Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Світові тенденції деофшоризации

09.00, 12 квітня 2018
303
0

Директор КАС Груп Володимир Гаркуша проаналізував, як процес деофшоризации впливає на бізнес-клімат в різних країнах

Якось загальноприйнято представляти офшор у вигляді якоїсь панамської компанії з акціями на пред'явника, через яку воруются гроші умовного "сумыоблавтодора" чиновником-корупціонером. Насправді, уявлення про ці поняття співвідносяться один з одним як кінолог і кіно. На сьогодні глобальний офшор - це набір інструментів, за допомогою якого підприємці оптимізують свої бізнес-процеси в плані оподаткування і переміщення фінансових коштів. Це чинник вільної конкуренції - основи ліберального суспільства.

Зараз же йде війна за глобальний privacy кожного в усіх сенсах (вибачите за пафос), а офшор - одна з функцій privacy, його фінансова сторона. Що, власне, відбувається: до 2025 року переважна кількість країн повною мірою прийме правила тотальної податкової прозорості BEPSCRS і MLI. Уся (!) інформація про людину (у фінансовій частині) буде доступна і закольцована, починаючи від даних попередньої податкової декларації; отриманих будь-яких прибутках у будь-якій країні світу як фізична особа, як власник бенефіціара бізнесів і які витрати він здійснив. При цьому враховуються такі чинники: податкова резидентность людину, центр його економічних інтересів, кореляція податкових ставок по усьому ланцюжку його бізнесів, закінчуючи ним як фізособою. В результаті він отримує рахунок на сплату податків з урахуванням усього вищеописаного. Ну, як щомісячну квитанцію на оплату з Жеку зараз.

Вже запускаються информационно-контроллинговые процесингові продукти для контролю не лише податків, але і фінансових потоків як юридичних, так і фізичних осіб. Основні "точки" отримання інформації - банки, фінансові майданчики, митні і податкові органи і інше. Що цікаво, зовнішньому контролю підлягатимуть грошові транзакції, структура власності компаній, партнери по бізнесу, інформація про співробітників, ринки збуту, технологічні аспекти виробництва, конкурентне (у тому числі податкова) середовище. Контролюватися і суб'єктивно оцінюватися будуть "економічний сенс" господарських операцій і норма прибутку. Велика частина цих позицій відноситься до категорії "комерційна таємниця" і відкритий доступ до них просто вбиває здорову підприємницьку ініціативу і принципи конкурентності.

Про "об'єктивність" боротьби з глобальним офшором красномовно говориться в репліці американській судді у справі про ухилення від сплати податків компанією Google. На зауваження представника компанії в суді відносно того, що Google, виключно на законних підставах, вів свою діяльність в Європі через Ірландію, законно використовуючи податкові преференції, суддя звитяжно заявила: "Так, ви діяли законно, але аморально"!. Овації в залі засідання. У наявності волаючий перекіс в адекватності розуміння терміну "морально". А наскільки було "моральним" використання у відкритих джерелах (у тому числі і в якості чинника тиску на конкретних людей) здобута злочинним шляхом інформація про клієнтів з серверів панамської компанії MossacFonseca?

Чи такий показовий момент в плані "послідовної і морально витриманої" боротьби з глобальним офшором. У кінці 2017 міністри фінансів країн членів ЄЕС видали черговий "чорний список" країн, "які роблять недостатньо для боротьби з відходом від податків". І що їм за це буде? Із слів Міністра фінансів Франції Брюно ле Мера, які заходи саме санкцій будуть застосовані, вирішиться пізніше. Ще не придумали.

Боротьба за особистий інтерес і приватний простір, а глобальний офшор - це його економічна складова, не закінчиться ніколи. Це вже по Дарвіну. Врешті-решт, бізнесмени підуть в глухий офшор типу Кайман і Багамських островів. Ось саме той випадок, коли дійсно гроші підуть в офшор, т. е. і компанія і банківський рахунок будуть на Кайманах. Кимось реально розглядаються варіанти піти в паралельний світ криптовалют. Але, на мою думку, більшість людей моделюватимуть свої бізнес-схеми і плануватимуть податкові виплати з проведенням риск-анализа законодавства і податкових ставок по усій групі компаній в різних юрисдикціях з виходом на кінцеві бенефіціари. В усякому разі, цьому свідчить наш досвід роботи з клієнтами за останні роки два.

Вже зараз офшор для грамотного українського бізнесмена виглядає у вигляді угорської компанії (податок на прибуток 9 %) з рахунком в місцевому банку, "бюджетному" офісі (стіл, стілець, телефон), зрозумілою історією бізнесу з точки зору sabstance. Чи аналог в ОАЭ.

У свою чергу, в наявності і елементи "контрдеофшоризации". Частина країн - податкових гаваней (в їх числі в основному класичні офшори Британської Співдружності) холодно відносяться до світової боротьби з "аморальною" податковою конкуренцією. Не приєднуються до міжнародних організацій по боротьбі з різного роду "відмиванням і протидією" і дотримують клієнтську конфіденційність. За це періодично потрапляють в різні "чорні списки" (а частенько з них і не виходять), їх банки мають перманентні проблеми з банками-кореспондентами, в основному по доларових позиціях. Але суми, що знаходяться на клієнтських рахунках, того коштують.

Так само є тенденція цивілізованого (у дусі часу, так би мовити) варіанту тихого "вповзання" в режим податкової гавані. У податкову конкуренцію включилися країни - економічні карлики. Почин Естоніїу контексті визначення нульової ставки на прибуток в цілях залучення інвесторів, підхопила Грузія. З січня 2018 року в Латвії так само відсутній податок на прибуток. Тобто якщо прибуток не розподіляється і не виводиться в якості дивідендів, то податок відсутній. На рівні десятипроцентного податку на прибуток знаходяться Кіпр, Угорщина і Болгарія.

У боротьбу за платників податків - фізосіб з 2017 включилися Андорра і Мальта. Вони пропонують дуже вигідні умови отримання статусу податкового резидента і, власне, пільгові податкові ставки для фізосіб. Кіпр щосили торгує інвестиційними паспортами. ОАЭ оголосили нульові податкові ставки як для бізнесів, так і для податкових резидентів-фізосіб, і тут же потрапили в новий "чорний список" ЄЕС, про який згадувалося вище.

І ще раз повернемося до України. Перманентна ситуація, що відбувається в країні, дуже прогнозовано впливає на можливість доступу до інформації по зарубіжних компаніях і банківських рахунках. Колега з Таллінна ще років десять тому говорив, що запити з відповідних українських органів приходять в Естонію оформлені в повній відповідності і вже на естонській мові. Тобто більшою мірою можливість отримувати інформацію використовується політичними і бізнесовими конкурентами у своїй міжвидовій боротьбі, а не з метою повернення якихось грошей в якусь вітчизняну економіку.

Сама ж Україна доки не прийняла в повному об'ємі правила відносно КИЧОК (контрольовані іноземні компанії), CRS і MLI. Але знаходиться в процесі: досить схоластичному і слабо передбачуваному. Узяти, приміром, що раптом вистрілила законодавчу ініціативу по введенню податку на виведений капітал з січня 2019 року.

Ще з 2014-го року наші законодавці підбираються до повноцінного впровадження правил відносно КИЧОК і CRS (виявлення незадекларованих активів і прибутків і оподаткування на рівні бенефіціарів) - проект Закону ВР № 1112 і закінчуючи останньою ініціативою 2017-го за № 6502. Поки ми знаходимося у вигідному "підвішеному" стані: правила КИЧОК і CRS доки не інтегровані в законодавство України, відсутній автоматичний обмін інформацією, немає визначення "місця ефективного управління і центру життєвих інтересів". Така тиха "контрдеофшоризация" об'єктивно використовується вітчизняним бізнесом в конкуренції із зарубіжним, де немає обов'язкового продажу валюти, де відсотки по кредитах в рази менше за українських, а країна не знаходиться на 80-м місці в рейтингу умов ведення бізнесу.

Володимир Гаркуша

Директор КАС Груп

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему