Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чим санкції проти РФ загрожують українському бізнесу?

18.32, 16 травня 2017
4439
6

Юрист Juscutum Валерія Дяченко вказала на пропуски в законодавстві, якими можуть скористатися як бізнес, так і держава

Головна тема сьогоднішнього дня - узгодження Президентом нових санкцій проти РФ, а також українських громадян і юрособ.

Величезний перелік осіб (468 юридичних і 1228 фізичних), що підпадають під обмежувальні заходи, які застосовуватимуться впродовж терміну від року до трьох, міститься в рішенні СНБО від 28 квітня 2017 року. Рішення ведено в дію Указом Президента від 15 травня 2017 року № 133/2017.

Зокрема, заборонено надання сервісів "Яндекс", "Мейл.ру", "Доктор Веб", "Лабораторія Касперского" і компанії "1С". Як пояснили у СНБО, санкції до юридичних осіб РФ застосовані, оскільки їх діяльність погрожує інформаційній і кібернетичній безпеці України. Кабінету Міністрів, Службі безпеки України за участю Національного банку доручено відпрацювати механізм забезпечення виконання цього рішення. Передбачено створення єдиного списку санкцій для фізичних і юридичних осіб.

Провідні провайдери України повідомилищо готові виконувати рішення про санкції. Так, "Укртелеком" вже начал роботи по забороні доступу. Вони проводитимуться поетапно і, за попередньою оцінкою фахівців, продовжаться від декількох днів до тижня.

Зважаючи на цю новину Валерія Дяченкостарший юрист практики IT & Media Juscutumрозповіла ЮРЛИГЕ, до чого слід готуватися бізнесу і громадянам.

Що означає заборону програмного забезпечення, вживаного у бізнесі, і окремих Інтернет-сайтів?

Сьогодні, в день розгляду ВРУ профільних для ИТ- і телеком-отрасли законів про електронні комунікації, про забезпечення кібербезпеки, про довірчі послуги і посилення відповідальності за ушкодження телеком-сетей, увага громадськості прикована до новини про заборону "Яндекс", "1С", ABBYY і "Софтлайн Груп "Україна", "Вконтакте", "Однокласники" і ін.

Ця порочна практика має місце не лише в Україні. Частенько, агресивні дії держави відносно Інтернет-ресурсів примушують їх йти в лояльнішу юрисдикцію і віщати звідти.

Валерія Дяченко

Досвід північних сусідів з жорстким блокуванням усередині держави, показав абсолютну її неефективність, і вже давно навчив користувачів Інтернету активно використовувати VPN, Tor і інші анонимайзеры.

В цьому випадку, це явище украй негативно для самої держави з точки зору виведення фінансових потоків, і, в той же час, присутності у себе в мережах іноземного трафіку, який складно проконтролювати.

Так працює Інтернет. Повне блокування можливе тільки при фізичному доступі до серверного устаткування, в усіх інших випадках вона може бути тільки частково обмежена, але за великого бажання доступ завжди можна знайти.

Якщо питання доступу абонентів до неугодних соціальних мереж в цілому гостро не коштує, то питання обмеження бухгалтерських програм на даний момент відкритий.

Зараз усі аналоги "1С" є його бляклою тінню. "M.E.Doc" - це програма, що дозволяє здавати звітність, але замінити програму обліку не може. Отже по факту, вітчизняного аналога просто немає.

Не можна просто так узяти і заборонити використовувати приватним підприємствам офіційно куплені ліцензії, оскільки це їх законно придбана власність. Ці програми стаціонарно встановлені на комп'ютерах. Але про оновлення тепер можна забути.

Окрім іншого, навіть в держсекторі заміна облікового софтвера (впровадити, забезпечити працездатність, придбати офіційні ліцензії) - це колосальні витрати для держави.

Заборони санкцій : що стоїть за фразами: "обмеження торгових операцій, зупинка виконання фінансових зобов'язань"? Що це означає для постачальника, а що - для українських контрагентів?

Це дуже загадкові норми навіть для юристів. Скоріш усього будуть додаткові підзаконні акти, роз'яснюючі ці терміни. Але доки навскидку, їх немає.

Було рішення Комісії з цінних паперівале воно втратило силу.

Однозначно це викличе досить складну ситуацію з виконанням фінансових зобов'язань. Україна зі свого боку зможе відмовитися від виплат, але і контрагенти як би теж.

Виконання заборони : які санкції можуть бути застосовані до Інтернет-провайдерів у разі недотримання приписів санкцій?

Ця норма викликає багато питань.

У Законі про телекомунікації подібних зобов'язань і, відповідно, санкцій за невиконання блокування за рішенням Указу Президента немає. Згідно із законом про телекомунікації провайдери взагалі не несуть відповідальності за вміст своїх мереж, тобто за трафік.

Підстави для позбавлення ліцензій, штрафів і тому подібне строго регламентовані в Законі. Отже, зважаючи на відсутність прямих норм, ні ліцензію їх позбавити, ні інші повноваження за невиконання цього Указу не можуть.

З іншого боку, Закон про санкції застосовується як спеціальний (про що говоритися в його перехідних положеннях). Але там теж не встановлено ніякої відповідальності.

А відповідно до ст. 10 Закону про СНБОрішення вказаного органу взагалі не є обов'язковими для виконання приватними особами.

З упевненістю можна сказати, що цей пропуск з лишком компенсують правоохоронні органи. У наших реаліях відмова від виконання Указу може обернутися для юрособ відкриттям карних виробництв за фінансування тероризму, нескінченними обшуками і винесенням устаткування.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему