Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Хороші новини від НБУ для фізосіб: безперешкодне відкриття рахунків за кордоном!

11.59, 7 серпня 2015
8155
5

Cтатья Олега Борийчука, заступника директора з правових питань "Октава Капітал"

Схоже, що "покращення" нарешті торкнулося і валютної сфери! Ще пару тижнів назад заява Петра Порошенка про початок нової ери в області валютного регулювання в Україні і необхідності дозволити українцям безперешкодно відкривати рахунки в іноземних банках звучало як грім серед ясного неба і здавалося черговою нездійсненною обіцянкою влади.

А вже сьогодні Національний банк лібералізував і удосконалив порядок видачі індивідуальних ліцензій громадянам для здійснення деяких валютних операцій.

Постановою НБУ від 24 липня 2015 року № 479 "Про внесення змін до положення про порядок видачі Національним банком індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними і фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України" передбачено, що українець, який під час перебування за кордоном відкрив банківський рахунок і розмістив на нім валютні цінності, після повернення на батьківщину повинен отримати відповідну валютну ліцензію:

1) не пізніше за 24 місяці з дати його повернення в Україну, якщо перебування за кордоном тривало не менше 183 днів підряд;

2) не пізніше за 2 місяці з дати його повернення в Україну, якщо перебування за кордоном тривало менше 183 днів підряд.

Нерезидент, який отримав статус резидента України, повинен отримати валютну ліцензію впродовж 24 місяців (2 років) з дати зміни статусу.

Впродовж зазначених термінів фізична особа має право розміщувати валютні цінності на рахунку без ліцензії, за винятком випадків перерахування грошових коштів на такий рахунок з території України
(в цьому випадку знадобиться отримання ліцензії).

Про факт відкриття рахунку за кордоном резидент в 3-денний термін зобов'язаний повідомити відповідне територіальне управління НБУ. Ця вимога не поширюється на фізосіб під час їх перебування за кордоном.

Також збільшений термін дії ліцензії з 1 року до 3 років (для фізичних осіб, що не є підприємцями).

Ліцензія видається конкретному резидентові без права передачі іншим особам. Рахунки, право на розміщення валютних цінностей на яких надається однією ліцензією, відкриваються виключно у одного нерезидента (одна країна).

Перерахування валютних цінностей з України (у Україну) дозволяється тільки з власного рахунку (на власний рахунок) резидента, вказаний в ліцензії.

Для отримання ліцензії заявникові-фізособі (НЕ предпринемателю!) необхідно подати в територіальне управління Нацбанку по місцезнаходженню (місцю проживання) пакет документів, передбачений главою 3 Положення НБУ № 485 від 14.10.2004г. (зареєстровано в Мінюсті 04.11.2004г.)а саме:

- заява на видачу ліцензії (за формою згідно Додатка 5 до Положення НБУ № 485 від 14.10.2004г.);

- довідку уповноваженого банку, в якому з власного рахунку (на власний рахунок) заявника проводитимуться операції по перерахуванню (зарахуванню) валютних цінностей;

- копію паспорта або документу, який його замінює;

- копію документу податкової служби про привласнення індивідуального податкового номера.

Термін розгляду документом заявника складає не більше 25 робочих днів з дати звернення.

Збільшення терміну дії ліцензії відбувається в такому ж порядку, як і отримання нової ліцензії.

Нагадаємо, що уперше НБУ дозволив фізичним особам-резидентам відкривати грошові рахунки і вклади за кордоном у кінці 2000-го. Рахунки в іноземних банках дозволялося відкривати на час перебування громадянина України за кордоном, а після повернення додому такі рахунки повинні були закриватися. А офіційна процедура відкриття рахунку за кордоном з території України була настільки складною, що більшість громадян вважали її недоцільною і ризикованою.

Тепер же українцям не треба заздалегідь отримувати дозвіл на відкриття закордонного рахунку, фактично дозволяється обслуговуватися в іноземних банках і постфактум інформувати про це відповідні органи влади!

Таким чином, в умовах нестабільності української економіки і підвищеного попиту інвесторів на відкриття рахунків в іноземних банках новий порядок отримання індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами валютних цінностей за кордоном можна вважати дуже своєчасним, Вищезгадані зміни спрощують громадянам України доступ до фінансових інструментів розвинених країн світу, створюють цивілізованіші умови для українців, які працюють за кордоном, передбачають абсолютно прозору можливість для повернення в Україну грошових коштів, зароблених за межами держави, що у свою чергу сприяє рееміграції населення і підвищення інвестиційний привабливість країна.

Зокрема, масштабне дерегулювання і децентралізація у валютній сфері - це ще один крок влади для досягнення основних економічних цілей, серед яких, зокрема, поліпшення позицій України в рейтингу Світового банку Doing Business.

А нам залишається лише вірити світле майбутнє нашої держави і старатися по максимуму реалізувати можливості, що надаються ним!

Олег Борийчукзаступник директора з правових питань "Октава Капітал"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему