЯ
синергия собственных и партнерских продуктов
БИЗНЕС
с ЛІГА:ЗАКОН
мощный канал продаж и поддержки новых продуктов

Алкогольні війни та резонансні рішення АМКУ

Юристи ЮФ EVRIS аналізують найпоширеніші порушення на ринку виробництва та реалізації алкогольної продукції
10.05.2019, 10:00
363
0

Варто розуміти, що конкуренція являє собою важливий складовий елемент функціонування ринку. Однак, змагання за споживчий попит на ринку може здійснюватися як добросовісно, так і такими методами суперництва, що завдають шкоди споживачам, конкурентам і суспільству загалом.

Відтак, виробники товарів в гонитві за потенційними покупцями влаштовують між собою справжні війни, використовуючи всі можливі методи - в хід йдуть введення в оману споживачів та копіювання товарів конкурентів. Подібні методи конкуренції не обійшли стороною й ринок алкогольної продукції.

За порядком у даній сфері слідкує Антимонопольний комітет України (надалі - «АМКУ»), який здійснює свою діяльність на підставі законодавства про захист економічної конкуренції, що ґрунтується на нормах, установлених Конституцією України та складається із законів «Про захист економічної конкуренції», «Про Антимонопольний комітет України», «Про захист від недобросовісної конкуренції», інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно з річним звітом АМКУ за 2018 рік, під час здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції та за результатами розгляду заяв комітетом, на ринку виробництва та реалізації алкогольної продукції були виявлені численні порушення Закону «Про захист від недобросовісної конкуренції».

Тетяна Романченко

Найпоширенішими порушеннями на ринку виробництва та реалізації алкогольної продукції є:

· поширення інформації на етикетках та контретикетках алкогольної продукції, що вводить в оману (стаття 15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції»);

Поширенням інформації, що вводить в оману, є повідомлення суб'єктом господарювання, безпосередньо або через іншу особу, у тому числі в рекламі, неповних, неточних, неправдивих відомостей, зокрема внаслідок обраного способу їх викладення, замовчування окремих фактів чи нечіткості формулювань, що вплинули або можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання чи реалізації товарів, робіт, послуг цього суб'єкта господарювання.

· неправомірне використання позначень (стаття 4 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції»).

Неправомірним використання позначень є використання імені, комерційного найменування, торговельної марки, рекламних матеріалів, оформлення упаковки товарів і періодичних видань, інших позначень без дозволу суб'єкта господарювання, який раніше почав використовувати їх або схожі на них позначення у господарській діяльності, що призвело чи може призвести до змішування з діяльністю цього суб'єкта господарювання.

Михайло Кострома

Таким чином, варто виокремити кілька останніх показових рішень АМКУ за 2018 рік на ринку алкогольної продукції:

Рішення АМКУ № 547-р та № 548-р від 11.10.2018 (відповідач: ТОВ «СІМФЕРОПОЛЬСЬКИЙ ВИНО-КОНЬЯЧНИЙ ЗАВОД»)

Рішенням АМКУ № 547-р постановлено, що написи «WHISKYE» («UKRAINIAN WHISKYE») на етикетці міцних алкогольних напоїв ТМ «Jack Talker» поширює серед невизначеного кола осіб неправдиві відомості про споживчі властивості, характеристики своєї продукції, що може ввести в оману споживачів та вплинути на їх наміри щодо придбання продукції цього суб'єкта господарювання. Пов'язано це рішення з тим, що зазначені напої не відповідають властивостям, яким повинно відповідати віскі (штраф: 445 699 грн).

Рішенням АМКУ № 548-р постановлено, що дії ТОВ «СІМФЕРОПОЛЬСЬКИЙ ВИНО-КОНЬЯЧНИЙ ЗАВОД» щодо використання без дозволу (згоди) міжнародної корпорації «Diageo Brands B.V.» зовнішнього оформлення етикеток міцних алкогольних напоїв ТМ «Jack Talker», а саме: «Red Level»; «Black Level»; «Blue Level» схожого на зовнішнє оформлення етикеток алкогольної продукції «Johnnie Walker», а саме: «Red Label»; «Black Label» та «Blue Label» може призвести до змішування з діяльністю міжнародної корпорації «Diageo Brands B.V.», тим самим породжуючи неправомірне використання позначень (штраф: 1 392 428 грн).

Рішення АМКУ № 721-р від 13.12.2018 (відповідач: ТОВ «КОТНАР-М»)

АМКУ визнав дії ТОВ «Котнар-М» правопорушенням, передбаченим ст. 15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», у вигляді поширення неправдивих відомостей шляхом розміщення в Інтернеті відомостей, що лікер «O'DAILYS Original» є «Ірландським лікером», у той час як цей лікер не має відношення до Ірландії.

ТОВ «Котнар-М» зазначав на контретикетці лікеру «O'DAILYS Original» що до його складу входить аромат «Ірландський», водночас не надавши підтверджувальних документів про приналежність аромату «Ірландський» саме до Ірландії, що могло вплинути на наміри осіб щодо придбання товарів цього суб'єкта господарювання (штраф: 3 350 000 грн).

Рішення АМКУ № 546-р від 11.10.2018 (відповідач: ТОВ «СІМФЕРОПОЛЬСЬКИЙ ВИНО-КОНЬЯЧНИЙ ЗАВОД»; ТОВ «СТРОНГДРІНК»)

Рішенням АМКУ дії ТОВ «СІМФЕРОПОЛЬСЬКИЙ ВИНО-КОНЬЯЧНИЙ ЗАВОД» і ТОВ «СТРОНГДРІНК» визнані порушеннями, передбаченими статтею 4 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» у вигляді неправомірного використання позначень щодо використання без дозволу (згоди) міжнародної корпорації «Джек Деніел'с Пропертіз, Інк» (м. Каліфорнія, США) оформлення етикеток алкогольних напоїв міцних солодових «BLACK JACK» та «BLACK JACK» «Silver WHISKEY», схожого на оформлення етикетки алкогольної продукції «JACK DANIEL'S», яке раніше почала використовувати міжнародна корпорація «Джек Деніел'с Пропертіз, Інк» для алкогольної продукції «JACK DANIEL'S», що може призвести до змішування з діяльністю міжнародної корпорації «Джек Деніел'с Пропертіз, Інк» (штраф: ТОВ «Сімферопольський вино-коньячний завод» - 4 169 000 грн.; ТОВ «СТРОНГДРІНК» - 5 438 658 грн).

Отже, на підставі вищенаведених рішень АМКУ можна побачити, що об'єктивна сторона обох складів порушень містить елемент наявності чи можливості наявності хибних уявлень (плутанини або введення в оману) споживачів про певні відомості, повідомлені суб'єктом господарювання. При цьому можна припустити, що вплив на наміри споживачів є ознакою порушення, передбаченого ст. 15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», може бути зумовлений його плутаниною стосовно особи, яка виробляє таку продукцію. Це є кваліфікуючою ознакою порушення, передбаченого ст. 4 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції».

Таким чином, загалом «конкуренція» на ринку є одним із дієвих механізмів підвищення ефективності виробництва та економічного розвитку держави. На конкурентному ринку споживачі мають можливість ознайомитись з перевагами та недоліками товарів, що пропонують виробники і вибрати ті, що можуть задовольнити їх потреби. Однак, якщо добросовісна конкуренція є дозволеною та стимулює попит і пропозицію на ринку, то недобросовісна конкуренція завдає шкоди як споживачам, так і самому ринку.

Тетяна Романченко, старший юрист

Михайло Кострома, молодший юрист ЮФ EVRIS

Зареєструвати торговельну марку та зафіксувати твої авторські права за допомогою технології блокчейн допоможе PatentBot.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться