Українське законодавство більш-менш зрозуміло тим, хто стабільно працює в певній ніші і вже знає усі її "підводні камені". Якщо ж бізнес-ситуація не зовсім традиційна, то відразу може виникнути маса проблем. Оскільки виявляється, що законодавчі акти суперечать один одному. А представники держвлади не знають, якій нормі віддати перевагу. Якщо ще при цьому коштує питання про поповнення держбюджету, то можна відразу хапатися за голову. Тому, швидше за все, прибули Вам не видно як власних вух! А ситуація наступна...
Допомога з-за кордону
Почалася ця історія з того, що нам вирішили допомогти. Завдяки міжнародним програмам і активній співпраці з європейською організацією А на державному рівні приймається рішення про надання засобів райраді області Б. Цільова спрямованість фінансування конкретна - закупівля для установи медичного устаткування. Форма - міжнародна технічна допомога (МТП).
Здавалося б усе просто. Засоби з-за кордону заходять на рахунок райради. Звичайно, засоби немаленькие - скажімо, 1 млн. гривен. Тому відповідно до ст.2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" для придбання необхідного устаткування установа повинна провести тендер.
Однією з умов є те, що устаткування має бути придбане райрадою без ПДВ, адже виділені на це кошти - МТП. Ці торги організовують, успішно проводять, внаслідок чого переможцем визнано Компанію В. Для виконання умов договору, ув'язненого з райрадою, Компанія В планує закупити устаткування у своїх постачальників з-за кордону. Звичайна, здавалося б, зовнішньоекономічна операція. Гроші перераховують, товар, спрямовуючись на Україну, приїжджає на митницю для митного оформлення. Але ось саме у цей момент виникає проблема...
Буква закону
Звернемося до законодавства. Згідно з ч.2 ст. 270 Митного кодексу України правила оподаткування товарів, переміщуваних через митний кордон України, іншими окрім мита митними платежами, встановлюються Податковим кодексом України (НКУ).
У п.197.11 статей 197 НКУ закріплене, що майно, що ввозиться в Україну як міжнародна технічна допомога, звільняється від оподаткування. До слова МТП - фінансові і інші ресурси і послуги, які відповідно до міжнародних договорів України надаються донорами на безвідплатній і безповоротній основі в цілях підтримки України (витягання з Порядку залучення, використання і моніторингу міжнародної технічної допомоги, затвердженого постановою Кабміну від 15 лютого 2002 роки № 153).
Тобто цілком логічно, що райрада, розраховуючи вартість предмета закупівлі, виходила з того, що медичне устаткування, яке поставлятиметься йому переможцем, буде звільнено від оподаткування. Аналогічно думали і учасники торгів при розрахунку ціни пропозиції. Але ситуація обернулася трохи інакше.
Проблеми на практиці
Райрада при отриманні МТП з-за кордону виступив виконавцем цього проекту, тобто особою, що узяла на себе обов'язок по його реалізації. У той момент, коли гроші "зайшли" на його рахунок, вони відповідно до п.197.11 статей 197 НКУ були звільнені від оподаткування.
Далі при підготовці тендерної документації райрада позначила вимогу про те, що товар йому має бути проданий без ПДВ. Інакше він поступити просто не міг, оскільки казначейство б не пропустило інші вимоги, адже в райраду ці засоби прийшли як звільнені від оподаткування.
Компанія В, вигравши в тендері, укладає з держустановою договір на закупівлю йому устаткування. Воно замовляється у постачальника з-за кордону з розрахунком, що митне оформлення пройде також із звільненням від сплати податків згідно п.197.11 ст. 197 НКУ. Проте по факту на митниці товар затримують.
Усе логічно
Деякий час йде на те, щоб розібратися, адже працівники на межі самі не знають, як правильно діяти в цій ситуації. У результаті приймається рішення, що компанія В повинна сплатити податки, адже:
1. Звільнення від оподаткування по п.197.11 статей 197 НКУ вже відбулося, коли товар (грошові кошти) зайшов в Україну з-за кордону.
2. Реалізувати право на податкові пільги можна тільки на підставі надання наступних документів (перераховані в Листі Міністерства прибутків і зборів від 21.02.2014 р. "Про митне оформлення міжнародної технічної допомоги") :
- Реєстраційної картки проекту МТП, яка видається Міністерством економіки;
- Плану закупівель товарів, що придбавалися на засоби МТП.
При цьому в реєстраційній картці треба обов'язково вказати адресу офіційного сайту Мінекономіки, по якому розміщені такий план закупівель і перелік організацій-виконавців, які заявили право на податкові пільги.
Отже, якщо особа претендує на надання йому податкових пільг по МТП, то воно повинне числитися в списку пільговиків на сайті Мінекономіки.
Звичайно, компанії В не могло бути в цьому списку, адже вона не безпосередній виконавець по МТП, а тільки суб'єкт, виконує зобов'язання по закупівлі медоборудования. Тому від оподаткування на межі її звільняти відмовилися. До речі, у разі сплати податків їх розмір не лише перекриває прибуток компанії В, але і загрожує їй істотними збитками.
На 5 кроків вперед
Замовник чекає, терміни збігають, а товар затримали на митниці. Такі ситуації у бізнес практиці зустрічаються регулярно. Найчастіше причина тому - конфлікт з держорганами. Іноді навіть прорахувавши усі риски неможливо передбачити, який черговий трюк заради поповнення держбюджету придумають податківці.
У цій ситуації очевидно, що причиною конфлікту стала недостатня обізнаність компанії В з приводу законодавчих нюансів. Адже у бізнесі не варто вірити на слово держорганам, краще усе перевіряти особисто. Часто при детальнішому вивченні норми документів можуть трактуватися абсолютно не так, як здається на перший погляд. І найважливішою рисою стає уміння прораховувати усе на 5 кроків вперед. До речі, для цього і працюють професійні юристи і бухгалтери…
Іван Красновпартнер, старший юрист, керівник практики податкового права і судового процесу Компанії "СВІТ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ"