В процесі господарської діяльності підприємства досить часто виникає необхідність отримання позики або поворотної фінансової допомоги від нерезидентів. Вимоги до таких договорів і порядок їх реєстрації встановлені на законодавчому рівні. Порушення процедури отримання позики матиме неприємний наслідок для підприємств у вигляді застосування фінансових санкцій. Тому, якщо на порядку денному стоїть питання укладення і реєстрації договору позики з нерезидентом, слід врахувати певні юридичні аспекти такої процедури.
Вимоги до положень договору позики з нерезидентом
Отриманню позики або поворотної фінансової допомоги від нерезидента передує укладення відповідного договору у письмовій формі. Окрім положень, безпосередньо регулюючих правовідносини позики, в договір слід включити ті положення, які є необхідною умовою для його реєстрації. Зокрема, договір повинен містити положення про мету отримання позикових коштів. Це може бути фінансування будівництва, придбання об'єктів нерухомості, фінансування в нематеріальні активи, фінансування формування запасів, фінансування інших виробничих витрат, оплата послуг, поповнення оборотних коштів і т. п.
Крім того, в договорі необхідно передбачити окремим пунктом те, що розмір виплат за користування позикою (по встановленій договором процентній ставці, з урахуванням комісій, неустойки і інших встановлених договором платежів, у тому числі що є санкціями за неналежне виконання умов цього договору) впродовж дії договору не повинен перевищувати розмір виплат по максимальній процентній ставці, встановленої Національним банком України, діючої на дату вступу договору в Національний банк України.
Розмір таких виплат залежить від терміну запозичень і не повинен перевищувати розмір виплат по максимальній процентній ставці, встановленої Національним банком України для зовнішніх запозичень резидентів на рівні 9,8 % річних з терміном запозичень до одного року, 10 % річних, - з терміном запозичень від одного до трьох років, 11 % річних, - з терміном запозичень більше трьох років.
Також в договорі необхідно передбачити умову, що він набуває чинності з моменту (чи не раніше) його реєстрації. Не допускається реєстрація укладених договорів, по яких передбачена сплата позичальниками відсотків за користування кредитами (без урахування відповідних комісій) до фактичного вступу в Україну кредитних коштів від нерезидентів.
Договір, складений на іноземній мові, резидент-позичальник подає разом з його перекладом українською мовою, засвідченим засвідченій нотаріально підписом перекладача або нотаріусом. Не вимагають перекладу документи, складені російською мовою або текст яких викладений одночасно на іноземній і українській або російській мовах.
При укладенні договору позики з нерезидентом слід врахувати, резидентом якої країни є позикодавець, оскільки в розумінні податкового обліку позикою вважаються грошові кошти, надані нерезидентами, окрім тих, які мають офшорний статус, на певний термін із зобов'язанням їх повернути і сплатою відсотків за їх користування.
Порядок реєстрації договорів позики
Договір позики або поворотної фінансової допомоги в обов'язковому порядку підлягає реєстрації в Національному банку України. Проте документи для реєстрації договору подаються через банк, який здійснюватиме безпосереднє обслуговування такого договору.
Пакет документів для реєстрації містить повідомлення про договір по встановленій формі (у електронній або паперовій формі), оригінал або копію договору і документи, що стосуються реалізації договору. Крім того, банк має право витребувати інформацію або документи відносно структури власності, кінцевих власників (контролерів) бенефіціарів і зміст діяльності сторін договору, інформацію або документи, що підтверджують джерело походження засобів, які використовуватимуться для погашення позики (основної суми, відсотків і т. п.). Такі документи отримують для підтвердження наявність економічної доцільності (сенсу) такої фінансової операції. Інформація може бути надана у вигляді опитувачів або анкет, які обслуговуючий банк пропонує позичальникові для заповнення.
Термін розгляду обслуговуючим банком пакету документів не повинен перевищувати 7 робочих днів. Проте слід врахувати, що цей термін обчислюється з дня вступу усіх необхідних документів. Тобто, якщо банк не отримує повного комплекту документів, то термін розгляду починається саме з дня отримання усіх необхідних документів, а не з дня первинного їх представлення.
Після перевірки представлених документів обслуговуючий банк самостійно звертається в Національний банк України (далі також НБУ) для реєстрації договору.
Термін розгляду НБУ пакету документів для здійснення реєстрації договору складає 7 робочих днів. Але варто звернути увагу на наступне: якщо здійснюється первинна реєстрація договору з сумою позики більше 500 тис. доларів (еквівалент цієї суми в іншій валюті), то процедурі реєстрації передує попередній розгляд і аналіз документів Національним банком України, які тривають до 30 календарних днів. Цей термін також відлічується з наступного робочого дня після вступу в НБУ належного пакету документів.
Зміни в договір позики підлягають реєстрації, тільки якщо вони торкаються сторін договору, суми, валюти, терміну кредиту, розміру процентної ставки, комісій, неустойки і інших платежів, що впливають на розмір виплат за користування кредитом.
За результатами процедури реєстрації позичальникові надається засвідчене НБУ повідомлення з позначкою об реєстрації договору на паперовому носії або повідомлення про відмову в реєстрації такого договору.
Після реєстрації договору позики на позичальників покладається обов'язок представляти щомісячну звітністьзокрема форми № 503 "Звіт про залучення і обслуговування кредиту за договором з нерезидентом" і № 504 "Прогноз операцій відносно отримання і обслуговування кредиту за договором з нерезидентом".
Анулювання реєстрації і відповідальність за порушення порядку отримання позики від нерезидента
Національний банк має право анулювати реєстрацію договору. Зокрема, анулювання може бути зроблене, якщо в течію 180 календарних днів після реєстрації договору позика не була отримана (повністю або частково) або якщо позичальник не уявляє звітність про операції за договором за три звітні періоди підряд.
Підставами для анулювання також є виявлення в представлених документах недостовірної або неповної інформації або виявлення інформації про порушення позичальником або уповноваженим банком вимог законодавства України.
У разі отримання позики без реєстраційного посвідчення до позичальника застосовується штраф у розмірі 1 % від отриманої позикипри цьому у позичальника залишається обов'язок зареєструвати такий договір впродовж 60 днів з дня встановлення порушення. Якщо упродовж зазначеного терміну договір не буде зареєстрований, то до позичальника можуть бути застосовані спеціальні санкції, визначені ст. 37 ЗУ "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Перевищення суми позики також вважається порушенням, яке спричиняє за собою штраф в розмірі 1 % від суми перевищення.
ВИСНОВОК:
Для успішного здійснення реєстрації договору позики від нерезидента передусім слід приділити увагу положенням такого договору і переконатися, що вони повною мірою відповідають законодавчо встановленим вимогам. Крім того, необхідно заздалегідь підготувати фінансові документи, які підтвердять економічну доцільність отримання такої позики, і документи, за допомогою яких можна буде встановити власників (контролерів) бенефіціарів сторін договору. Реєструє договір Національний банк України, проте обслуговування позики і подача пакету документів здійснюються через обслуговуючий банк.
Джерела
1. Постанова Національного банку України "Про затвердження Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам" від 17.06.2004 № 270.
2. Постанова Національного банку України "Про встановлення ставок по зовнішніх запозиченнях резидентів" від 03.08.2004 № 363.
3. Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755 - VI.
4. Указ Президента України "Про врегулювання порядку отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства" від 27.06.99 № 734/99.
5. Постанова Правління Національного банку України "Про затвердження Положення про валютний контроль" від 08.02.2000 № 49.
6. Наказ ДПА України "Про затвердження Порядку застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства" від 04.10.99 № 542.
Тетяна Костюк, адвокат, старший юрист компанії по обслуговуванню іноземних інвестицій INVESTMENT SERVICE UKRAINE