Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Неправомірні рішення судів: хто неце відповідальність?

15.00, 5 жовтня 2018
1794
1

Юрист судової практики INTEGRITES розглянув проблемні аспекти законодавства в частині розподілу судових витрат

Здійснюючи правосуддя суди нерідко допускаються помилок. Часто такі помилки викликані та зроблені не в інтересах та не на користь будь-якої із сторін спору, а мають інші заподій. Наприклад, пов' язані з неправильним застосуванням судом процесуальних норм; зміною судової практики при вирішенні певної категорії справ касаційним судом худо. Разом з тим, такі судові помилки не спричиняють матеріальної відповідальності ні судді, ні суду, ні держави. Водночас, ці помилки призводять до прямих майнових втрат для сторін спору.

У даній статті пропонується розглянути питання розподілу суднового збору між учасниками суднового розгляду за помилки, допущені судом при здійсненні правосуддя, які не призвели до вирішення справи по суті та/або мали наслідком скасування такого суднового рішення, в т.ч. по суті суперечці і направлення справи на новий розгляд.

У статті не заперечується необхідність сплати суднового збору та його розмір за подання скарг на будь-які судові рішення стороною, яка відповідно оскаржує такі рішення, однак ставитися під сумнів відповідність принципам верховенства права, законності та справедливості чимдалі покладання цього сплаченого збору на учасника процесу, якщо єдиною підставою для скасування суднового рішення стали порушення, допущені судом.

Наразі судовий збір як необхідний елемент доступу до правосуддя є неактуальним лише для кримінального судочинства, інші - адміністративне, господарське та цивільне судочинство обумовлюють необхідність сплати суднового збору задля качану здійснення правосуддя. Питання розподілу сплаченого суднового збору вирішується судом при ухваленні суднового рішення та, за встановленим законодавством правилом, покладається на сторону, що програла у спорі.

Логіка законодавця зрозуміла - сторона, яка звернулася до суду за захистом свого порушеного права, має отримати від порушника свого права відшкодування понесених витрат у вигляді сплаченого суднового збору і навпаки - якщо у задоволенні позовних вимог відмовлено, сплачений позивачем судовий збір йому не повертається, а сплачений відповідачем, відповідно, стягується з позивача. Однак, така логіка виправдана лише в тому випадку, якщо кожен з судів триланкової системи, здійснюючи розгляд/переглядання однієї конкретної справи, належно здійснюватиме визначені законом повноваження. Водночас, у разі коли судом вищої інстанції буде визнано помилковим внутрішнє переконання суддірішення якого оскаржується, вищезазначена логіка розподілу судових витрат має очевидні ваді.

Сергій Римар

Для прикладу наведу дві реальні справиякі слухалися в судах м Києва.

У першій справі юридична особа звертається до фізичної особини з позовом майнового характеру. Торба суднового збору за подання покличу склала 10000 грн. Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд встановив наявність підстав які, на його думання, обумовлюють повернення заяви. Позивач оскаржив ухвалу про повернення позовної заяви в апеляційному порядку, попередньо сплативши судовий збір 1762 грн. (один розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб). Апеляційним судом скарга задовольняється, ухвала місцевого суду скасовується, матеріали покличу направляються у місцевий суд для вирішення питання про відкриття провадження. Місцевий суд, повторно розглядаючи матеріали, приходити до висновку, що позов подане з порушенням правил територіальної юрисдикції та виносить ухвалу про передачу справи до іншого суду. Позивач оскаржує ухвалу про передачу справи, знову сплативши судовий збір 1762 грн. Апеляційним судом скасовується ухвала місцевого суду. Врешті, місцевий суд відкриває провадження, надсилає ухвалу про відкриття разом з позовною заявою відповідачу. Відповідач у своєму відзиві визнає позов у повному обсязі, зважаючи на що суд ухвалює рішення про задоволення покличу повністю. Разом з тим, незважаючи на визнання покличу відповідачем до качану розгляду справи по суті, покладає на нього сплачений позивачем судовий збір за подання покличу в повному обсязі, а не 50%, як це передбачено процесуальним законодавством.

Таким чином, з позивача загалом було стягнуто 13 524 грн. суднового збору, сплаченого позивачем за усю годину розгляду справи судом першої інстанції, при цьому з них 3524 грн. (1762 х 2), сплачені позивачем за усунення порушень, самостійно допущених місцевим судом, адже відповідач до цих порушень не мав жодного відношення, та 5000 грн. коштів суднового збору, які мали б бути відшкодовані позивачу з державного бюджету.

Відповідач, отримавши вказане рішення, оскаржує його в апеляційному порядку у частині протиправно стягнутого з нього суднового збору в розмірі 5000 грн. Судовий збір за подання скарги не сплачує, оскільки рішення у частині позовних вимог не оскаржується. Апеляційний суд залишає скаргу без руху, мотивуючи це необхідністю сплати суднового збору, крім того, з огляду на відсутність законодавчого врегулювання таких випадків, визначає збір, виходячи з суми, сплаченого суднового збору за подання покличу. Отже, для того щоб досягти справедливого рішення у частині розміру стягнутого суднового збору, відповідачу необхідно сплатити 15000 грн. за подання апеляційної скарги.

Рішення апеляційного суду за скаргою вочевидь є прогнозованим - скасування рішення місцевого суду в частині розподілу судових витрат та прийняття нового про стягнення з відповідача суднового збору в розмірі 50 % та повернення іншої частини сплаченого позивачем збору з державного бюджету. При цьому сплачений апелянтом судовий збір за подання скарги (15000 грн.) буде стягнутий з позивача, адже скарга відповідача задоволена.

З наведеного прикладу вбачається що державний бюджет при вирішенні цієї конкретної справи та після повернення 50% сплаченого позивачем суднового збору поповнився на 23524 грн. (5000 + 3524 + 15000). При цьому, левова частка з вищезазначеної суми, а саме 18524 грн. (15000 + 3524), була сплачена учасниками спора не внаслідок їх протиправних дій/бездіяльності, а внаслідок помилок допущених місцевим судом, а також неналежного законодавчого регулювання окремих питань сплати суднового збору за подання скарг на судові рішення у частині розподілу судових витрат. У свою чергу, як позивач так і відповідач внаслідок помилок суду понесли прямі матеріальні втрати у вигляді додатково сплаченого, а в подальшому стягнутого з них суднового збору. Так, при належному розгляді та вирішенні справи місцевим судом, судові витрати відповідача склали б всього 5000грн., натомість з нього стягнуто 8524грн. Позивач звертаючись до суду, вочевидь теж не міг навіть передбачати що після вирішення справи на його користь з нього буде стягнуто 15 000грн.

Іншим прикладом майнової відповідальності сторін за судові помилки є направлення справ на повторний розгляд касаційним судом. Зокрема, рішення суду першої інстанції, залишеним без змін судом апеляційної інстанції, позов задоволено. Водночас, суд касаційної інстанції задовольняє касаційну скаргу відповідача та направляє справу на новий розгляд. Підстави, за яких булі скасовані судові рішення, заявлялися відповідачем як в першій так і в апеляційній інстанції, проте не булі ними розглянуті. Під година нового розгляду справи підстави, на які звернув увагу Верховний Суд, булі розглянуті, однак позов усе рівно задоволено. Внаслідок задоволення покличу, витрати відповідача на подання апеляційної та касаційної скарг йому, відповідно, судом не відшкодовано. Таким чином, знову ж внаслідок помилок суду, прямих збитків зазнав учасник процесу. При цьому, якби суд першої інстанції першопочатково належним чином розглянув справу, відповідач можливо б і не оскаржував це рішення.

Вищенаведені або подібні приклади фактичної матеріальної відповідальності сторін спору за помилкові дії/рішення суду відомі всім практикуючим у судовій практиці юристам та адвокатам. Також відомо, що суддя може бути притягнутий до майнової відповідальності за шкоду, завдану судовим рішенням, лише у випадку, якщо таке судове рішення було завідомо неправосудне. Натомість, можливість недбалості та/або добросовісної помилки судді сприймається нами як один з ризиків, що може мати вплив на роботові над справою та, відповідно, буде мати наслідком додаткові витрати для клієнта.

Разом з тим, теоретичні засади для відшкодування шкоди, завданої неправомірними рішеннями судів внаслідок недбалості/добросовісної помилки, в законодавстві України наявні.

Так, відповідно до Конституції України та Цивільного кодексу Українитаке відшкодування шкоди мало б здійснюватися державою. Такий підхід є абсолютно виправданим, оскільки судові рішення ухвалюються іменем України, а судова влада є невід'ємною складовою державної влади.

Однак, бажаючих відшкодувати шкоду в такий спосіб є небагато і це пояснюється низькою причин. Зокрема, для відшкодування необхідно податі новий позов, що зумовлює додаткові витрати для сторони, в т.ч по сплаті суднового збору. Крім того, у спорі проти держави сторони вочевидь будуть мати рівний процесуальний статус тільки на етапі розгляду справи ЄСПЛ, однак, щоб потрапити до цього суду потрібно пройти усі етапи судової системи в Україні, що знову ж таки відповідно збільшує витрати та рядків розгляду справи.

Вирішити проблему, на наш погляд, можна було б шляхом внесення змін до Закону "Про судовий збір" та процесуальних кодексів, передбачивши повернення стороні суднового зборусплаченого за оскарження суднового рішення, ухваленого внаслідок недбальства/добросовісної помилки суду. Рішення про повернення суднового збору мав би ухвалювати суд вищої інстанції, яким в передбаченому процесуальному порядку скасовується таке оскаржуване рішення.

Сергій Римар,

старший юрист судової практики INTEGRITES

Усі рішення судів ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUMствореною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо ви ще не користуєтеся системою, то рекомендуємо замовити тестовий доступ чи придбати VERDICTUM.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему