Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Із-за боргів не випускають за кордон - що робити

12.02, 25 березня 2019
13398
0

Олексій Харитонов, адвокат юридичної компанії ILF, розповідає про порядок обмеження виїзду для боржників і порядку зняття такого обмеження

Людини з боргами можуть не випустити з країни. Найнеприємніше, що часто він сам дізнається про це вже на межі. Представляєте, заброньований готель, упаковані валізи, а в іншій країні вас вже чекають друзі або сім'я - і тут ви дізнаєтеся, що не зможете виїхати з України. Не менш жахливі наслідки можуть бути, якщо по той бік межі вас чекають бізнес-партнери, інвестори або інші люди, важливі для вашої компанії. Чи можна захистити себе, свою сім'ю і бізнес від таких неприємностей, якщо грошей на погашення усієї суми боргу зараз немає.

Коли немає можливості заплатити

Україна пережила декілька фінансових криз: 2008, 2012 і навіть 2014 роки породили великих боржників серед громадян і підприємств. Багатьом вдалося реструктуризувати свої борги, комусь довелося розлучитися із заставним майном. Багато хто є боржниками вже декілька років. Інші були поручителями по кредитах друзів або родичів, які їх не погасили. Тепер вони є перед законом такими ж боржниками. І, природно, кредитори вживають усі доступні заходи, щоб повернути свої гроші.

Спочатку вони звертаються до суду, який приймає рішення про стягнення з вас боргу. В ході виконання цього рішення можуть заарештувати майно боржника і його сім'ї, а також почати утримувати частину зарплати погашення боргу, відправивши виконавський лист за місцем роботи боржника.

Та і в цілому, це не дуже приємна ситуація: людина живе під постійним натиском, ні він, ні члени його сім'ї не можуть купувати майно, відкривати новий бізнес, а якщо щось і купується, то усе потрібно ховати, приховувати, передавати. Психологічний тиск і ризик, що усе куплене у будь-який момент може піти на погашення боргу, тримають людину в постійній напрузі.

Як кредитор може заборонити виїзд за кордон

Починаючи з 2013 року кредитори, особливо банки, активно стали використовувати такий важіль дії на боржників, як заборону на виїзд за кордон. Це цілком законний метод, який передбачається Законом "Про старанне виробництво" і Цивільним процесуальним кодексом.

Як це влаштовано. Навіть якщо вже стартувало старанне виробництво (передбачається, що державний виконавець робить усе можливе, щоб боржник погасив заборгованість), кредитор/банк продовжує мониторить спосіб життя тих, хто не повернув позику. Він відстежує великі покупки членів їх сімей, кількість виїздів за рубіж і так далі. І якщо банк розуміє, що боржник ухиляється від погашення боргу, маючи при цьому необхідні засоби, - він повідомляє про це державного виконавця.

Отримавши таку інформацію, виконавець збирає її підтвердження: дізнається в госпогранслужбе частоту і кількість виїздів за рубіж боржника, в інших інстанціях - що придбавали члени його сім'ї і найближчі родичі і так далі. Якщо інформація підтверджується, виконавець може внести своє звернення до суду і попросити воно встановити заборону виїзду за рубіж для боржника. Часто сателитной мірою із забороною йде і вилучення зарубіжного паспорта. І одного разу вже на межі людина може дізнатися, що йому туди не можна, а паспорт у нього просто заберуть.

Як можна позбавитися від боргу

Позбавитися від статусу боржника можна трьома способами: погасити суму боргу, реструктуризувати борг (домовитися з кредитором про продлени термінів виплати або порядку погашення боргу і знову ж таки - погасити борг), або списати борги через процедуру банкрутства (для ФОП і юридичних осіб).

З 2008 року популярною була процедура банкрутства фізичних осіб. На законодавчому рівні її не існувало, але багато хто намагався списати свої борги таким чином, поки Вищий господарський суд України не вказав, що банкрутство фізосіб законодавством не передбачено.

Але вже з жовтня 2018 року ситуація докорінно змінилася - парламент прийняв Кодекс України по процедурах банкрутства. У нім описується процедура банкрутства фізособи і порядок списання його боргів. Кодекс ще не опублікований, але, швидше за все, він набуде чинності не пізніше вересня 2019 року. Тобто, зовсім скоро українці зможуть оголошувати себе банкротами, а значить, можна буде отримати рішення суду, в якому написано, що боржник - звільнений від боргів. Звичайно, процедура ця не буде швидкою і не простою. До суду за цим може звертатися тільки боржник. Кредитори не зможуть подавати заяву про визнання фізособи банкротом. Але в той же час, щоб суд міг прийняти таку заяву від боржника, його ситуація повинна відповідати певним критеріям. Якщо відчуваєте, що ця можливість якраз для вас, готуватися варто почати вже сьогодні, тому що це може зайняти не один місяць.

Як можна зняти заборону на виїзд за кордон

Як діяти, якщо вас вже не випускають за кордон, або підозрюєте, що це скоро може статися з вами:

1. Підтримуйте контакт з виконавцем у вашій справі. Щоб попередити отримання заборони постарайтеся налагодити контакт з виконавцем. Листуйтеся з ним, беріть участь в розробці плану реструктуризації вашого боргу і наслідуйте його - погашайте борг поступово. Будьте на зв'язку з виконавцем, стежите, щоб ваш спосіб життя не викликав підозр, що ви приховуєте можливість оплачувати борги. Також, якщо по вашому кредиту вже розпочато старанне виробництво, періодично перевіряйте, чи не з'явилося нових заяв по ньому, і якщо з'явилися, подзвоните своєму виконавцеві, дізнайтеся, що це і чому. Постарайтеся пояснитися і надайте максимум документів, що підтверджують, що саме зараз ви не можете погасити усю суму боргу. Усе це значно понизить ризик винесення вам заборони на виїзд за кордон.

А як діяти, якщо через межі вже не пропускають із-за боргів?

2. Погасите борг із-за якого винесена заборона. Це найочевидніший спосіб зняти його. Тому, якщо у вас декілька непогашених кредитів, в першу чергу, з'ясуєте, у рамках старанної справи по якому з них, вам суд виніс таку заборону. Можливо, саме цей борг погасити у вас вийде - тоді заборона на виїзд за кордон буде автоматично знята.

Якщо і цей варіант зараз теж вам не підходить, тоді є сенс спробувати відмінити цю заборону, звернувшись до суду.

3. Подайте апеляційну скаргу на визначення суду про заборону виїжджати за рубіж. Дуже часто суди формально підходять до обгрунтування встановлення заборони, посилаючись тільки на наявність заборгованості. Але в рішенні суду мають бути приведені конкретні факти злісного ухилення від сплати боргу (необгрунтовані витрати, приховання майна, укладення фіктивних договорів і т. д). Використовуючи вказані недоліки, можна спробувати відмінити таке визначення в апеляції. Судова практика показує, що найчастіше, відміняючи рішення про заборону боржникові виїзду за кордон, суд посилається на те, що "державним виконавцем не доведено фактів ухилення боржником від виконання рішення суду".

Якщо цей шлях не дав результатів, є ще один варіант.

4. Спростовуйте в суді підстави виникнення самої справи про стягнення з вас боргу. Якщо вдасться довести, що рішення про відкриття виробництва було необгрунтованим, то і само виробництво буде закрито, а заборону відмінять. Шлях цей не очевидний і не простий, але часто - дійсно ефективний. Отже, що для це потрібно зробити.

Почніть з уважного вивчення справи і знайдіть:

а) або зацікавлену сторону, яка не притягувалася під час розгляду цієї справи (чоловік/чоловіка, неповнолітні діти, поручитель, держава і так далі),

б) або обставини, які могли вплинути на рішення суду, але при розгляді справи не були враховані.

Один з цих моментів стане основою для подачі апеляційної скарги на рішення суду про стягнення з вас боргу. Зацікавлена особа, інтереси якої суд тоді не враховував, може це робити навіть, якщо пройшло вже декілька років і справу розглянули суди усіх трьох інстанцій. І якщо суд відкриває апеляційне провадження у справі про стягнення з вас боргу, то його рішення вважається таким, яке не набрало законної сили. А значить, і старанне виробництво йому, і заборона на виїзд за кордон - автоматично відміняється.

Але не слід забувати, що після розгляду апеляцією вашої скарги, кредитор знову отримає виконавський лист, піде в старанну службу, у вашій справі відкриють старанне виробництво, а виконавець, швидше за все, знову спробує через суд встановити для вас заборону на виїзд за кордон. Щоб цього не сталося, повертаємося до рекомендацій з пункту 1 цього розділу - підтримуємо стосунки співпраці з виконавцем у вашій справі.

Олексій Харитонов,
адвокат юридичній компанії ILF

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему