Президент підписав прийнятий 14 липня Верховна Рада ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно удосконалення регулювання стосунків у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху" на основі законопроекту № 2562.
Як вказано в пояснювальній записці до законопроекту, впровадження систем автоматичного фотографування і відеофіксації адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, які позитивно зарекомендували себе у багатьох країнах світу, сприятиме зниженню рівня дорожньо-транспортного травматизму.
Про те, які зміни несе цей Закон, спробуємо розібратися в цій статті.
Закон передбачає внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення, Кодексу адміністративного судочинства і Закону "Про дорожній рух" відносно впровадження фіксації адміністративних правопорушень в автоматичному режимі (за допомогою технічних засобів, що дозволяють здійснювати фотографування і відеозапис).
1. Законодавець передбачив, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, несуть юридичних і фізичних осіб, на яких зареєстрований транспортний засіб.
Як бачимо, незалежно від того, хто зробив правопорушення, відповідальність доведеться нести власникові автомобіля.
Постанова про накладення адміністративного стягнення спрямовується фізичній або юридичній особі, на яку зареєстрований транспортний засіб, впродовж трьох днів з дня винесення (складання) рекомендованим листом з повідомленням за адресою місця реєстрації (проживання) фізичної особи (місцезнаходження юридичної особи).
Постанова у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі, набирає законної сили після його вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення або про відмову в його отриманні.
Виникає питання з дозволом ситуацій, коли особа проживає не по місцю своєї реєстрації або ж умисне не отримує поштову кореспонденцію. Представляється, що у такому разі є можливість уникнути сплати штрафів.
Слід зазначити, що особа, що зробила адміністративне правопорушення, може оскаржити постанову про накладення адміністративного стягнення в судовому порядку.
2. Новацією Закону є введення штрафних балів за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі (кожному громадянинові, який має право управління транспортним засобом, щорічно з початку року (з дня отримання права управління транспортним засобом) і до кінця року нараховується 150 балів).
Слід зазначити, що запропоноване законопроектом введення системи штрафних балів викликало неоднозначну реакцію народних депутатів. Так, висловлювалися думки про те, що встановлений ліміт штрафних балів є своєрідною індульгенцією, що дозволяє порушувати правила дорожнього руху, але при цьому уникнути відповідальності. На думку депутатів, штрафні бали не лише не сприятимуть запобіганню здійсненню правопорушень на дорогах, а навпаки їх стимулюватимуть.
На наш погляд, це зауваження несе в собі розумне зерно, але більшістю голосів народні депутати підтримали введення штрафних балів, не врахувавши вказані зауваження.
За словами народного депутата А. Геращенко, вказана система балів корисна для країни, оскільки "величезна кількість людей їздить частенько пару раз на місяць, і у них не такі великі прибутки, щоб оплачувати штрафи".
Також А. Геращенко підкреслив, що Законом були залишені штрафи тільки мінімальних розмірів, а також усунений такий важливий конфліктний момент, як "вилка", - залишається один розмір штрафу.
Штраф за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, може бути накладений на громадянина тільки після використання ним штрафних балів.
Слід зазначити, що у разі здійснення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесений до компетенції Національної поліції, і адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, протокол не складається.
Законодавець передбачив можливість отримання власником транспортного засобу інформації про фіксацію в автоматичному режимі адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, здійсненого на автомобілі, що належить йому, з використанням повідомлень мобільного зв'язку і електронної пошти. Для отримання такої інформації власник транспортного засобу звертається з відповідною заявою в підрозділ МВС.
3. Законом передбачено, що особа, що зробила адміністративне правопорушення, може в мережі Інтернет ознайомитися із зображенням або відеозаписом транспортного засобу у момент здійснення правопорушення.
Відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням або відеозаписом транспортного засобу у момент здійснення правопорушення, ідентифікатор для доступу до вказаної інформації міститимуться в постанові у справі про адміністративне правопорушення.
4. Законодавець передбачив порядок стягнення штрафів. Так, встановлено, що у разі сплати фізичною або юридичною особою п'ятдесяти відсотків розміру штрафу впродовж п'яти банківських днів з дня вручення постанови про накладення адміністративного стягнення, така постанова вважається виконаною.
В той же час передбачена відповідальність у вигляді пені в подвійному розмірі штрафу у разі несплати штрафу впродовж тридцяти днів з дня вручення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Слід також мати на увазі, що у разі несплати штрафу і пені впродовж тридцяти днів з дня виникнення підстав для її стягнення відповідна постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає примусовому виконанню.
5. У зв'язку зі змінами виникають питання відносно відповідальності юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців.
Законом передбачено, що адміністративна відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, несуть юридичних і фізичних осіб, на яких зареєстрований транспортний засіб.
В той же час законодавець передбачив, що у разі, коли юридична особа або фізична особа - підприємець передало право володіння і користування транспортним засобом іншій особі за договором найму (оренда), лізингу, прокату або іншій основі відповідно до закону або договору, адміністративну відповідальність несе особа, що володіє і користується таким транспортним засобом.
Виникає питання практичної реалізації вказаних норм, оскільки постанова про накладення адміністративного стягнення спрямовуватиметься фізичній або юридичній особі, на яку зареєстрований транспортний засіб, а не особі, яка користується транспортним засобом за договором найму (оренда) і т. п.
Слід зазначити, що юридична особа, на яку зареєстрований транспортний засіб або яке ввезло транспортний засіб на територію України, звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, якщо транспортний засіб, його номерний знак вибули з володіння власника внаслідок протиправних дій інших осіб.
Немало дискусій виникає відносно питання нарахування штрафних балів у зв'язку з експлуатацією транспортних засобів юридичної особи.
Відповідно до статті 27 1, якою доповнений КоАП, штрафні бали є стягненням, що накладається на громадян за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі.
Як бачимо, штрафні бали нараховуватимуться громадянам - водіям юридичної особи. Тобто, якщо працівник працюватиме на декількох автомобілях, у нього все одно у розпорядженні усього лише 150 штрафних балів.
Стаття 14 1 КоАП свідчить, що до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у разі їх фіксації працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами притягуються власники (співвласники) транспортних засобів.
Таким чином, у разі адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого в автоматичному режимі, досконалого водієм підприємства, притягуватися до відповідальності буде підприємство, що є власником транспортного засобу.
6. Закон припускає внесення зміни в ст. 171 2 КАСУ. Так, обов'язок по доведенню того, що на момент правопорушення транспортним засобом управляв не власник автомобіля або номерний знак вибув з володіння власника автомобіля в результаті протиправних дій інших осіб, покладається на позивача, а не відповідача - суб'єкта владних повноважень, як це передбачено частиною 2 статті 71 КАСУ.
ВИСНОВОК:
Як бачимо, законодавець повернувся до практики фіксації адміністративних правопорушень в автоматичному режимі.
Сподіватимемося, що за ті півроку, впродовж яких за прогнозами система повинна заробити на повну потужність, ми побачимо позитивні результати нововведень.
Ганна Титова,