Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як бути, якщо в документах на землю помилка?

17.41, 1 квітня 2016
21021
17

Матеріал аналітичного електронного видання "ЮРИСТ&ЗАКОН" № 11 від 31. 03. 2016

З початку 2016 року в Україні кардинально помінялася система реєстрації права власності на нерухомість, у тому числі і на земельні ділянки.

Кілька років тому реєстрація права власності на придбану земельну ділянку виливалася в тривалу процедуру переоформлення права власності : розробити технічну документацію, виготовити державний акт на землю, пройти декілька інстанцій і втратити силу-силенну часу і нервів.

Тепер же основним "документом", що підтверджує право власності на землю, являються відомості в Державному реєстрі прав на нерухоме майно.

З 1 січня 2016 року особи можуть укласти угоду на придбання землі і відразу ж у нотаріуса, який її засвідчує, провести її державну реєстрацію. Документом, що підтверджує право власності на земельну ділянку, будуть відомості з Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно, які видаються у вигляді інформаційної довідки.

Також паралельно в Україні діють Державний земельний кадастр (є єдиною державною геоінформаційною системою відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження в їх використанні, а також даних про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінці, про розподіл земель між власниками і користувачами) і Реєстр земельних ділянок (у якому відбиваються усі дані про земельну ділянку, у тому числі і кадастровий номер).

Проте при оформленні права власності на земельну ділянку ніхто не застрахований від помилок, які можуть супроводжувати документи по земельній ділянці. Тут пропоную зупинитися детальніше, оскільки такі помилки можуть стати перешкодою для угоди відчуження.

Отже, помилки можуть бути як технічного (не відповідають координати, накладення ділянки на ділянку)так і документального характеру (всілякі описки в документах типу неправильної адреси).

Якщо ж ділянку дарували або продавали або іншим способом відчужували впродовж останніх 10 років, то, власне, проблем з ним не повинно бути, за винятком того, що межі огорожі теоретично можуть не відповідати координатам. Тут рада - викликати землеміра-геодезиста. Він звіриться з координатами, і у разі порушення з боку сусідів слід звернутися в орган місцевого самоврядування. За підсумками такого звернення - або вирішити питання з сусідами, або звернутися до суду.

Дуже частою проблемою є накладення ділянки на ділянку. Пункт 6 ст. 24 Закони України "Про Державний земельний кадастр" встановлює в якості однієї з підстав для відмови в здійсненні державної реєстрації земельної ділянки знаходження в межах земельної ділянки, підмета реєстрації, іншої земельної ділянки або його частини.

При цьому власник не зможе отримати кадастровий номер, який обов'язковий у разі відчуження земельної ділянки. Це означає, що за відсутності такого номера особа не може повноцінно розпоряджатися своєю власністю: продати, подарувати земельну ділянку або будівлю або іншу споруду, розташовану на такій ділянці.

З такої ситуації є декілька виходів.

Один з варіантів - переоформити право власності на земельну ділянку меншого розміру або іншої конфігурації. У разі ж, коли помилка в межах земельних ділянок виникла в процесі внесення відомостей в Державний земельний кадастр, застосовуються правила Порядку ведення Державного земельного кадастру. Згідно з останнім, якщо факт невідповідності відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, що є основою для внесення таких відомостей, підтверджений, то державний кадастровий реєстратор за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру безоплатно виправляє помилки, що припустилася. Також вирішенням проблеми може бути звернення в орган місцевого самоврядування і суд - залежно від суті помилки.

Виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок в документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у вказаних документах. Виправлення інших помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки в документації по землеустрою, оцінці земель, також здійснюється після внесення змін до такої документації.

Виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може робитися і на підставі технічної документації по землеустрою відносно встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), матеріалів інвентаризації або рішення суду.

Отже, спочатку необхідно звернутися у відділ Госземагентства і подати заяву про виправлення помилки. А, скажемо, якщо в державному акті на право власності на земельну ділянку неправильно вказана адреса, до заяви слід додатково прикласти рішення, наприклад, сільської ради з вказівкою правильної адреси.

Після внесення змін до Державного земельного кадастру і отримань з нього виписки про земельну ділянку вже з правильною адресою громадянинові необхідно звернутися до Реєстратора і зареєструвати своє право власності на земельну ділянку.

У будь-якому випадку не треба затягувати рішення спірної ситуації, а краще і дешевше звернутися до професійного юриста.

Антон Бойкоадвокат

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему