Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Діти, народжені в Криму. Як зафіксувати українське громадянство

11.20, 7 вересня 2015
18647
15

Юрист рекомендує звертатися до суду з приводу реєстрації в Україні новонароджених на території Криму

З проблемою реєстрації в Україні дітей, що народилися на тимчасово окупованій території АР Крим, зіткнулися сотні українських громадян.

Сьогодні законодавством України не визначений порядок реєстрації новонароджених дітей на території окупованого Криму. Це створює безліч проблем батькам, які зберегли громадянство України і намагаються отримати свідоцтво про народження, для того, щоб у дитини також було громадянство України, що призводить до порушення і обмеження прав громадян, які виявилися "заручниками ситуації".

Основна трудність полягає в тому, що батькам новонароджених дітей видають медичну довідку в одному екземплярі з пологового будинку відповідно до процедури і законодавства Російської Федерації, а згідно ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян і правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-який акт (рішення, документ), виданий незаконними органами і / або посадовцями, є недійсним і таким, який не створює правових наслідків. Тому українські органи РАГС не визнають отримані батьками документи і відмовляють у видачі посвідчення про народження дитини.

Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції і законів України. Закон закріплює за державою обов'язок вживати усі необхідні заходи по забезпеченню прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією і законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Тому таке важливе питання обов'язково має бути вирішене на законодавчому рівні і передбачати чіткий механізм реалізації громадянами своїх прав.

Оскільки особливого порядку реєстрації в Україні новонароджених на території Криму дітей законодавством не передбачено, а на практиці громадяни стикаються з проблемами на межі і в реєстраційних органах, то найбільш оптимальним шляхом вирішення цієї проблеми буде звернення в судові органи з урахуванням наступного.

Згідно п.3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні від 18.10.2000 № 52/5, у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим і міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх відновлення і анулювання по заявах громадян України, що проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державний реєстрації акт цивільний стан за межами це територія.

По заявах громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України, державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх відновлення і анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану по місцю звернення заявника.

Підставами для державної реєстрації народження є:

а) медичне свідоцтво про народження форми № 103 / о

б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувальної установи. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, що досягла одного року і більше;

в) акт, складений відповідними посадовцями (капітаном судна, командиром, начальником потягу і так далі) за участю двох свідків і лікаря або фельдшера (якщо лікар або фельдшер були на транспортному засобі), у разі народження дитини на морському, річковому, повітряному судні, в потягу або в іншому транспортному засобі.

г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть форми № 106-2 / 0, у разі мертвонародження.

Ці документи подаються в орган державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження.

Проте на території АР Крим, як вже було відмічено, окупаційною владою усі документи видаються виключно відповідно до законодавства Російської Федерації, тому необхідно керуватися пунктом 2 глави 1 розділу ІІІ Правив, де вказано, що за відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених в цьому пункті (див. п. а-г), державна реєстрація народження робиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження цією жінкою.

В даному випадку необхідно звернутися із заявою до суду в порядку окремого виробництва по встановленню фактів, що мають юридичне значення, а саме факту народження дитини, відповідно до розділу IV Цивільного процесуального кодексу України (далі - ГПК).

Заявником може бути як дружини, так і один з батьків. Згідно ст.38 ГПК України, заявники і інші зацікавлені особи у справах окремого виробництва (окрім справ про усиновлення) можуть брати участь в цивільній справі особисто або через представника.

Звертатися до суду необхідно із заявою, в якій мають бути вказані :

1) який факт заявник просить встановити і з якою метою;

2) причини неможливості отримання або відновлення документів, що засвідчують цей факт;

3) докази, що підтверджують факт.

Рішення суду про встановлення факту, підмета реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документи, які видають ці органи, а є підставою для отримання вказаних документів. Тому отримане рішення суду є основою для видачі посвідчення про народження в реєстраційних органах України.

Олександра Бучко, юрист АК "Маршаллер і партнери"

Аналізуючи судову практику, можна дійти висновку, що суд переважно задовольняє заяви в цій категорії справ. Так, наприклад, своїм рішенням Черкаський районний суд Черкаської області задовольнив заяву про встановлення факту народження дитини на території України, який фактично народився на території окупованого Криму, обгрунтувавши своє рішення тим, що факт народження підтверджується наступними доказами : копія свідоцтва про шлюб подружжя, копія медичного свідоцтва про народження дитини, копія свідоцтва про народження дитини в Севастополі, Російській Федерації (акт встановлено судом недійсним і таким, що не створює правових наслідків).

Аналогічну справу розглядав Житомирський районний суд Житомирської області, де відзначалося, що батькам було видано недійсне за законодавством України посвідчення про народження дитини в г.Ялта, Республіці Крим, Російській Федерації, після чого батьки звернулися в реєстраційні органи України з проханням обміняти свідоцтво про народження дитини, проте їм було відмовлено у зв'язку з відсутністю передбаченої законодавством України процедури обміну свідчень. Суд задовольнив заяву і вирішив, що відсутність процедури обміну свідоцтва про народження дитини народженого на тимчасово окупованій території України і де факто виданого іншою державою - Російською Федерацією, не може бути перешкодою для реєстрації дитини органами України, як народженого від громадян України, хоча і на території тимчасово окупованого Криму.

Отже, в даному випадку необхідно звертатися до суду із заявою про встановлення факту народження і пред'явити усі документи, що свідчать про народження дитини. Після отримання рішення суду необхідно звертатися в органи державної реєстрації актів цивільного стану для отримання свідоцтва про народження. Звертатися можна у відділи державної реєстрації будь-якої області і району, оскільки реєстрація цивільного стану осіб, що проживають на території тимчасово окупованої АР Крим, здійснюється по місцю звернення заявника.

Сьогодні розроблені зміни в законодавстві, які передбачають спрощення процедури легалізації документів для осіб, що проживають на території Криму, у тому числі пов'язаних з реєстрацією новонароджених дітей. У такому разі суд зобов'язаний буде впродовж 24 годин розглянути вищезгадану заяву і прийняти рішення, яке негайно набуває чинності і є підставою для отримання свідоцтва про народження дитини в реєстраційних органах. У разі прийняття таких змін, станеться значне спрощення процедури отримання свідоцтва про народження, що допоможе нашим співвітчизникам захистити свої права в найкоротші терміни.

Олександра Бучко, юрист АК "Маршаллер і партнери"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему