Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як укласти правильний договір і уберегти себе від шахраїв

11.26, 3 березня 2016
3098
4

Матеріал аналітичного електронного видання "ЮРИСТ&ЗАКОН" № 7 від 25. 02. 2016

В період економічної нестабільності в нашій країні почастішали випадки неналежного виконання сторонами своїх договірних обов'язків. Підрядники не виконують роботу, продавці не передають куплений товар, а покупці не платять за отриману продукцію, виконану роботу або отримані послуги. Як уберегти себе від халатності і шахрайства іншої сторони договору? Як перестати купувати серцем і своєчасно включити холодний розум?

Щоб уберегти себе від халатності іншої сторони, слід укласти правильний договір. Договір вважається ув'язненим, якщо сторони досягли згоди за усіма істотними умовами. Розглянемо важливі умови, які мають бути в договорі.

Предмет договору. У договорі необхідно чітко прописати його предмет, тобто що саме купує або замовляє покупець (замовник). Слід максимально чітко ідентифікувати товар. Якщо йдеться про послугу, теж необхідно прописати, яку саме послугу повинен надати виконавець за договором. Якщо це виконання певної роботи - так само чітко її ідентифікувати. Не перешкодить підготувати технічне завдання, в якому в деталях вказати технічні характеристики, розмір, кількість, колір і т. п. Щоб не вийшло так, що замовляли червоний стіл, а отримали чорний стілець. Якщо це виконання робіт, то прописати, хто надає матеріали для виконання таких робіт і т. п.

Термін виконання зобов'язання необхідно зафіксувати, щоб отримати замовлений товар або послугу/роботи або грошові кошти саме в строк, прийнятний для вас, а не чекати невідомо скільки. Адже, якщо термін в договорі не визначений, а ви звернулися до суду з вимогою, приміром, зобов'язати продавця передати вам товар - ви програєте, тому що суд мотивуватиме свою відмову тим, що ніде не вказане, впродовж якого часу вам повинні були поставити товар. Це може бути як один день, так і сто років. Проте для продавця або виконавця також важливо зафіксувати термін. Адже, якщо термін виконання не передбачений в договорі, покупець має право вимагати його виконання у будь-який час і продавець/виконавець повинен виконати таке зобов'язання в семиденний термін з дня пред'явлення письмової вимоги. Це буде важко реалізувати продавцеві, якщо він, скажімо, замовив увесь товар або якісь комплектуючі за кордоном. Зрозуміло, що за сім днів він ніяк не передасть товар, отже виникає ризик сплати неустойки або взагалі відмови від договору. Тому рядків виконання зобов'язання дуже важливий.

Порядок виконання зобов'язання необхідно передбачити неодмінно, зокрема, коли продавець і покупець знаходяться в різних містах. Слід зафіксувати, в якому місці відбуватиметься передача товару, а потім вирішити, в якому місці відбуватиметься перехід ризиків втрати і ушкодження товару.

Права і обов'язки сторін необхідно чітко передбачити, наприклад, при тривалих правовідносинах, зокрема оренда квартири або офісу. У договорі оренди не зайвим буде зафіксувати, які права або обов'язки має орендодавець, чи має він, наприклад, право здійснювати контроль об'єкту оренди; якщо так, то яким чином. А також відповідні права орендаря : чи повинен орендар, зокрема, здійснювати поточний ремонт квартири і т. п.

Відповідальність за порушення умов договору. Це важливий розділ, адже в умовах цього розділу необхідно детально прописати компенсаційні механізми за порушення умов договору. Наприклад, якщо продавець несвоєчасно передає товар, можна передбачити неустойку і штраф, це буде стимулюючим чинником для виконання договору в строк.

Чим детальніше сторони опишуть умови в договорі, тим менше неврегульованих ситуацій буде.

Вище ми розглянули умови договору, прописавши які ми зменшуємо ризик його недбалого виконання. Проте навіть ідеально прописаний договір навряд чи допоможе з шахраями.

Щоб уберегти себе від шахраїв при укладенні договору на великі суми, необхідно звернути увагу на репутацію компанії, на відгуки про її діяльність, з'ясувати, чи є майно у такої компанії, зокрема нерухомість. Адже можна укласти найправильніший договір з компанією-одноденкою і потім довго судитися, а ще довше намагатися виконати судове рішення. А якщо це угода з фізичною особою, до угоди необхідно підготуватися і звернутися до професійного юриста.

Наприклад, якщо ви вирішили купити квартиру на вторинному ринку, вибирайте нерухомість, документу, що встановлює право, на яку більше трьох років. Адже, якщо договір купівлі-продажу або дарування з власником квартири був укладений менше ніж три роки тому, є ризик, що він може бути оспорений і визнаний недійсним, а ви втратите квартиру, яку купили, і роками позиваєтеся до продавця - шахрая без гарантії повернути хоч щось. Більше того, купуючи квартиру на вторинному ринку обов'язково поцікавтеся у продавця і перевірте самостійно, чи не отримувалася ця квартира цим продавцем в шлюбі. Адже, якщо так, то на відчуження (продаж) цієї квартири потрібна згода другого з подружжя, навіть якщо вони зараз розлучені і навіть якщо брак розірваний більше трьох років тому. Це є основою для визнання договору купівлі-продажу квартири недійсним.

Додатковим прикладом шахрайства може послужити наступна ситуація. Клієнт звернувся у фірму, щоб вона поставила і встановила паркетну дошку у будинку на досить велику суму. Договір клієнт уклав з фірмою, проте представник фірми надав рахунок на оплату: на поповнення платіжної картки фізичної особи. Юридично це різні суб'єкти. Тому клієнт, підписавши договір з фірмою, їй за послуги і паркетну дошку не сплатив, отже вимагати від фірми нічого не може, адже договір не виконав. Зате клієнт заплатив грошові кошти невідомо куди і невідомо якому особі. Це типова ситуація шахрайства.

Висновок:

Отже, необхідно дуже уважно підходити до вибору контрагента, укладення договору і його виконання, особливо якщо йдеться про великі суми. Дешевше буде звернутися до кваліфікованого юриста, ніж ризикувати великими грошовими коштами в сумнівних угодах.


Антон Бойко, адвокат

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему