Вже не є новиною тій факт, що в нашій країні стартувала реформа системи примусового виконання судових рішень, метою якої є вдосконалення самої процедури виконання рішень, а також запровадження нового для України інституту приватних виконавців.
Інститут приватних виконавців має запрацювати в України вже з 5 січня 2017 року, саме для цього Наказом Міністерства юстиції України від 25.10.2016 року № 3053/5 затверджено "Порядок допуску до професії приватного виконавця".
Міністерство юстиції визначило етапи, які має пройти кандидат аби отримати свій почесний статус, а також повноваження щодо здійснення виконавчих дій.
Так, особа, яка виявила намір займатися діяльністю щодо примусового виконання судових рішень, має пройти навчання, стажування, отримати допуск до кваліфікаційного іспиту та успішно скласти його.
Монополію щодо навчання майбутніх приватних виконавців віддали Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України. Зроблено це з міркувань наявності в ньому відповідної матеріально - технічної бази, що дозволити в стислі рядки підготовки значний обсяг фахівців у сфері виконання судових рішень.
Рядків навчання доволі короткий та складає 1 місяць, після якого особа отримує свідоцтво про проходження навчальних курсів. У майбутньому, можливо, цей рядків буде збільшено, проте на сьогодні необхідно підготувати якомога більше кандидатів, аби не зірвати старт реформи.
Вже оголошено набір першої групи слухачів, навчання яких розпочнеться 10 січня 2016 року, тривалість навчання становить 23 робочих дні, а вартість 6 100 грн. Отже, вже перший удар по гаманцю майбутнього державного виконавця буде нанесене саме на цьому етапі.
Після проходження навчання майбутній приватний виконавець має пройти стажування з метою закріплення отриманих під годину навчання знань та набуття практичних навичок у сфері примусового виконання судових рішень і рішень інших органів.
Керівник стажування визначається структурним підрозділом Міністерства юстиції України з-поміж керівників управлінь державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Рядків стажування, як і навчання, становить 1 місяць. Після чого особі буде бачене свідоцтво про проходження стажування. Стажування є важливим етапом, оскільки дозволяє ближче ознайомитися з діяльністю виконавця, а також закріпити та вдосконалити знання та практичні навички, здобуті за період навчання. Проте існує категорія осіб, звільнених від проходження стажування внаслідок наявності в них практичного досвіду з виконання судових рішень або роботи в смужних професіях - це особині, які мають стаж роботи державного чи приватного виконавця, адвоката, нотаріуса, арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) не менше одного року або помічника приватного виконавця не менше двох років.
Отже, після 2 місяців навчання та стажування, майбутній виконавець отримує право на складання кваліфікаційного іспиту. Для цього вона подає до Кваліфікаційної комісії приватних виконавців заяву про допуск до складання кваліфікаційного іспиту разом із власноруч засвідченими додатками, перелік яких визначений порядком.
Повідомлення про проведення іспиту розміщується на офіційному веб- сайті Міністерства юстиції України не пізніш як за десять днів до дня його проведення. Проте жодним чином не регламентовано рядка, в які іспит має бути призначено. Таким чином створюється потенційна можливість для зловживань зі сторони кваліфікаційної комісії або структурного підрозділу Міністерства юстиції України.
Особа, яка успішно складі кваліфікаційний іспит, отримає посвідчення приватного виконавця на підставі відповідного рішення Кваліфікаційної комісії протягом десяти днів з дня складання іспиту.
Після цього приватному виконавцю, аби приступити до своєї практики, необхідно облаштувати офіс, який він не має права ділити з іншими особами, та застрахувати свої професійні ризики.
Отже, процедура допуску до професії приватного виконавця складається з навчання, стажування, складання кваліфікаційного іспиту та виконання вимог щодо наявності та облаштування офісу та страхування професійних ризиків. Загалом уся процедура з качану навчання до моменту отримання посвідчення приватного виконавця загалом складі близько 3 місяців, що в повній мірі відповідає положенням статті 20 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Порядок допуску до професії приватного виконавця подібний до порядку отримання статусу арбітражного керуючого. Певною мірою це пов'язано зі схожістю професій. І хоча рядків навчання для арбітражних керуючих становить 1 місяць, як і для приватних виконавців, але рядків стажування суттєво відрізняється - 6 місяців для арбітражних керуючих, проти 1 місяця для приватних виконавців. Такі рядка можуть бути пов' язані із бажанням влади якнайшвидше запустити реформу виконання судових рішень і запровадження інститут приватних виконавців. Отже, є вірогідні сподівання, що в майбутньому рядків навчання і стажування для приватних виконавців може бути переглянутий у бік збільшення.
Автор: Андрій Ілюкюрист Юридичної компанії "НОБІЛІ"