Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новий порядок оподаткування неприбуткових організацій

09.42, 3 серпня 2015
20609
4

Стаття старшого юриста ЮК Prove Group Антона Каганца

Упродовж останніх шести місяців вже кілька разів вносилися зміни у визначення переліку неприбуткових підприємств, установ, організацій - неплатників податку на прибуток (далі - неприбуткова організація). З 01.01.2015 року до таких організацій могли відноситися бюджетні установи, громадські об'єднання, політичні партії, релігійні, добродійні організації, пенсійні фонди, метою яких не має бути отримання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед співробітників таких організацій. Законом № 263 - VIII від 18 березня 2015 року перелік неприбуткових організацій доповнений житлово-будівельними кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, асоціаціями власників житлових будинків.

З прийняттям 17 липня Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу" (відносно оподаткування неприбуткових організацій законопроект № 2049) законодавець вніс зміну у визначення неприбуткової організації і значно розширив їх перелік. Неприбуткова організація - це підприємство, установа, організація, які не є платниками податку на прибуток, якщо одночасно відповідають наступним вимогам (п.п. 133.4.1 НКУ) :

- створені і зареєстровані в порядку, встановленому законами, які регулюють діяльність відповідних неприбуткових організацій;

- засновницькими документами заборонений розподіл отриманих прибутків (прибули) або їх частини серед засновників, членів такої організації, працівників, членів органів управління і інших пов'язаних з ними осіб;

- засновницькими документами передбачено передачу активів одній або декільком неприбутковим організаціям або зарахування в прибутки бюджету у разі припинення юридичної особи (в результаті його ліквідації, злитті, розподіли або реорганізації);

- внесені контролюючим органом в Реєстр неприбуткових установ і організацій.

При відповідності вищезгаданим вимогам до неприбуткових організацій можуть відноситися (п.п. 133.4.6 НКУ) : бюджетні установи, громадські об'єднання, політичні партії, релігійні організації, добродійні організації, пенсійні фонди, житлово-будівельні кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, асоціації власників житлових будинків, а також творчі союзи, союзи, асоціації і інші об'єднання юридичних осіб, дачні (дачно-будівельні), садівничі і гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (суспільства), професійні спілки, їх об'єднання і організації профспілок, а також організації працедавців і їх об'єднання; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вищезгаданим вимогам.

Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ і організацій, включення і виключення з нього надалі встановлює Кабінет Міністрів України. До твердження Кабінетом Міністрів України Порядку введення реєстру діє Положення про Реєстр неприбуткових установ і організацій.

Неприбуткові організації, які включені в Реєстр до набуття чинності Закону, зобов'язані до 01 січня 2017 р. привести свої засновницькі документи у відповідність з нормами Закону і в цей же термін надати копії цих документів контролюючому органу. При відповідності таких документів неприбуткові організації включаються в новий Реєстр. Після 1 січня 2017 року, неприбуткові організації, які не привели у відповідність свої засновницькі документи виключаються з Реєстру. Звертаємо увагу, що адміністративний збір не стягається за проведення державної реєстрації змін, що вносяться в засновницькі документи неприбуткових організацій, установ і організацій для приведення їх у відповідність Закону.

Також, законом дозволено сільським, селищним, міським радам встановлювати пільги по сплаті податку на нерухомість на об'єкти нерухомості, які знаходяться у власності громадських об'єднань, добродійних організацій.

Прибутки неприбуткових організацій використовуються виключно для фінансування витрат на зміст такої неприбуткової організації, реалізації цілей (завдань) і напрямів діяльності, визначених її засновницькими документами (п.п. 133.4.2 НКУ).

Крім того, законом уточнені деякі питання оподаткування неприбуткових організацій, порядок і терміни надання звітності, терміни сплати податкових зобов'язань. Неприбуткові організації зобов'язані надавати скорочену фінансову звітність у складі балансу і звіту про фінансові результати, а також звіт про використання прибутків (прибули) за формою, затвердженою Фіскальною службою в терміни, передбачені для надання податкової декларації по податку на прибуток (до 01 червня наступного року). Інформація, яка міститься в цих звітах, використовуватиметься для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів. Крім того, контролюючий орган має право самостійно обчислювати податкові зобов'язання неприбуткової організації в течії терміну позовної давності (1095 днів від граничної дати надання такого звіту), а також проводити звіряння господарських стосунків між платниками податку на прибуток і неприбутковими організаціями для отримання податкової інформації.

У разі використання своїх прибутків (прибули) по нецільовому призначенню, неприбуткові організації зобов'язані в наступному місяці не пізніше 20 чисел надати звіт про використання прибутків (прибули) неприбуткової організації з початку року по останній день місяця, в якому здійснено порушення і обчислити податок на прибуток з суми нецільового використання засобів. Надалі, така організація виключається з Реєстру неприбуткових організацій і зобов'язана подавати квартальну фінансову і податкову звітність (наростаючим підсумком) по податку на прибуток і сплачувати податок в терміни для квартального періоду. З наступного року така неприбуткова організація сплачує податок на прибуток за результатами річного декларування. Якщо контролюючим органом встановлено нецільове використання прибутків (прибули), то окрім нарахування податкового зобов'язання по прибутку застосовуються штрафні санкції і пеня.

Закон усуває дискримінаційну норму відносно коригування фінансового результату платника податку на прибуток. Такий результат не коригується (не збільшується на 30%), якщо вартість товарів, у тому числі необоротних активів, послуг, придбаних у неприбуткової організації протягом року не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (цього року 60900 грн.). Ця норма не торкається платників податку на прибуток з об'ємом доходу менше 20 млн. грн., оскільки вони не роблять коригування фінансового результату. Отже, можуть працювати з неприбутковими організаціями без яких-небудь обмежень.

На особливу увагу заслуговують доповнення, внесені в п.57.1, які торкаються платників податку на прибуток з об'ємом доходу більше 20 млн. грн. Згідно з цим доповненням платники податку на прибуток, які за результатами першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримали прибуток або отримали збитки, мають право надати декларацію і фінансову звітність за відповідні періоди і надалі не сплачувати авансові платежі по податку на прибуток до червня наступного року, т. е. повернена норма в НКУ, яка містилася раніше. Податкові зобов'язання визначаються на підставі наданих квартальних декларацій.

Що стосується останніх змін, то радує, що в даному випадку Верховна Рада України прислухалася до платників податків, які неодноразово заявляли про маніпулювання Фіскальною службою України положеннями податкового кодексу в частині авансових платежів.

Антон Каганец, старший юрист ЮК Prove Group

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему