"ОСЬ СКАЖІТЬ ЗАРАДИ ВОСЬМИНОГА: А Для чого ВЧИТИСЯ"?
(До/ф "Айболит - 66": питання Бармалея )
Стаття розвиває ідею Ольги Котячої, коуча в області підприємництва і просування приватної практики.
Щоб мати повагу і достаток -
потрібно бути ГОТОВИМ прийняти гроші.
(Мудрість "цеховиків" 90х)
Про "триєдність"
А ось ви особисто - знаєте чого хочете від цього життя? Уявляєте собі як виглядає успіх? Не взагалі, а Ваш особистий успіх? Вирішите, нарешті, чого саме вам хочеться в житті! Більшість ніколи цього не зроблять.
А тепер назвіть ціну тому, чого вам хочеться. Ціну, яку вам у будь-якому випадку доведеться заплатити : своїм часом, почуттями, знаннями, відношенням з людьми, грошима, нарешті! Пам'ятайте, як говорять в Одесі якщо раптом зник ваш гаманець: "Спасибі, господи, що узяв грошима"!
А ще погодитеся і наповнитеся рішучістю заплатити. Заплатити саме ту ціну.
Головна людська дурість в тому, що, маючи деяке уявлення про бажане, люди не витрачають часу на роздум про те, як його дістати, і про те, що за своє бажане потрібно б заплатити і заплатити сповна, вперед і по повній!
Була б лише полювання - налагодиться кожна робота.
Що посієш - те збереш!
(Мудрість народна)
Тут якось потрібно спочатку б "закупити посівний матеріал", вкластися в "добрива" - це як мінімум. А з "мізками" усе набагато важче бо доводиться усе робити особисто: багато вчитися, багато працювати над собою. І тому особистий успіх зовсім не схожий на вечерю в ресторані, де платять по рахунку після того, як ви насолодилися смаком. Успіх кожного разу вимагає оплати сповна і заздалегідь - "гроші вперед"!
Набір приправ до "теорії дурниць"
Оцінюючи вартість знань - семінарів, практикумів, тренінгів або освіти академічного тільки дурень порівнює цей процес з цінами "на ринку" або зі своїми поточними можливостями. Важливо розуміти, як повернути свої вкладення після того, як ви набудете нових знань, зв'язків, можливостей. Іншими словами - новий Статус.
Вчитеся у тих, кого ви шануєте : як людини, як професіонала, як друга, можливо. Тут йдеться все-таки про те, що навчатися справі стоїть у людей, які вже щось в житті розуміють, набули досвіду, володіють потрібними вам методами і тому подібне. Адже річ у тому, що по суті вам доведеться довіритися цим людям - своїм учителям, доки ви самі не "намацаєте" нитку творчості. Бо немає ніяких гарантій, що той або інший курс вам підійде, але ви маєте право покинути навчання у будь-який момент без особливих фінансових втрат.
Переносячи "науку у виробництво" або отримані знання в життя, сосредоточьтесь на поступовому створенні невеликих поліпшень. Пам'ятаєте як Мюнхгаузен - спонукав кожен ранок! З часом контури вашого успіху стануть більше вираженими, ясними і значними. Пам'ятайте, що усього навіть одна хороша ідея, отримана під час навчання, згодом може стати основою вашого добробуту!
Розвивайте УСІ свої таланти! По-перше, широкий кругозір і ерудиція подобається оточенню; по-друге, яку б сферу життя ви не вибрали для своєї реалізації усі інші доповнять вашу інтуїцію і виключать дурість з вашого інтелекту, лексикону і навіть "зітруть ознаки з лиця". Ось ви в дитинстві любили малювати, наприклад. І навіть відвідували художню школу! А потім ще, почувши у дворі гітару, поступили і в музичну школу теж. Але мама вам твердила, мовляв, учи математику, "вона розум людини упорядковує". І ви таки учили! А коли вам стукнуло 12, ви "захлинаючись" читали Карний кодекс і тоді твердо вирішили поступати на юридичний. І ось ви дипломований юрист - що далі?
А тут вам пропонується юридично супроводжувати інвестпроект, де забезпеченням є предмети образотворчого мистецтва, які потрібно якось зробити активом… А ви таки слухали "маму" і не лише відрізняєте Малевича від Лисицкого, Стерлигова або Кандинского, але і в курсі що таке SKR і як оцінюється актив по нормативах банків. Та ви вже знахідка для клієнта!
І останнє, - купите "калькулятор"!
Про триєдність "калькулятора", "Букваря" і мозку
Колись про тих, хто прогулював школу говорили, мовляв, "пішли "Буквар" палити". Але яка цінність "Букваря" була в той час, коли ми тільки вчилися читати? (Хто згадав про Буратино і 5 сольдов?!)
Зараз не про сам "Буквар", а про його принципи: ми учили букви, звуки складали в склади, записували слова, виділяючи склади різними кольорами, запам'ятовували наголоси; складали склади в слова, слова в пропозиції, пропозиції у фрази…
У професії принципи ті ж : спочатку Римське право, таблиці Хаммурапи, теорія держави, логіка і етика, і тільки потім живі галузі права з їх методом і предметом. І хто спочатку дивиться на ЦІНУ рекомендованої книги, а не на її зміст, на ідеї, викладені в ній, з точки зору користі нашої кваліфікації? Та УСІ приймають рішення про купівлю книги : а) порівнюючи її з ціною інших книг : "хороша книга, але дорога". Чи так: "І що в ній такого цінного"?;
б) прикидаючи, скільки грошей зараз є: якщо в гаманці стільки, що книга його спустошить - це занадто дорого. Краще купити ту, що дешевше, а на ті, що залишилися попити каву.
Але при цьому цінність самої книги непомітно йде на другий план. І приблизно так само люди приймають рішення про освітні програми, семінари, практикуми, коучинге, індивідуальних консультаціях і тому подібне. А гідних Учителів по колишньому потрібно шукати! Як в давнину - як в легенді про Марпе і Міларепу (якщо хто в курсі питання).
Цілі, засоби і стратегічне мислення
А коли нас встигли переконати, що усі наші цілі обов'язково досяжні і корисні? Може наша освіта, усі ці курси, практики і семінари (включаючи МВА) розплющать очі на те, що ми займалися не тим, витрачали час життя на прожекти і були пленимы ілюзіями? Може безумна романтика юридичних спеціальностей відступить в процесі дорослішання і життя зажадає прийняти "стратегічне рішення" - змінити професію, нарешті! Побачити бізнес як систему, як світловий потік візерунків, що змінюються, в калейдоскопі подій, відчувати дисгармонію в усьому і знаходити способи її виправлення. І найголовніше - стратегічне мислення дає інструменти, завдяки яким ми можемо самостійно організувати собі будь-який проект, будь-яку роботу до душі і будь-які гроші теж.
Але ідея не жаліти грошей на якісне навчання; ідея про те, що перш ніж щось отримати, потрібне щось вкласти ще не здається такою очевидною? Подумайте самі: "в нинішньому положенні" витрачати гроші на щось окрім візиток і оголошень на стінах судів занадто марнотратно. Хочеться збільшити кількість клієнтів, але з великою підозрою ми відносимося до інвестування часу і грошей у своє навчання тому, як це раціонально зробити.
Я не думаю що це дурість, жадність або відсутність можливостей. Це швидше результат поганої інформованості про принципі інвестування і повернення інвестицій у своє навчання.
Скільки коштує освіта? (Для інформації: http://www.finzah-info.in.ua/srednyaya-stoimost-obucheniya-v-vuzax-g-kieva/ Чи тут: http://osvita.ua/vnz/guide/search- 17-0-41-0-0.html)
Скільки коштує підвищення кваліфікації?
Як швидко окупається "самоинвестирование"
Cложим ціну базової юридичної освіти, адвокатський іспит і стажування, і підвищення кваліфікації теж. При цьому, за спостереженнями з життя, більше половини фахівців так ніколи і не починають практикувати самостійно. В цьому випадку отримані знання залишаються у вигляді неліквідного активу.
Ті, кому вдалося влаштуватися по найму (що дуже тепер непросто) за середню зарплату в 7 744 грн. (узято у держслужби статистики тут http://www.ukrstat.gov.ua), ці інвестиції у свою освіту окуплять приблизно за 2 року (якщо при цьому житимуть у батьків і живитимуться "сонячним світлом")
Ті, хто сам будує приватну практику, мають шанс окупити себе швидше і істотно підвищити "ліквідність" своїх самоинвестиций : в році 54 тижні з них реально робочих близько 40 з урахуванням передноворічних і новорічних вихідних і "розмашистих" свят впродовж року. Якщо кожного тижня працювати всього 1 день (8 годин згідно КЗоТ відносно 40 годинного робочого тижня) і вести 3- 4 клієнти по 2000 гривен, вийде що за 40 робочих тижнів можна запрацювати 80 000 (по курсу 1:25, 47 це 3 141 USD). В цьому випадку освіта окупиться за ті ж 2 року, але без надриву.
А тепер "НОУ-ХАУ": як рахувати "ціну питання" і тому любити свою професію!
ШЛЯХ ЗАВЖДИ ВІД ДОХОДУ ДО СТАВКИ!
Рекомендація бувалих
Пропоную співвіднести в грошах міру ВАШОЇ відповідальності, кваліфікації з характером ваших справ і з урахуванням посягань из-вне на ваше "резмеренное буття".
Визначите свій "презумпциональный розмір гонорару" - компенсацію ваших тимчасових і моральних витрат як середню ціну кваліфікації фахівця у вашому регіоні з розрахунку місячної плати. Наприклад, можете використовувати базисний рівень розміру компенсації у вигляді мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством, але помножений на 6 - середній заробіток юриста (фізичної особи) в г.Киеве, наприклад, 6 МЗП або 8 700 грн. (Пам'ятайте, що Гостатистика визначила юристам зарплату в 7 744 грн. тут http://www.ukrstat.gov.ua)
Введіть коефіцієнт своєї кваліфікації : 0,5 за кожен рік практики.
Прийміть до уваги міра агресивності опонента, врахуйте свої особисті обставини тобто ті об'єктивні чинники, які спричинять додаткові незручності для вас в повсякденному житті, а саме: подовжений робочий день, необхідність відряджень, додаткові пересування по місту громадським транспортом, необхідність виконувати некваліфіковану роботу або позбавлення можливості реалізувати раніше складені плани і тому подібне)
А ще міра провини вашого клієнта : чи була шкода причинний виключно з вини третіх осіб або клієнт своєю поведінкою в якійсь мірі сприяв виникненню негативних для нього обставин і збільшенню шкоди. Пам'ятайте про диспозицію статті 1193 ГК в якій відмічено, що шкода, заподіяна потерпілому в результаті його наміру, не відшкодовується. А якщо груба необережність потерпілого сприяла виникненню або збільшенню шкоди, то залежно від міри його провини розмір будь-якого відшкодування зменшується. Іншими словами в справу втручається ціна вашої репутації і сума гонорару повинна буде збільшуватися рівно як і можливий успіх заходу.
Отже:
8 700 (чи 7 744) х 1,5 (якщо ваш професійний стаж трохи більше того, що вказаний в ст.6 Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність") х 1,5 (якщо їхати до Деснянського суду, а за вікном + 35 або - 30) х 1,5 (якщо ведете стресову справу) х 2 (якщо ваш клієнт "психопат"!). Виходить щось близько 58 725 грн. І якщо цю цифру розділити на 160 (кількість робочих годин в місяць згідно КЗоТ) те ціна години вашої кваліфікації складе 367, 03 грн. (Це якщо без "понтів" про 100 дол. в годину)
Вобщем, у вас зараз є усе щоб розрахувати відшкодування правової допомоги вашому клієнтові.
І ще: РЕКОМЕНДАЦІЇ до договору про правову допомогу
1) РОЗДІЛЯЙТЕ надання правової допомоги на:
А) складання правової позиції;
Б) підготовку процесуальних(поточних) документів;
В) представництво (у судах або де там ще);
Г) порядок роботи (отримання/повернення) оригіналів документів.
2) РОЗРАХУНОК (формула) гонорару.
3) В договорі доцільно означати МЕТУ правової допомоги : ЩО потрібно? До чого йдемо? Образ/вид результату.
Ігор Покотило,
адвокат, психолог, керівник Школи адвокации Асоциации адвокатів України, член Дисциплінарної палати КДКА г.Киева