З набуттям чинності Закону України "Про Національну поліцію" в нашій країні змінилися підходи до адміністративної відповідальності водіїв за порушення Правил дорожнього руху і порядку сплати штрафів, оскільки з цим Законом набули чинності і зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КоАП). Постараємося розібратися, що несуть новели від законодавця.
Одним з основних нововведень є те, що до вже існуючих способів адміністративного покарання за порушення деяких видів Правил дорожнього руху законодавець пропонує використовувати альтернативу - систему штрафних балів.
Віднині кожному водієві щорічно з початку календарного року або з дня отримання права управління транспортним засобом і до кінця року безкоштовно нараховується 150 балів.
Штрафні бали є свого роду стягненням, яке накладається на водіїв за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, встановлені КоАП. У разі фіксації правопорушення дорожнього руху в автоматичному режимі від загальної кількості балів водія, що зробив таке правопорушення, списується кількість штрафних балів, передбачених відповідною статтею Особливої частини КоАП.
Таким чином, водієві не треба оплачувати штрафи в грошовій формі. Бали будуть списані автоматично. Варто відмітити, що якщо розмір стягнення у вигляді штрафних балів перевищує залишок балів у водія, штрафні бали списуються відповідно до залишку незалежно від розміру штрафних балів, вказаних у відповідній статті КоАП.
Розмір балів, які підлягають списанню, однаковий - 50 балів (відповідно до ст. 122 КоАП).
Подібний принцип "м'якості покарання" діє тільки при автоматичній фіксації порушення. Якщо ж порушення Правил дорожнього руху виявив патрульний поліцейський, водієві доведеться сплатити штраф.
Таким чином, законодавець вводить безповоротність покарання за порушення правил на дорозі.
Проте не за усі порушення Правил дорожнього руху можна відбутися списанням штрафних балів.
До порушень, за які можна розрахуватися балами, відносяться наступні: перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш ніж на двадцять кілометрів на годину; порушення вимог дорожніх знаків і розмітки проїжджої частини доріг; правил перевезення вантажів; буксирування транспортних засобів; зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів; ненадання переваги в русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах; а також порушення встановленого для транспортних засобів заборони руху по тротуарах або пішохідних доріжках; порушення правил проїзду перехресть; зупинок транспортних засобів загального користування; проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника; порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду; безпечної дистанції або інтервалу; розташування транспортних засобів на проїжджій частині; порушення правил руху по автомагістралях; користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху або зміні його напряму; використання цих приладів і їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів; використання під час руху транспортного засобу засобів зв'язку, не обладнаних технічними пристроями, що дозволяють вести переговори без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а також порушення правил учбової їзди.
Після того, як водій вичерпає ліміт балів, за наступні порушення, якщо такі будуть впродовж календарного року, що залишився, він повинен буде оплачувати штрафи в грошовому виді.
Варто звернути увагу, що бали не можуть накопичуватися і переходити в наступний календарний рік. Якщо водій не порушував Правила дорожнього руху впродовж року і не використав штрафні бали, то вони не переходять в наступний календарний рік, а просто згорають.
Ще одним нововведенням законодавця є те, що в санкціях статей КоАП, водіїв, що регламентують відповідальність, вводяться чіткі розміри штрафів, а не як раніше "від і до", що було однією з головних причин корупції на дорозі.
Також варто звернути увагу і на те, що зміни торкнулися і порядку оплати штрафів. Тепер, якщо водій сплатить штраф впродовж п'яти банківських днів з дня вручення постанови про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, то йому вважається скидка у розмірі 50 %. Тобто він може сплатити 50 % штрафу, і постанова про накладення стягнення вважатиметься виконаною. Це повинно, за задумом законодавця, стимулювати водія до своєчасної оплати штрафів, а не до ухилення від них, як зараз. У разі ж, якщо водій не сплатить штраф впродовж тридцяти днів з дня вручення постанови про накладення стягнення, він буде зобов'язаний додатково сплатити і пеню в подвійному розмірі штрафу.
В цілому вважаю, що такі нововведення є прогресивним кроком, оскільки вони, на мій погляд, в комплексі з початком ефективнішої роботи патрульної служби поліції приведуть до більшої дисципліни на дорозі з боку водіїв, до зниження рівня корупції з боку патрульних і в цілому сприятливо відіб'ються на ситуації з безпекою на дорозі.
Антон Бойкоадвокат