15 березня 2016 року у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 4228 "Про фінансову поліцію". Проект міняє структуру поліції, зменшує штат до 3000 тисяч чоловік і встановлює матеріальну відповідальність за незаконні дії нових поліцейських. Але при цьому все-таки залишаються моменти, які необхідно поліпшити. Отже, давайте подивимося, що у проекту усередині.
Нові дефініції
Закон про детективи був на слуху, але замість нього ми отримали детективів фінансової поліції. По факту, це ті ж слідчі, які мають право проводити досудове розслідування і оперативно-розшукові заходи. Тепер замість податкового органу право вести досудове розслідування отримує підрозділ детективів Финполиции (ст.38 КПК України). При цьому, визначення терміну "детектив" є тільки в проекті закону, зміни в КПК України в цій частині не передбачені. У рамках досудового розслідування детективи матимуть статус слідчих, що істотно зменшує шанси отримати детективів, яких можуть використовувати адвокати, як в Америці, наприклад.
Нова відповідальність
Пропонується ввести адміністративну відповідальність за ненадання відповіді на запит Финполиции у розмірі штрафу від 1700 до 3400 гривен. Адміністративний протокол складається уповноваженими особами Финполиции і розглядається районними судами. (ст.185-14, 221, 255 КУпАП). Тут можна нарікати тільки на відсутність єдиного підходу. Одні правоохоронці стають рівніше перед законом, ніж інші. Відсутність відповіді на запит Нацполиции обійдеться дешевше, ніж ігнорування запиту Финполиции. Хоча ідея штрафу, сама по собі, не є крамольною.
Нові можливості
Якщо раніше податкова могла вести досудове розслідування по статтях 204, 205, 205-1, 212, 212-1, 216, 218-1, 219 Карного кодексу України, згідно з проектом, перелік статей буде розширений. Зокрема це: ведення ігрового бізнесу, незаконний обіг лазерних дисків, незаконне виготовлення підакцизних товарів, підробка документів для реєстрації фізичних і юридичних осіб, підробка документів для реєстрації випуску цінних паперів, незаконні дії з державними коштами, незаконне розголошування банківської таємниці, незаконне використання инсайдерской інформації, приховання інформації про діяльність емітента, незаконна приватизація державного або комунального майна. Тут виникає питання балансу повноважень різних правоохоронних підрозділів. Шкода, що цей закон не є частиною системної реформи, тоді можна було б обговорювати і доцільність кількісного складу, і його повноваження.
Опечатайте усе скоріше
Финполиция може отримати право на підставі рішення суду на строк до 10 діб опечатувати архіви, каси, приміщення (за винятком житлових) або інші сховища, брати їх під охорону, а також вилучати предмети і документи в порядку КПК України. При цьому КПК не містить положень про порядок і підстави опечатання приміщення. На даний момент це є істотною проблемою, оскільки проникнути в приміщення можна на підставі постанови про обшук і тільки один раз. І навіть якщо приміщення опечатане, формально правоохоронні органи не можуть в нього потрапити другий раз, наприклад, для продовження слідчої дії.
whistleblower
Поняття "інформатор" в Америці вважається природним і нормальним. Наш же менталітет старається судорожно це відкинути, що знайшло своє віддзеркалення, наприклад, у блатній ліриці. Просто в народі таких людей називають "стукачами". Згідно з проектом закону працівник фінансової поліції, який повідомив про протиправні дії або бездіяльність іншого працівника фінансової поліції, не може бути звільнений або бути вимушений до звільнення, притягає до відповідальності або іншим чином переслідуватися. Тобто, "хто перший настукав, того і тапки". В даному випадку такої норми закону потребує суспільство, але до неї не готові правоохоронні органи. Дуже маловірогідно, що ця норма працюватиме, оскільки податкова реформа до цього не розташовує. Для того, щоб не перетворити цю норму на чергову формальність, було б непогано побороти корпоративну солідарність.
Повернення анонімних заяв про злочин
Згідно з проектом закону, для повідомлення про злочини, віднесені до перебування під слідством фінансової поліції, буде створена спеціальна телефонна лінія і можливість залишити заяву на вебсайті. Хочемо звернути увагу на те, що інформація про карні правопорушення, в яких не вказано прізвище, ім'я, по батькові потерпілого або заявника, перевіряється уповноваженими особами за умови, що вона торкається конкретної особи або містить фактичні дані про скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину. Цією нормою фактично повертається поняття анонімних заяв про злочин, що не відповідає ст. 214 КПК України, яка зобов'язує в реєстр вносити дані про заявника. Немає заявника - нікого притягати до відповідальності за свідомо помилкове повідомлення про злочин.
Відповідальність Финполиции
Детективи Финполиции працюватимуть на підставі трудових договорів, в яких буде позначена фінансова відповідальність співробітника за неправомірні дії. Також проектом закону передбачена дисциплінарна відповідальність, для застосування якої в органах фінансової поліції буде створена комісія з 5-ти чоловік. Підставами для її застосування є: незаконне розголошування інформації з обмеженим доступом, негативні результати перевірки на поліграфі або моніторингу способу життя. На тих осіб, які є державними службовцями, поширюються положення про відповідальність згідно ЗУ "Про державну службу" і Дисциплінарним статутом. Підстави для застосування до співробітника дисциплінарної відповідальності здаються формальними і будуть малоефективними в сучасних реаліях.
Незважаючи на недоліки, цей законопроект дуже потрібний. Податкова поліція давно знаходиться в топі ворогів українського бізнесу. Шкода від самого існування цього органу порівнянна, мабуть, із затяжним катаклізмом. Неефективність і наскрізна корумпованість - ось його основні ознаки. Ймовірно, найбільш вдалим рішенням, було б його зовсім розпустити. Але наш уряд, через два роки розмови про радикальні реформи, до просто розумних реформ ще не готово. Тому навіть таке оновлення системи піде країні на користь. Найстрашніше в документі якраз те, що новий орган обіцяє бути ефективним, і, якщо він почне діяти раніше, ніж буде проведена податкова реформа, бізнесу буде не до рейтингів doing business. Якщо раніше суворість податкової системи компенсувалася необов'язковістю її виконання, незабаром бізнес ризикує сповна пізнати на собі фінансовий геній нашого уряду, але вже без "пом'якшувальних чинників".
Денис Овчаровадвокат, партнер практики безпеки бізнесу Juscutum
Елеонора Саловаюрист практики безпеки бізнесу Juscutum